3 metre basılacak çizim için ?

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - 3 metre basılacak çizim için ? ...

Abdullahhate isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Abdullahhate

Grafiker / İstanbul

Alt 01-05-2015 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar, ben grafik tabletle çizim yapan biriyim. Bir sipariş aldım 3x3 metreye basılacakmış. Fakat ben 300dpi kalitede 3metrelik birşey çizemem çizsem ne ram kaldırır ne boyut. Ne yapmalıyım sizce, 300dpi kalitede 60cm falan çizcem 3m ye bastırırken çok bozulmaz diye düşünüyorum, sizin fikriniz nedir yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 01-05-2015 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba arkadaşlar, ben grafik tabletle çizim yapan biriyim. Bir sipariş aldım 3x3 metreye basılacakmış. Fakat ben 300dpi kalitede 3metrelik birşey çizemem çizsem ne ram kaldırır ne boyut. Ne yapmalıyım sizce, 300dpi kalitede 60cm falan çizcem 3m ye bastırırken çok bozulmaz diye düşünüyorum, sizin fikriniz nedir yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.
Merhaba Abdullah,

Çıktıyı alacak kişi eğer ki dış mekan baskı makinesinden alacaksa 300 dpi değil 72 dpi çizim yapman yeterli olacaktır.

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap

Abdullahhate

Grafiker / İstanbul

Alt 01-05-2015 #3
Merhaba Abdullah,

Çıktıyı alacak kişi eğer ki dış mekan baskı makinesinden alacaksa 300 dpi değil 72 dpi çizim yapman yeterli olacaktır.
Peki ölçü ne olsa yeter? Çünkü 3 metrelik çizimi 72 dpi bile yapsam dev boyut çıkıyor ve pc kaldırmıyor. Birşey fark ettim, 300dpi kalitede 2000 piksel çizdiğim resmi 3 metre yaptığımda hiç bozulma olmuyor. Bu şekilde çalışıp göndersem baskıda sorun olur mu?

İlla 72 dpi basmam gerekiyorsa kaç cm çizeyim ki pc kaldırabilsin ve boyut büyük olmasın? Birde cm değer girdiğimde resulationuda piksel/cm mi seçmem gerekiyor?

Çok teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
ErsemErcil isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ErsemErcil

Öğrenci (Grafik) / Yurtdışı

Alt 01-05-2015 #4
Bence onu 1:10 oraninda yapmalisin.
Yani 30cm x 30cm cizip dpi'sini mesela 600 yaparsin ki 3m x 3m oldugunda bozulma olmasin.
Bu mesajdan alıntı yap

Abdullahhate

Grafiker / İstanbul

Alt 01-05-2015 #5
Bence onu 1:10 oraninda yapmalisin.
Yani 30cm x 30cm cizip dpi'sini mesela 600 yaparsin ki 3m x 3m oldugunda bozulma olmasin.
O boyutta dpi yi 600 yaparsam pc kaldırmıyor ki kaydederken.
Bu mesajdan alıntı yap
ErsemErcil isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ErsemErcil

Öğrenci (Grafik) / Yurtdışı

Alt 01-05-2015 #6
O boyutta dpi yi 600 yaparsam pc kaldırmıyor ki kaydederken.
Hangi programda yapicaksin cizimi?
Bu mesajdan alıntı yap

Abdullahhate

Grafiker / İstanbul

Alt 01-05-2015 #7
Photoshop, oldum olalı resimlerimi onda çizerim çünkü vektörelden istediğim boyama zevkini alamıyorum.

Yaptığım bir araştırma üzerine ve benzer işler yapanların yorumlarına göre şöyle bir kanıya vardım. DPi arttıkça uzunluk ölçüsü küçülmeli, Dpi azaldıkça uzunluk ölçüsü büyümeli. Benzer işleri yapan arkadaşlar şöyle demişler, mesela photoshopda 300 x 300cm cmyk renk modunda çiziceksin cm bazlı fakat 15 dpi olacak. Sanırım böyle yaparsam bir sıkıntı yaşamayacağım.
Bu mesajdan alıntı yap
macmurat34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

macmurat34

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 01-05-2015 #8
Ben dijital baskiciyim bilgiler yanlis... 300 cm x 300 cm boyutta cmyk 72 dpi / inch olarak calisacaksin.
Bu mesajdan alıntı yap

Abdullahhate

Grafiker / İstanbul

Alt 01-05-2015 #9
İyi ama o dediğinizi pc kaldırmıyor hata veriyor ayrıca dosya boyutu çok büyük oluyor 3 metre basılacak çizim için ?
Bu mesajdan alıntı yap