2 Soru ve Sorunum var, yardım lütfen..

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - 2 Soru ve Sorunum var, yardım lütfen.. Sponsorlu Bağlantılar Merhaba arkadaşlar.. Photoshopta çok acemi sayılmam ama eksiklerim oldukça fazla yine de. Bir reklam ajansının sitesinde referanslar bölümünde yaptıkları işlerde dikkatimi çeken çalışmalar oldu. Yapımının basit olduğunu düşündüğüm ...

Popular Demand isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Popular Demand(30)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-11-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar..

Photoshopta çok acemi sayılmam ama eksiklerim oldukça fazla yine de.

Bir reklam ajansının sitesinde referanslar bölümünde yaptıkları işlerde dikkatimi çeken çalışmalar oldu. Yapımının basit olduğunu düşündüğüm 2 adet çalışmanın, PS'da nasıl yapılabileceğini öğrenmek istiyorum.. :sweating:

Fotoğraflar aşağıdadır.

1. Fotoğraf:

2. Fotoğraf:

1. Fotoğraf için sorum: Fotoğrafın sağ alt kısmı, nasıl sol taraftan ayrı şekilde ovalleştirilmiş? Ya da fotonun üstüne eklenen beyaz şeridin o kısmı nasıl kesilmiş?

2. Fotoğraf için sorum: Stroke özelliğiyle kenarlık yapabiliyorum ama 2 adet renk var orda. İki farklı stroke mu uygulanmış?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum :smile:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

GizeeMm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GizeeMm(25)

Grafiker / Konya

Alt 14-11-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
şimdi 1.resimde alt kısımdan basdediorsak resimin kendisinde zaten oval kısım kendin yaparsın onu üzerine oturrtnuş onu bence ne vrki oda yada ben soruyu anlamadım öle mi ?
Bu mesajdan alıntı yap

Popular Demand(30)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-11-2012 #3
şimdi 1.resimde alt kısımdan basdediorsak resimin kendisinde zaten oval kısım kendin yaparsın onu üzerine oturrtnuş onu bence ne vrki oda yada ben soruyu anlamadım öle mi ?
Sanırım öyle oldu 2 Soru ve Sorunum var, yardım lütfen.. Fotoğrafa ovallik vermek sorun değil ama.. Anlatamıcam sanırım. Biri o örnekte bir çalışma yapıp gösterirse çok mutlu olurum :angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Demetyildiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Demetyildiz(25)

Grafiker / İstanbul

Yardım

Alt 14-11-2012 #4
1- Resim oval değil, üzerindeki beyaz çerçeve ovalleştirilmiş. Bu da tahminimce path ile yapılmış. Yani path aracı ile çizim yapılıp, bu çizim seçime çevrilmiş. sonra da seçilen alanın içindeki renk temizlenmiş.

2- Yazıdaki stroke yani kenarlık tek renk. Yazının kendisine Gradient efekti uygulanmış. Yazı istenilen font ve boşutta yazıldıktan sonra, yazı katmanı görüntü katmanına çevrilmiş. Daha sonrasında seçim araçlarından uygun olanı ile yazı alanı seçilmiş ve istenilen 2 renkte gradietn verilmiş.
Bu mesajdan alıntı yap

Popular Demand(30)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-11-2012 #5
1- Resim oval değil, üzerindeki beyaz çerçeve ovalleştirilmiş. Bu da tahminimce path ile yapılmış. Yani path aracı ile çizim yapılıp, bu çizim seçime çevrilmiş. sonra da seçilen alanın içindeki renk temizlenmiş.

2- Yazıdaki stroke yani kenarlık tek renk. Yazının kendisine Gradient efekti uygulanmış. Yazı istenilen font ve boşutta yazıldıktan sonra, yazı katmanı görüntü katmanına çevrilmiş. Daha sonrasında seçim araçlarından uygun olanı ile yazı alanı seçilmiş ve istenilen 2 renkte gradietn verilmiş.
İlgin için teşekkürler, kısmen yardımcı oldun. Daha açıklayıcı bir anlatım olsa uygulamaya geçerdim ama denemem için iyice anlamam gerekiyor path olayını :/
Bu mesajdan alıntı yap

Demetyildiz(25)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-11-2012 #6
1. görselde beyaz bir çerçeve yaptığını fakat ovalliği henüz vermediğini düşün. Pen tool ile oval olarak silmek istediğin alanı çiz. Çizimi bitirdiğinde Window>Paths ile Paths menüsünü aç. Orada Work Paht alanını göreceksin. ona çift tıkla ve pathi kaydet. Sonra kaydolan pathe sağ tıkla ve Make Selection seçeneğini seç. Feather Radiusu 1 olarak ver ve onayla. Çizdiğin alan seçime dönüşecek. Daha sonra seçili alanın içini temizle. İstediğin sonuca ulaşırsın.
Bu mesajdan alıntı yap

Popular Demand(30)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-11-2012 #7
1. görselde beyaz bir çerçeve yaptığını fakat ovalliği henüz vermediğini düşün. Pen tool ile oval olarak silmek istediğin alanı çiz. Çizimi bitirdiğinde Window>Paths ile Paths menüsünü aç. Orada Work Paht alanını göreceksin. ona çift tıkla ve pathi kaydet. Sonra kaydolan pathe sağ tıkla ve Make Selection seçeneğini seç. Feather Radiusu 1 olarak ver ve onayla. Çizdiğin alan seçime dönüşecek. Daha sonra seçili alanın içini temizle. İstediğin sonuca ulaşırsın.
Çok sağol arkadaşım çok yardımcı oldun bu kez bana.

Bu hem soruma cevap oldu hemde ileride yapacağım çalışmalar için path'in mantığını kavramamı sağladı. Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.. :smile:
Bu mesajdan alıntı yap

Demetyildiz(25)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-11-2012 #8
Rica ederim, iyi çalışmalar dilerim...
Bu mesajdan alıntı yap

Popular Demand(30)

Grafiker / İstanbul

Alt 15-11-2012 #9
Rica ederim, iyi çalışmalar dilerim...
Tekrar rahatsız edicem ama 2. fotoğraf için uygulama yaparken bir sorun var.

Yazıya Rasterize Type uygulayıp görüntü katmanına dönüştürdükten sonra Stroke uygulayınca, önceden verdiğim Outer Glow'un rengi gri'den beyaza dönüyor ve Stroke kenarları da kötü görünüyor. Fotolar aşağıda. Sizce nedir bunun sebebi? Görüntü katmanına dönüşünce kalite düşüyor mu?

STROKE'TAN ÖNCE

STROKE'TAN SONRA
Bu mesajdan alıntı yap

Demetyildiz(25)

Grafiker / İstanbul

Alt 15-11-2012 #10
Önce yazıyı görüntü katmanına çevir. İstediğin işlemleri daha sonra uygula. İstediğin sonuçları elde edeceğini düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları