1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı ...

laserion81 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

laserion81

Forumdan Uzaklaştırıldı

Eğitimci / Ankara

Alt 09-09-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Ankaradayım.bu iş de yeniyim.3 yerde çalıştım toplam 4 ay kadar.1 aydır düzenli gazete ve netten iş ilanlarına gerek mail gerek telefonla başvuruyorum fakat geri dönüş olmuyor.bütün ilanlarda tecrübeli deneyimli eleman arıyorlar.geri kalanlarda stajer yani beleş çalıştıracak adam arıyorlar.ben 4 aylık tecrübemle bir yerde iş bulamayacağımı bildiğim için cv me 1 sene ajans ve matbaada çalıştığımı yazdım.hatta biraz daha fazla.artık sıkılmaya başladım sanırım pes edeceğim.ne yapacağımı bilmiyorum 30 yaşından sonra başka bir iş de yapamam sanırım.kpss ye girip atanmak dışında.pskolojim iyice bozuldu.halbuki ilk günler çok umutluydum.siz olsanız ne yapardınız benim yerimde
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

firataydin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firataydin

Grafiker / İstanbul

Alt 09-09-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Asıl branşınız ne ise ona yönelin derim ben !
Bu mesajdan alıntı yap
niLqün.672 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

niLqün.672

Öğrenci (Grafik) / Edirne

Alt 09-09-2011 #3
30 yaşından sonra başka bir iş yapamama mantığını kolaya kaçmak olarak görüyorum.İnsan birşeyi gerçekten istiyorsa yaş onun önünde engel olamaz, olmamalı..Nasıl mutlu olacaksanız o şekilde devam edin derim..Allah yardımcınız olsun.
Bu mesajdan alıntı yap

firataydin

Grafiker / İstanbul

Alt 09-09-2011 #4
Hani biraz sert ve acımasız bir eleştiri olabilir ama ben bu yaptığınıza karşıyım. İnsanlar Grafikerlik, Grafik tasarımcı her nasıl ifade ederseniz artık dışardan hoş geldiği için hiç alakaları olmadığı halde bu mesleğe atılıyorlar. Gerçekten sağlam alt yapıları olmadan piyasaya atılıyorlar. Bunun çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Birikimi, tecrübesi ve yeteneği doğultusunda maaşı belirlenince bu tip zırt diye piyasaya çıkan kimseler bizim talep ettiğimiz ücretlerin (Hakkımız olduğunu düşündüğümüz, Herkezin kendince fiyatı vardır) neredeyse yarısına işe giriyorlar.

Askerden geleli 3 ay oldu, 1 ay ense yaptıktan sonra iş aramaya başladım ve 45 gün sonra işe başladım. Sebebi seciçi davranmam.

Ayrıca karşılaştığım bir hadiseden bahsedeceğim.

Başvuru yaptığım bir şirket görüşmeye çağırdı, gittim görüşmeye gayet kallafi büyük bir matbaaydı. Klasik sorular vs vs derken mevzu paraya gelince sıkıntı başladı.

Adam istediğim fiyatın yarısından azını önerdi.

- Yuh bu kadar da olmaz, deyince verdiği cevap onu orda öldürme sebebini bana sonuna kadar veriyordu ama neyse 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı

- Kardeşim dışarda bu paraya çalışacak adamlar dolu, al bak dedi cv çıktısını uzattı bana.

Pek etik bulmadığım birşey ama okudum. 6 aylık bir kurs bitirmiş bir arkadaşımız ki, 1 yıllık bir tecrübesi bile yok ! Hak ettiği ücretin okadar olduğunu düşünmüş ve haklıda birikim tecrübe vs 0 nerdeyse ! Hadi o adam işi iyi bilmiyor, bunun farkında ve ona göre fiyat belirliyor kendisi için. Peki bu işin böyle bir adamla yürümeyeceğini matbaa sahibi bilmiyormu da bana o cv ile peşkeş çekercesine tavır yapıyor ?

Piyasada böyle yeni yetme tiplemeler olduğu sürece bu zihniyette işverenler olacaktır.

Yapmayın ! Bu iş dışardan görüldüğü kadar kolay ve basit değil. Emek, zaman ve çok çalışma ister bir yerlere gelebilmek için. Ciddi özveri göstermelisiniz.

Kurs olaylarını bilemicem ne kadar faydalı ama çevremde gidenler oldu ve memnun kalmadılar. Bence para tuzağı.

Hee bu işi yapanlar anadan doğmamı mesleğe daldılar ? Tabiiki Hayır !!!
Bu işin ya fakültesini göreceksiniz yada kilerine inip tozlu rafların arasında tırmalıcaksınız 3-5 aylık kurslar ve bunun gibi şeyler kesinlikle faydasız.

Bu kadar ahkam kesiyorsun sen necisin bakalım kardeş diyecek olursanız diye söylüyorum; Meslekte 6. senem fakat ondan önceki 2 yılımı saymıyorum 2 yıl yetişme sürecimdir. Ondan sonraki 6 yıl mesleki hayatım ve kişisel gelişim sürecim olarak görüyorum. Gelişim sonsuzdur asla bitmez. Bu çok önemlidir sektörümüzde.

Sözüm meclisten dışarıdır sayın laserion81. Şahsınıza söylenmiş sözler değildir genel düşüncelerimdir.

Amacım kimseyi kırmak değildir

Her ne kadar sürç-ü lisan eylediysem affola...
Bu mesajdan alıntı yap
niLqün.672 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

niLqün.672

Öğrenci (Grafik) / Edirne

Alt 09-09-2011 #5
Hani biraz sert ve acımasız bir eleştiri olabilir ama ben bu yaptığınıza karşıyım. İnsanlar Grafikerlik, Grafik tasarımcı her nasıl ifade ederseniz artık dışardan hoş geldiği için hiç alakaları olmadığı halde bu mesleğe atılıyorlar. Gerçekten sağlam alt yapıları olmadan piyasaya atılıyorlar. Bunun çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Birikimi, tecrübesi ve yeteneği doğultusunda maaşı belirlenince bu tip zırt diye piyasaya çıkan kimseler bizim talep ettiğimiz ücretlerin (Hakkımız olduğunu düşündüğümüz, Herkezin kendince fiyatı vardır) neredeyse yarısına işe giriyorlar.

Askerden geleli 3 ay oldu, 1 ay ense yaptıktan sonra iş aramaya başladım ve 45 gün sonra işe başladım. Sebebi seciçi davranmam.

Ayrıca karşılaştığım bir hadiseden bahsedeceğim.

Başvuru yaptığım bir şirket görüşmeye çağırdı, gittim görüşmeye gayet kallafi büyük bir matbaaydı. Klasik sorular vs vs derken mevzu paraya gelince sıkıntı başladı.

Adam istediğim fiyatın yarısından azını önerdi.

- Yuh bu kadar da olmaz, deyince verdiği cevap onu orda öldürme sebebini bana sonuna kadar veriyordu ama neyse 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı

- Kardeşim dışarda bu paraya çalışacak adamlar dolu, al bak dedi cv çıktısını uzattı bana.

Pek etik bulmadığım birşey ama okudum. 6 aylık bir kurs bitirmiş bir arkadaşımız ki, 1 yıllık bir tecrübesi bile yok ! Hak ettiği ücretin okadar olduğunu düşünmüş ve haklıda birikim tecrübe vs 0 nerdeyse ! Hadi o adam işi iyi bilmiyor, bunun farkında ve ona göre fiyat belirliyor kendisi için. Peki bu işin böyle bir adamla yürümeyeceğini matbaa sahibi bilmiyormu da bana o cv ile peşkeş çekercesine tavır yapıyor ?

Piyasada böyle yeni yetme tiplemeler olduğu sürece bu zihniyette işverenler olacaktır.

Yapmayın ! Bu iş dışardan görüldüğü kadar kolay ve basit değil. Emek, zaman ve çok çalışma ister bir yerlere gelebilmek için. Ciddi özveri göstermelisiniz.

Kurs olaylarını bilemicem ne kadar faydalı ama çevremde gidenler oldu ve memnun kalmadılar. Bence para tuzağı.

Hee bu işi yapanlar anadan doğmamı mesleğe daldılar ? Tabiiki Hayır !!!
Bu işin ya fakültesini göreceksiniz yada kilerine inip tozlu rafların arasında tırmalıcaksınız 3-5 aylık kurslar ve bunun gibi şeyler kesinlikle faydasız.

Bu kadar ahkam kesiyorsun sen necisin bakalım kardeş diyecek olursanız diye söylüyorum; Meslekte 6. senem fakat ondan önceki 2 yılımı saymıyorum 2 yıl yetişme sürecimdir. Ondan sonraki 6 yıl mesleki hayatım ve kişisel gelişim sürecim olarak görüyorum. Gelişim sonsuzdur asla bitmez. Bu çok önemlidir sektörümüzde.

Sözüm meclisten dışarıdır sayın laserion81. Şahsınıza söylenmiş sözler değildir genel düşüncelerimdir.

Amacım kimseyi kırmak değildir

Her ne kadar sürç-ü lisan eylediysem affola...

Yazdıklarınızı okudum.Haddiniz olmayan birşeyden sözetmemişsiniz.Gayet mantıklı ve doğruyu göstermeye yönelik yazmışsınız.
Kendi adıma teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Soner DİLEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Soner DİLEK(33)

Grafiker / Karaman

Alt 09-09-2011 #6
fırat aydın çok doğru ve yönlendirici noktalara değinmiş...ben şurdan gireyim konuya, siz gördüğüm kadarıyla çok gec atılmışsınız bu mesleğe yada cok erken rahat bi iş bulmak istiyosunuz ikiside yanlış bir yol... 8 senemi verdim bende hiçbir eğitim almadım sapına kadar alaylıyım yani1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı aynen sizin gibi hiç bi tecrübem yokken bi ajansa başvurdum tam bir ay boyunca bugün git yarın gel yaptılar bıkmadım üşenmedim gittim geldim en sonunda aldılar ve yaklaşık bir ay bir fiil dekupe yaptım ve bi toplantıda patron bana dediki "senden olur koçum sabırlı ve azimliymişsin helal olsun, bilerek sana bugün git yarın gel yaptım bıkmadın vazgecmedin isteklisin azimlisin" diyip bu işe ilk adımımı atmamı sağladı iki program önerdi photoshop ve corel draw kendini geliştir diyerek yolumuzu açtı. ilk başladıgım günler hala hatırımda programların türkçe kaynaklı video eğitimi pek yoktu o sıralar rus videolarını izlerdim gece gündüz adamın mause hareketlerini durdurur durdurur tekrarlardım 2 sene bir fiil gece gündüz bu şekilde çalıştım, aynı ajans ücretimi vermedi, çıktım başka ajansa girdim ordada aynı durum oldu yine çıktım başka yere girdim yine ücret kısırlıgıyla karsılaştım çalıştırıp para vermiyolardı yada eksik verip göz emeğinle dalga geciyolardı senin gibi kestim umudumu gittim ziraat okudum ara verdim uzun bi süre baktım yok yapamayacam aklımda fikrimde hep bu iş var 3 arkadaşımla reklam ajansı kurdum onuda insanların bir logoya 20 tl yi bile çok gördükleri bir piyasada işletemedik doğal olarak.. şimdimi çok şükür emeğimin hakkını azda olsa aldıgım zamanlada alacagıma inandıyım bir işteyim... tecrübelendim ve geliştirdim kendimi, bu işide öyle hakettim yaşıım sana yakın yaş stresine girmekte haklısın ama bu işi yapacaksan araştır netten dersleri izle şimdi arşiv çok geniş parayla dışarda netteki eğitimi vermezler söyleyim yeterki ne istediğini bil... bu işlerle ugrasan çevre edin öğrenmenin, çalışmanın, meslek edinmenin yaşı olmaz yeterki helal kazan helal harca 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı ha bu işin sıkıntısı iş bulmakla kendini geliştirmeklede bitmiyor söyleyim bundan örnek vermeyimde zamanla sen yaşadıkça farkına var... eğlencelimi evet, yaşam tarzımı evet, her türlü çileye degermi evet1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı üç evetle ben sözlerime son veriyorum sana başarılar pes etme1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı
Bu mesajdan alıntı yap

firataydin

Grafiker / İstanbul

Alt 09-09-2011 #7
@niLqün672 / Nacizane görüşlerimdir efendim, insanları bilinçlendirip olumlu yönlendirme adına olan bir kaç cümle varsa yazıda ne mutlu bana.

@derman / Bende alaylıyım hemde ölümüne 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı Repro tabanlı yetiştim karanlık odalarda, tanto başında, maclerin dibinde büyüdüm 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı fikserin tadından anlarım, oranlı olup olmadığını annadınmııı 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı :P

@laserion81 / Hiç birşey için geç kalınmış değildir. Fakat herşeyin bir uslubu, oluru, şekli şemali vardır. Allah yardımcınız olsun inşallah herşey gönlünüzce olur. Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
emk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emk

Grafiker / İstanbul

Alt 09-09-2011 #8
Ankaradayım.bu iş de yeniyim.3 yerde çalıştım toplam 4 ay kadar.1 aydır düzenli gazete ve netten iş ilanlarına gerek mail gerek telefonla başvuruyorum fakat geri dönüş olmuyor.bütün ilanlarda tecrübeli deneyimli eleman arıyorlar.geri kalanlarda stajer yani beleş çalıştıracak adam arıyorlar.ben 4 aylık tecrübemle bir yerde iş bulamayacağımı bildiğim için cv me 1 sene ajans ve matbaada çalıştığımı yazdım.hatta biraz daha fazla.artık sıkılmaya başladım sanırım pes edeceğim.ne yapacağımı bilmiyorum 30 yaşından sonra başka bir iş de yapamam sanırım.kpss ye girip atanmak dışında.pskolojim iyice bozuldu.halbuki ilk günler çok umutluydum.siz olsanız ne yapardınız benim yerimde

1- 4 ayda 3 farklı işi nasıl buldun da şimdi bulamıyorsun?
2- 30 yaştan bahsedecek olursak 26 - 32 yaş arasında 3 farklı meslek icra ettim. üçü de birbirinden alakasızdı (ama bu araya 1 adet grafik tasarımı diploması için gece gündüz çalıştım ve 30 umdan sonra üni. okudum.) şu an 36 yaşımdayım yaklaşık 4 yıldır sektördeyim. Diplomalı biri olarak söylüyorum, bu işi yapmak için illaki diploma değil, illaki azim olduğunu anladım. Kimse kimseyi mesleğini değiştirmeyi istemesinden dolayı yargılamamalı. Ayrıca hiç bir meslek kimsenin tekelinde de değil. Ama emeğe saygı göster 4 aylık emeğinle iş bulamayacağını (en azından insani şartlarda) anla ve boşa arabesk fikirlere kapılma.

Benim sana önerim: İllaki grafikerlik yapacaksan (gerçi Ankarayı bilmem ama İstanbulda iş bulamayan grafikerler öyle yapıyor) uygun fiyatlı iş yapan bir matbaa bul. Eline örnek çalışmalarını al (Şayet yoksa atmasyon şirketlere atmasyon işler tasarla) kapı kapı gezerek insanların ufak tefek işlerini al matbaaya bastır ve mantıklı kar ile teslim et. Bu şekilde ev geçindirenler tanıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

firataydin

Grafiker / İstanbul

Alt 09-09-2011 #9
İllaki grafikerlik yapacaksan (gerçi Ankarayı bilmem ama İstanbulda iş bulamayan grafikerler öyle yapıyor) uygun fiyatlı iş yapan bir matbaa bul. Eline örnek çalışmalarını al (Şayet yoksa atmasyon şirketlere atmasyon işler tasarla) kapı kapı gezerek insanların ufak tefek işlerini al matbaaya bastır ve mantıklı kar ile teslim et. Bu şekilde ev geçindirenler tanıyorum.
Çantacılıkla sektörü kovalayan bir tanıdığım var. Aradan 5 yıl geçti. Şuan 3 tane 3-4-6 renk gallusu var 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı ofset parkurunu hesaba katmaya gerek bile yok 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı

@emk / Helal vallahi.. İşte başarı budur 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı
Bu mesajdan alıntı yap
Soner DİLEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Soner DİLEK(33)

Grafiker / Karaman

Alt 09-09-2011 #10
@derman / Bende alaylıyım hemde ölümüne 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı Repro tabanlı yetiştim karanlık odalarda, tanto başında, maclerin dibinde büyüdüm 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı fikserin tadından anlarım, oranlı olup olmadığını annadınmııı 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı :P

tam meslektaşız o zaman dostum 1 aydır boştayım.şevkim iyice kırıldı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları