20 ve 24" Imac kullananların ve alıcakların dikkatine! (almaktan vaz geçiceksininiz)

Macintosh - 20 ve 24" Imac kullananların ve alıcakların dikkatine! (almaktan vaz geçiceksininiz) ...

Cevapla
20 ve 24" Imac kullananların ve alıcakların dikkatine! (almaktan vaz geçiceksininiz)
yildiz.enes isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yildiz.enes(24)

Forumdan Uzaklaştırıldı

20 ve 24" Imac kullananların ve alıcakların dikkatine! (almaktan vaz geçiceksininiz)

Alt 13-06-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar yine bir siteden aldığım bilgileri paylaşmak istiyorum;

Değerli APPLE kullanıcısı,
karşılaştığım olayı, Türkiyeli tüm kullanıcıları da ilgilendirdiğini düşündüğüm için, sizinle paylaşmayı uygun gördüm.

Grafik tasarım işiyle uğraşmaktayım ve 1993 yılından beri Apple ürünlerini büyük bir memnuniyet ve güvenle kullanıyorum. Benimle aynı işi yapan ve alacağım iMaci bizzat kullanan meslekdaşımın da önerisiyle, İstanbul'daki muhtelif alışveriş merkezlerinin teşhir ürünlerini dikkatle test edip, 2007'nin son haftasında Bimeks'in bayram süresince uyguladığı KDV muafiyeti kampanyasından faydalandım ve 1 adet Apple iMac 24"/2.4Ghz/1 GB/320GB/ SD aliminyum kasa satın aldım.

Bilgisayarın özellikleri ve kullanımı olağan üstü, ancak ekranın 1/3'üne hakim dengesiz renk dağılımı, tabir yerinde olacaksa bulutlanmanın rahatsızlığıyla çeşitli yerli ve yabancı forumlarda araştırma yaptım. Aldığım cevaplar ve okuduğum yazışmalardan panelin arızalı olduğunu anlayarak Apple'ın Türkiye'deki ithalatçı firması olan BİLKOM'u aradım. Ürünü inceleyen BİLKOM arızayı tespit ve kabul edip yenisiyle değiştireceğini açıkladı.

6 haftalık bekleyişin ardından gelen yeni üründe de aynı defo olduğundan, bu kez 2 hafta sonra, 3. iMacle değişim yapıldı. Ancak şaşırtıcı biçimde bu 3. iMacde de aynı problemin olduğunu kurulum yaptığımız BİLKOM çalışanlarıyla gördük.

Şimdi, BILKOM, yani Apple'ın Türkiye toptancısı, nihayi bir değişime yanaşmamakta.
Sebepleri de, iade edilen her yeni iMac'in ıskartaya çıkıp %5-10 indirimle, düzenledikleri garaj satışına düşerek, şirketlerini zarara sokması. Çözüm olarak bana önerdikleri ise, KDV hariç 3200 YTL ödediğim ve 3 aydır arızasız, yeni bir tanesiyle değişimini beklediğim iMacin BIOSuna müdahale ederek arızayı azaltmak...

Sonuç olarak BILKOM, hatanın önemsiz olduğunu, bu makinenin ASLINDA ve ESASEN ev kullanıcılarına yönelik imal edildiğini söylemekte. Ekranı yoğun şekilde kaplayan bu bulutlanmanın çok raslanası bir durum olduğunu, monitörün dış cephesinde bulunan pleksi parçanın bu yansımaya sebep olduğunu, film seyrederken ya da oyun oynarken rahatsızlık yaratmayacağını ve APPLE'ın bunu bir defo olarak kabul etmediğini yaptıkları gayri resmi, sözlü açıklamayla belirtmekte...

Oysa mağazalarda dağıtılan bröşürlerde bu ürünü "tasarım yapmak ve film kurgulamak istiyorum diyenlere" diye tanıtıyorlar.

BİLKOM itirazımı ve tüketici kanunu gereği, ürünün defosu olmayan yeni bir tanesiyle değiştirilmesi talebimi cevapsız bırakmakta. Şikayetimle ilgilenen BİLKOM görevlisine, sekreterinden ofis içinde olduğunu öğrenmeme rağmen, İstanbul dışında çıktığı bahanesiyle ulaşamıyor olmam da işin cabası...

Mesleğim gereği, glossy ve matte LCD ekranların, CRTlerin muhtelif marka ve çeşitleriyle çalıştım. Son kullandığım mac G5. Profesyönel deneyimimden çıkarttığım sonuç, BILKOM'un APPLE adına yaptığı gayri resmi açıklama, yani kabul edilebilir ve olağan diye iddia ettiği bu sorun, ne glossy ekranların genel hali, ne de amatör ev kullanıcılarının dahi fark etmeyeceği türden hafif bir defo...

Bu 3 aylık bekleyiş, işimin aksaması, yaşadığım ekonomik zarar ve enerji kaybı tahammül sınırlarımı aştı. Forumlarda BİLKOM aleyhinde çokça rasladığım şikayet ve bizzat yaşadığım yalan vakası olumlu düşünmeme engel. 3 iMacde birden karşılaştığım arızalı panel ülkemize ithal edilen Apple ürünlerinin ya 2. kalite, ya da piyasa artığı, toplama vesaire olduğu fikrini şiddetle güçlendirmekte kafamda. Şüpheye düştüğüm şey Türkiye piyasasına giren ürünlerin kalitesi ve orijini. Zira BILKOM Apple'ın Türkiye toptancısı, ama Apple Türkiye bildiğiniz gibi yok.

Durumu, APPLE hukuk ofisine bildirdim ( ******************** ), toptancılarıyla yaşadığım krizi çözümleyeceklerini ummaktayım. Merak ettiğim, Türkiye'de satılan diğer glossy ekranların durumunun ne olduğu, teşhir ürünleriyle, paketten çıkan ekranların neden aynı standartta olmadığı. Avrupa ve Amerika'da da bu arızalı ürünler mi kullanılıyor, yoksa arıza Apple ürünlerini gayri resmi duyurularla, standartın bu olduğuna inandırıp pazarlayan, telefonlara cevap vermeyen BİLKOMda mı...

Konuyu buraya ve diğer forumlara taşıma nedenim, benim gibi BILKOM madurlarına haklarını aramaları için vesile ve destek olmak, mümkünse bir şikayet ağı oluşturmak.

Bahsettiğim hatanın kontrolünü, makul bir tolerans payını da göz önüne alarak, ekranınıza 100% siyah zemin yerleştirip, ışıksız, karanlık oda ortamında monitörünüzü inceleyerek yapabilirsiniz.

İade ettiğim iMaclerin modeli ve seri numaraları aşağıdadır:
iMac 24"/2.4GHz/1x1G/320GB/SD
W87488CUX89
W88030U0X89
W88051R1X89

S Uğurgün

VE YORUMLAR

Sizin kadar eski almasamda Apple in piyasaya surdugu mac mini haric 2003 senesinden sonra her urunu aldim ve kullandim.

Ilk yasadigim sikinti lk seri Macbook Proda yasadim sizin gibi 3 tane MBP ile degistirdiler.

2. Yasadigim sikinti 23 inch cinema displayde bulunan kenarlardaki pembelesme idi.

Suan ewimde bulunan Led teknolojisi , MBP nin ekranin icindeki siyah noktalar ve hafifi pembelesme var gotursemmi goturmesemmi diye dusunuyorum. ben Yurtdisindan almistim.

Bu gibi durumlar malesefki aldigimiz dunya para verdigimiz urunlerin MADE IN CHINA olmasindan kaynaklaniyor diye dusunuyorum.

Amerikada sorguzu yenisi ile degistiriyorlar, fakat ulkemizde daha bu incelik nezaket ve tuketicinin bir nimet oldugunu kavriyamamis firmalar.
Sizin basniza gelen durumu halen surduruyorlar kaldiki Bilkom bir KOC kurulusu ve bu firmanin yapmasi gayet normal.
Is hayatimda KOC un bir cok firmasi ile calistigimizdan oturu politikalari boyle.

urunun farkini verip MAC PRO ile degistirmeyi teflif etmeyi dusundunuzmu ?
Pek yanasacaklarini zannetmiyorum fakat gene bir umit.

Kolay gelsin


En son yaptiginizi ben size tafsiye edicektim direk olarak resmi bir yazi iler amerikaya iletmek. Gerci nekadarda olsa , sozlu bir yaptirm olacaktir onlarinda yapacagi.

.................................................. ...


Alıntı:
Bahsettiğim hatanın kontrolünü, makul bir tolerans payını da göz önüne alarak, ekranınıza 100% siyah zemin yerleştirip, ışıksız, karanlık oda ortamında monitörünüzü inceleyerek yapabilirsiniz.


Bu dediğiniz incelemeyi yaptım ve aynı sorun bende de var. iMac 20" 320gb 2.4ghz lik modeli kullanıyorum. Yalnız bu bilgisayarı eylül ayında Amerika'dan almıştım.

Şikayet ettiğiniz mercilerden aldığınız cevapları bizimle de paylaşırsanız sevinirim.

..........................................

20" iMaclerin tümünde olan bir problem bu, kaçınılmaz...
dolayısıyla 20"leri sadece "oyun oynamak ve DVD seyretmek istiyorum diyenlere" öneriyorlar...

size uygulamanız için daha da vahim bir şey önereyim!
20" iMaclerinizde, herhangi bir grafik çalışma programında (FreeHand, PS vs) bir dikdörtgen çizin. Daha sonra içini blok bir renk ile doldurun. Mesela C:0 M:50 Y:100 K:0, güzel bir turuncu elde ettiniz, di mi? Şimdi bu turuncu dikdörtgeni ekranınızdan taşacak kadar büyütün. Tüm zemininiz bu renk ile kaplansın.
Ne görüyorsunuz?
Durun ben tahmin edeyim; yukarıdan aşağıya akan bir degrade...
kolay gelsin,
Selçuk

........................................


Geçmiş olsun. iMac modelleriyle ilgili (20 ya da 24-inç farketmiyor) ekran şikâyetleri, ne yazık ki çok büyük bir kesim tarafından dile getiriliyor. Kuzey Amerika pazarında da bu durumu yaşayan pek çok kullanıcı var. Resmi Apple forumlarında bu konuda onlarca başlık mevcut. Fakat oradaki pazar koşulları ve üreticinin (Apple A.Ş.) karar alma konusundaki gücü nedeniyle, değişim/iade işlemleri bizdeki kadar saç baş yoldurmuyor. Apple iMac modellerini işine geldiğinde profesyonel, işine gelmediğinde ev kullanıcısı ürünü olarak tanıtıyor. Bu bildik bir politika.

Bence yapmanız gereken şey, Bilkom'dan durumu özetleyen antetli kağıt almaya çalışmak ve bağlı olduğunuz kaymakamlıktaki Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmak olmalı. Hakem heyetlerinin yaptırım gücü, hiç de küçümsenecek gibi değil. Tüketicilerin sorunlarını, olayın mahkemeye taşınmasına gerek kalmadan çözebiliyorlar. Maalesef şimdi aklıma geldi. Hakem heyetlerinde, ürünün/hizmetin maddi değeriyle ilgili bir üst sınır var. O da 2100 YTL civarında. Yani sorununuzu hakem heyetlerine taşımanız mümkün görünmüyor. Fakat hukuki açıdan durumunuz ortada. Aynı sorun nedeniyle iki kez değişim yapılmış ve sorun hâlâ mevcut. Dolayısıyla artık para iadesi yasal hakkınız. Bence bir avukatın yardımıyla Bilkom'a ihtarname gönderin. Hukuki sürecin başlayacağına dair mesaj aldıklarında, iadenizi yaparlar.

Her şeyin ötesinde, durumu bireysel olmaktan çıkarıp, bilinçli tüketici olarak, kitlesel bir hak arama mücadelesine dönüştürmenizi takdir ediyorum. Bilkom'un iade ettiğiniz ürünleri başka tüketicilere sıfır gibi satma ihtimalini ise düşünmek bile istemiyorum...


........................................


Apple satan mağazaların teşhir ürünlerini inceleme fırsatınız oldu mu?
Benim oldu. Uzun uzadıya, kılı kırk yararak, dükkan dükkan sayısız ekran inceledim. Işığa geri çevirerek, herbirinin masaüstü zeminini değiştirip, eğer yüklüyse PhotoShopda siyah zemin verip, değilse açık renk zemin üzerinde "kontr+alt+elma+8" i tuşlayıp, ne gibi hataların olduğunu görerek, bilerek denediklerim gibi ortalama bir iMac satın almaya karar verdim.
Ancak kutudan çıkan 3 iMac de hatalı ve tolerans sınırının çok ama çok altında makineler. Kör olmayan herkes, hayatında gördüğü ilk ekran dahi olsa, hediye verilmiş dahi olsa, buna saygı değer amatör ev kullanıcıları da dahil, önce durup bir bakar, sonra bir kez daha bakıp "bu monitöre su mu kaçmış acep" diye sorar.
Benim BILKOMdan talebim ortalama ve teşhir edilenler ayarında olan bir iMac, Eizo kalitesi değil, yalnış anlaşılmasın!

Forumlarda BİLKOM aleyhinde çokça rasladığım şikayet ve bizzat yaşadığım yalan vakası olumlu düşünmeme engel. 3 iMacde birden karşılaştığım arızalı panel Türkiye'ye getirilen bazı Apple ürünlerinin ya 2. kalite, ya da piyasa artığı, toplama vesaire olduğu fikrini şiddetle güçlendirmekte kafamda. Şüpheye düştüğüm şey Türkiye piyasasına giren ürünlerin kalitesi ve orijini. Zira BILKOM Apple'ın Türkiye toptancısı, ama Apple Türkiye bildiğiniz gibi yok.

Bizim satın aldığımız ürünler Apple'ın değil, toptancı BILKOMun güvencesi altında.
Bir problem çıktığı taktirde sorunu Apple'la değil, Tüketici Kanunları vasıtasıyla BILKOMla, yani KOÇla çözmemiz gerekiyor.

Forumları biraz incelemeye zamanınız olursa, BILKOMun piyasadaki uygunsuz ticari davranışlarını canlı canlı görürsünüz. İlk aklıma gelen *************.com . Siteye girip arama alanına BILKOM yazıp bir bakın lütfen.

Profesyönel masa üstü makinesi olmasa da, dünyada özellikle 24" tasarımla uğraşan, film montajlayan, fotograf çeken, çeşitli teknik meslek gruplarına ve okullara da lanse ediliyor.

Bu aynen Türkiye'de de böyle. Dükkanlarda dağıtılan "tasarım yapmak ve film kurgulamak istiyorum diyenlere" broşürlerini görmedi mi kimse?
Bende var bir tane.

Ama BİLKOM sözlü olarak, APPLE adına gayri resmi açıklama yapıp bunun aksini iddia edebiliyor!

Dediğim gibi benim BİLKOMdan talebim, bedeli 3 ay daha beklemek bile olsa, hukuki yolları kullanmak dahi olsa, dünya standartında, 1/3ü bariz şekilde arızalı olmayan ortalama bir iMac.

Eğer bu bahsettiklerim üzerine benimle paylaşacaklarınız varsa, lütfen, fikirlerinizi bekliyorum.

Eminim Türkiye'ye ithali yapılan herhangi bir partinin, açılacak herhangi bir kutusundan, eninde sonunda beklediğim iMac çıkacak.
Selçuk


......................................


merhaba...
ben de panel sorunu yaşıyorum...beyaz imac .20inç intel c2d. forumda da yazmıştım.panel için de toz olduğunu düşündüğüm (emin olmamakla birlikte) parçacıklar çoğalmaya başladı.bilgisayarı aldığım Ankara da servis bilgisayar ile görüşmelerimiz sonucun da ;
-bizim yapacağımız bir şey yok .
dediler ve hatta servisteki eleman irili ufaklı bu siyah parçacıklardan iri olanını ekrana parmak ucuyla tıklayarak sağ üst köşeden sağ alt köşeye doğru bir miktar indirdi. (yorumu size bırakıyorum).sonrasın da İstanbul ile görüşmelerim sonucun da beni macrom bilgisayara yönlendirdiler. öncelikle hizmet konusun da iki farklı uygulamayı gördüğüm için macrom bilgisayara teşekkür etmek isterim. panel değişti .yalnız gelen panelde de kısa bir süre sonra (yaklaşık 10 gün) sol alt köşede lekeler oluştu. (sanıyorum beyaz imacler için panel samsung olsa gerek.). şimdi makine İstanbul'a gidecek ..hayırlısı ... iki yıl öncesin de classic mac'im var dı . eski bir elektronikçi olarak içini dışını bilerek hayranlıkla çaliştırıyordum.vizyon ve kalite konusun da ethem ustaya katılıyorum.
steve jobs'ın stanford konuşmasını birkaç sefer
dinledim."Stay Hungry. Stay Foolish".
Bu da türk versiyonu "ayranım yok içmeye mac 'le girerim internete." lisanda suç eylemiş isem affola...umarım macintosh sorunlarımız çözülür...


..............................................


YAZI VE YORUMLAR BÖYLE...
bence eğer bu yazılar doğruysa pc ye devam.
SİZİN YORUMLARINIZIDA SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

bygrafiker isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bygrafiker(32)

Grafiker / Rize

Standart
Alt 13-06-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
vay bee. Bu mac'i bilkom'un tekelinden çıkarılması gerekir. Tekelciliğin olduğu hiçbiryerde kalite olamaz..
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 13-06-2008 #3
kendi kendini mac den vazgecirmeye calisiyorsun 20 ve 24" Imac kullananların ve alıcakların dikkatine! (almaktan vaz geçiceksininiz) pc deki hatalari heleki grafik hatalarini yazsam burdan matbaaya yol olur
Bu mesajdan alıntı yap
ADAMINbiri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ADAMINbiri

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 13-06-2008 #4
karışmak gibi olmasında... sanki o yazıyı yazan arkadaş biraz abartmış gibi... Mesela bizim işyerinede bi tane İmac 20 inc aldık... ilk geldiği zaman bu üretim hatası veya defo diye adlandırılan sorun bizdede vardı... sonra bilkomdan vatandaşın biri geldi Preferances/Display bölümünü açtı, ordan yeni bi ayar yaptı... İmac Display i filan seçti... Tüm ekranı turuncu yaptık ne bir degrade geçişi var, nede duman filan... Cam gibi oldu... Ne taraftan bakarsak bakalım aynı renk ve görüntüyü görüyoruz... Sadece tuhaf geldi o arkadaşın bu yazısı... bence dediğim yerden bi deneyin varsa elinizde İmac...

saygılar..
Bu mesajdan alıntı yap
tysimsek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tysimsek

Matbaacı / Konya

Standart
Alt 17-06-2008 #5
ben o arkadasa katılıyorum benimde bir imac im var aynı dalgalanmayı bende yasadım ve yasıyorum ilk dalgalanma makinayı aldıktan 1 sene sonra civarı basladı ve aynı anda cd sürücümde bozuldu garantiye gönderip degistirip tekrar gönderdiler ve 3 ay sonra aynı dalgalanmalar farklı sekilde tekrarlandı sanırım ekranım iyice kararıncaya kadar kulanacam sonrası cöp olacak sanırım
Bu mesajdan alıntı yap
Slayerrr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Slayerrr

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 19-06-2008 #6
Yazının tamamını okumadım, hatta mac kullanıcısı da değilim ama yine de abartıldığını düşünüyorum. Bir de "Made in China" olayına takıldım. Sonuçta büyük firmaların neredeyse hepsinin Çinde fabrikası var. Orada üretilmiş olduğu Çin malı olduğu anlamına gelmez. Çinde üretilmiş bir Amerikan markasıdır. Şuan kullandığım Microsoft klavye-mouse seti, Philips monitörüm gibi.
Bu mesajdan alıntı yap
broken_wings isimli Üye şimdilik offline konumundadır

broken_wings

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 19-06-2008 #7
Bizzat aynı firmadan aldığımız applelarda aynı sıkıntıyı yaşıyorum..
Bu mesajdan alıntı yap
yildiz.enes isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yildiz.enes(24)

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 20-06-2008 #8
Arkadaşlar bunun bir çözümü yokmu?:sadsmile::sweating:

Almıyalım mı yani MAC?
Bu mesajdan alıntı yap
yvzkngrfi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yvzkngrfi

Öğrenci (Grafik) / Ankara

Standart
Alt 12-07-2008 #9
arkadaşlar kim ne derse desin tasarımda 1 numara yeni nesil 2.8 ımac lerden bahsediyorum. arkadaşımın şirketinde tamamen mac kullanılıyor ve bu zamana kadar hç bir sorunla karşılaşmadı.Ama aldıgın firmyada bağlı kesinlikle servis garantisi sonuna kadar olmalı Ankara'da apple üzerine SERVİS bilgisayarı tek geçerim...
Bu mesajdan alıntı yap
Tollyver isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tollyver(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 15-07-2008 #10
bahsettiğiniz gibi ekranda flu görüntü olabilir. bir kullanıcı ayarlarla halledildiğini söyledi. peki siz de ayarları değiştirmeyi denediniz mi yıldız.enes ? belki gerçekten sorun oradadır 20 ve 24" Imac kullananların ve alıcakların dikkatine! (almaktan vaz geçiceksininiz)

bu arada bygrafiker arkadaşa da katılıyorum, tekelden çıkarmak lazım apple'ları 20 ve 24" Imac kullananların ve alıcakların dikkatine! (almaktan vaz geçiceksininiz)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
20 ve 24, alicaklarin, almaktan, alıcakların, dikkatine, geçiceksininiz, imac, kullananlarin, kullananların, vaz

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Yeni Nesil Imac 20" Sıfır Bu Fiyata ibozo İkinci El Pazarı 13 21-03-2010 21:51:02
iMac yazıcı ayarı? alperbull Macintosh 2 02-02-2008 04:38:52
imac mail grafik_Jİİ Macintosh 2 08-12-2007 21:54:41
Gelene "Come In" Gidene "Go Away" Hades Graficafe 2 24-08-2007 13:12:23

Kapat
Şifremi Unuttum?