17 Ağustos 1999-2009... Acı hala taze!

Graficafe - 17 Ağustos 1999-2009... Acı hala taze! Sponsorlu Bağlantılar 1999 Depreminin üstünden 10 yıl geçti... Deprem unutuldu ama acısı hala taze... Lütfen unutmayalım; unutturmayalım... Kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah ' tan rahmet; sağ kalanlara ise sabırlar diliyorum... Sesimi ...

g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 17-08-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

1999 Depreminin üstünden 10 yıl geçti...

Deprem unutuldu ama acısı hala taze...

Lütfen unutmayalım; unutturmayalım...

Kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah ' tan rahmet; sağ kalanlara ise sabırlar diliyorum...

Sesimi Duyan varmi? (17 Agustos Deprem´i icin yazilmis)
Ne hatırlatıyor bu soru size? Bu cümle, sıradan bir soru cümlesi mi sizce? Elbette ki "değil" diyorsunuz, biliyorum. Bu soru cümlesi, her depremde enkaz altında kalanlara soruluyor. Enkazın altında hala ölmeyenler bu soruyu cevaplamaya çalışıyor. Cevaplamakla da iş bitmiyor tabi. Enkaz altında olduklarından, dışarıdan gelen sesler net olarak kendilerine ulaşıyor ancak kendi seslerinin dışarıya ulaşması o kadar kolay değil.

17 Ağustos 1999... Resmi olmayan rakamlara göre 50 bin insanımızı kaybettiğimiz büyük deprem. Tam 10 yıl önce, bu gece uykuya daldık; ancak saat 03.02'de yani 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gecenin en korkunç anında, sallanıverdik. Deprem anını değil ancak depremden sonrasını hatırlıyorum. En net olarak hatırladığım şey ise, dış kapıdan çıkarken gözüme çarpan yıldızlar. Nasıl parlak, nasıl binlerce, nasıl canlı.

Sanki ölen her insan için bir yıldız daha asılıvermişti gökyüzüne.

Ve ertesi günler... Mezarlarında adı bile olmayan binlerce insan. Bir doğal afet nedeniyle ölmüş gibi görünen katledilmiş insanlar. Öyle kötü bir durum ki bu, sanki onlara yaşamak bile lüks gibiydi. "Siz yaşamayı bile haketmiyorsunuz" diyordu sanki birileri. Ne alınan bir önlem, ne deprem sonrası yeterli yardım. Bazıları o kadar adi ve şerefsizlerdi ki, Anadolu halkının topladığı yardımları bile cebe indirebildi.

Ve ölenler... Birlikte gülemeyen ancak birlikte ölenler... Onlara mutlu bir yaşam çok görüldü; enkaz altında katledilmek uygun görüldü.

Ve biz, kurbanlık koyunlar... Ölümü bekliyoruz. Ben ölür müyüm olacak depremde bilemiyorum ama bildiğim tek bir şey var ki; yine onbinlerce babam, anam, kardeşim, dostum ölecek. Kendi evim sağlam mıdır bilemiyorum ama onbinlerce binanın olacak depremde yıkılacağını biliyorum. Nice insanlar, enkaz altında kalacak; nice insanlar "sesimi duyan var mı?" sorusunu duyacak ancak cevap veremeyecek. Belki de "burdayım" diye çığlık atacak çaresizce ama duyan olmayacak.

İşte biz! Bazen onurlu bir ölümün bile reva görülmediği Anadolu halkı. Hayatı pamuk ipliğine bağlı Dünyanın en saf, en temiz halkı.

SESİMİ DUYAN VARMI?
Sesini duyan var, sesini duyanlar bizimkiler
Bak yaşatmak için sana koşuyorlar,
Ak sakalına, çocuk yaşına bakmadan
Tırnaklarıyla kazıyorlar enkazı, betonu tırnaklarıyla deliyorlar
Çıkarsız, hesapsız, yüreklerinin susturamadığı sesini,
Elleri gibi kavuşturuyorlar birbirine…

Gömülmesekte toprağa birlikte, acıya gömüldük hep birlikte
Gülcan bebe, Ayşe teyze, Mehmet amca, Fatma abla
İçerde kaldı anam
İçerde kaldı babam
Birtane de değilki hangi birine yanam

Anlatım,resimler ve şiir alıntıdır...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 17-08-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Hala kanımı dondurur...
Acı, hüzün, ızdırap, tedbirsizlik, umursamazlık...
Hepsine ayrı ayrı Allahtan rahmet ailelerine başsağlığı diliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
larana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

larana

Grafiker / İstanbul

Alt 17-08-2009 #3
Evet...dün gibi aklımda yaşadıklarımız. Ben şanslı kullardandım. Allahıma bin şükür; ne evimi ne ailemi, ne de sevdiklerimi kaybetmedim.
Tekrar olacağı söyleniyo ki olması gerekli zaten ama biz ne yapıyoruz? ne kadar önlem aldık? ne kadar yol katettik o günden bugüne? çatlakların üstüne sıva çekilmişti, yanlış hatırlamıyorum değil mi??!!!! Aynı sahneleri görmeyiz ve yaşamayız umarım!
Bu mesajdan alıntı yap
Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 17-08-2009 #4
Duyarlılığın için teşekkür ederim Esra.
Yorumsuzum...
Bu mesajdan alıntı yap

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 17-08-2009 #5
Duyarlılığın için teşekkür ederim Esra.
Yorumsuzum...
Rica ederim Selim Bey 17 Ağustos 1999-2009... Acı hala taze!
Duyarsız olmak mümkün mü hepimiz insan oğluyuz...
Unutmadım; unutmayacağım...
Bu mesajdan alıntı yap
Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 17-08-2009 #6
Unuttuk veya unutmadık... Asıl mesele ne yapıldı? Aynı acıyı yaşamamak için neler yapılabilirdi? Neden yapılmadı? Unuttuk mu? Asparagas ve paparazzilerle unutturuldu mu?
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 17-08-2009 #7
Unuttuk veya unutmadık... Asıl mesele ne yapıldı? Aynı acıyı yaşamamak için neler yapılabilirdi? Neden yapılmadı? Unuttuk mu? Asparagas ve paparazzilerle unutturuldu mu?
O yüzden umursamazlık ve tedbirsizlik demiştim...
Ne yazık ki kaybedince feryad ve figan etmek ile unutmadım işte demek olmuyor...
Türk milleti işte!
Bu mesajdan alıntı yap
blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Alt 17-08-2009 #8
Yara geçer izi kalır... Unutmadık, unutmayacağız.
Paylaşım için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 17-08-2009 #9
Haklısınız Önder Bey...
Aslında hiç bir şeyin değiştiği yada değişeceği yok...
Çatlakları sıvadık bitti.
Bakın fotoğrafa anma töreninden; anıttaki isimler bile siliniyor...

Marmara Depremi'nin 10'uncu yıldönümünde nedeniyle Yalova’da düzenlenen törende yaşamını yitirenler anıldı. Anma töreninde yakınlarını kaybedenler gözyaşlarını hakim olamadı.

17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi’nin 10’uncu yıldönümü için Yalova ve Kocaeli'de tören düzenlendi. Yalova'da depremde yakınlarını kaybedenler 17 Ağustos Deprem Anıtı’nın üzerindeki isimlerin yanına çiçekler koyup gözyaşı döktü.

Törende, Yalova Müftüsü Muhittin Sarıkaya Kuran-ı Kerim okudu, ilahiler ve dualar okundu. Müftü Sarıkaya “Depremde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyoruz. Allah bir daha böyle felaket yaşatmasın. Ülkemizin büyük bir bölümü ve Yalova birinci derecede deprem bölgesindedir. Bu yaşadığımız depremden ders çıkartıp, gerekli tedbirlerimizi ve önlemlerimizi almalıyız. Deprem ülkemizin bir gerçeğidir. Kaybettiklerimizin ardından ağıt değil, dua etmeliyiz. Depremin 10’uncu yılında, kaybettiğimiz tüm insanlara Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum” dedi.

GELİN VE DAMAT SURPRİZE
Bu arada tören sırasında ilginç bir olay yaşandı. 16 Ağustos 2009 gecesi evlenen Nuray- Savaş Lokman çifti, düğünlerinin ardından törene geldi. Gelinlik ve damatlıklarıyla anıta gelen çift, “Biz bu gece evlendik. Ama depremde kaybettiğimiz yakınlarımızı da unutmadık. Düğünümüzden sonra onları da ziyaret etmek istedik. Kaybettiklerimizi unutmadık ve unutmayacağız da. Bu tarih çok özel bir tarih. Özellikle 16 Ağustos’u tercih ettik. İnşallah başka depremler yaşamayız” diye konuştu.

TÖRENE İLGİ AZ
17 Ağustos Deprem Anıtı’ndaki törene bu yıl katılımın az olduğu dikkat çekti. Depremde Yalova’da 2 bin 504 kişi hayatını kaybetmiş, 4 bin 505 kişi de yaralanmıştı.

SAAT 03.02.. HERKES AYAKTA

Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nin 10'uncu yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi. Kavaklı Semti'nde sahilde yapılan tören, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Felaketin yaşandığı saat 03.02'de yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu, denize çelenk bırakıldı.

Bu mesajdan alıntı yap
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Alt 17-08-2009 #10
"..Asla unutmadık yaşananları ve asla Unutmayacağız ..."
Duyarlılığın için teşekkür ederim arkadaşım...
Allahtan rahmet ailelerine başsağlığı diliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları