300 dpi.nedir?

Baskı - 300 dpi.nedir? ...

Cevapla
300 dpi.nedir?
görkem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

görkem

Grafiker

Standart

300 dpi.nedir?

Alt 31-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

bir çalışmaya bakıldığında 300 dpi.yada 24 bit vs.bunları nerden anlıyoruz ve corel draw 12 de çalışıyorum ben genelde baskıya gönderceğim zamanda 300 dpi.gönderiyorum sağlıklı olan bumudur?böyle kaydetmekmidir?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

evrenk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evrenk(41)

Grafiker / Batman

Standart
Alt 31-10-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bitmap grafikleri pixellerden oluşur. Çözünürlük, grafiği oluşturan pixel yoğunluğudur. Yani grafiği meydana getiren nokta sayısının artması çözünürlüğüde artırır. Mesela televizyona yada monitöre baktığında ufak kareler vardır. Görüntü bu kareler ile gösterilir. Kareler ne kadar küçük olursa görüntü o kadar daha net olacaktır.

Gelelim basıma. Çözünürlük kadar basımda baskı aletinin kaliteside önemlidir ancak, bunu profösyönel bir yere yaptıracaksan sorun olmayacaktır.

Kısaca birşeyler söylemem gerekirse;

300 Dpi bir yazıcıyı düşündüğünde, yazıcının herbir grafik ızgarası x 300 boşuk/inch ine 300 boşluk/ich yerleştirilen boyutta noktaların, 1/300 ü olduğu anlamına gelir.

Çok kısaca; 72 dpi çözünürlükte 1 pixelin eni veya boyu ( ki kare olduğundan ikiside aynı ) 1 inch ( 2.54 cm) / 72 = 0,035 cm' dir.
Bu mesajdan alıntı yap
Aykut isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Aykut

Desinatör / İzmir

Standart
Alt 03-11-2007 #3
Selamlar,

Çalışmadan evvel baskıya vermeyi düşünmediğim bir kaç çalışma vardı. Bugün onları A3'e çıktılarını almak için götüreceğim. 72 DPI çalışmıştım. Şimdi bunları 150 DPI'ye çevirdim. Elbetteki bu program yeni pixeller yükledi fakat baskı sırasında çok da büyük bir sorunla karşılaşır mıyım?
Bu mesajdan alıntı yap
merveporay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

merveporay(33)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 03-11-2007 #4
pikselleri sabit tutup dpi'ı 150 yap tabi normal olarak boyut ufalacaktık sonra az az büyüterek çalışmanı a3 boyutuna getir bu şekilde daha sağlıklı olacaktır. bu arada arkadaslar matbaaya yolladığınız işlerde 300 yerine 304.8dpi yollardanız çok daha sağlıklı bir sonuç alırsınız.
Bu mesajdan alıntı yap
zoody isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zoody

Grafiker / Yurtdışı

Standart
Alt 16-11-2007 #5
bu arada arkadaslar matbaaya yolladığınız işlerde 300 yerine 304.8dpi yollardanız çok daha sağlıklı bir sonuç alırsınız.
Merhaba...

Ben de amatör olarak CorelDraw çalışıyorum...
Acaba yukarda belirttiğiniz konuyu açıklayabilir misiniz?
Neden 304.8 dpi matbaada daha sağlıklı sonuç almamızı sağlar?

Teşekkür Ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
baskici46 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

baskici46(37)

Baskıcı / Kahramanmaraş

Standart
Alt 22-12-2007 #6
corel de yapılan çalışmaya bire bir ölçü verilirse çözünürlüğü 72 dpi yeterli oluyor ama onda bir çalışma ise 300 dpi olması gerekiyor. iyi bir sonuç elde etmek isteniyorsa bire bir çalışılıp 72 dpi ile cmyk olarak çevirilmesi en iyi sonucu aldırır. kolay gelsin herkese
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 22-12-2007 #7
corel de yapılan çalışmaya bire bir ölçü verilirse çözünürlüğü 72 dpi yeterli oluyor ama onda bir çalışma ise 300 dpi olması gerekiyor. iyi bir sonuç elde etmek isteniyorsa bire bir çalışılıp 72 dpi ile cmyk olarak çevirilmesi en iyi sonucu aldırır. kolay gelsin herkese
Sizin bahsettiğiniz igital baskı makinelerinde geçerlidir. Matbaa işlerinde ise 300 dpi olması gerekmektedir...::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Smoke6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Smoke6

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 22-12-2007 #8
pikselleri sabit tutup dpi'ı 150 yap tabi normal olarak boyut ufalacaktık sonra az az büyüterek çalışmanı a3 boyutuna getir bu şekilde daha sağlıklı olacaktır. bu arada arkadaslar matbaaya yolladığınız işlerde 300 yerine 304.8dpi yollardanız çok daha sağlıklı bir sonuç alırsınız.
304.8dpi daha sağlıklı olur demişsin standarttı burda 300 olarak belirtilmiş eger işin ince detaylarına varmaya kalkarsak her ofset'ci ayrı ßir cözünürlük ister mesela benim calıstım matbaa 347 dpi'da istiyor.
Bu mesajdan alıntı yap
merveporay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

merveporay(33)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 22-12-2007 #9
evet matbaaya göre değişir ama ama filmciler genel olarak 304.8 kaydederler
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Standart
Alt 22-12-2007 #10
bu konuda bir iki satır da ben yazmak istiyorum. yıllar önce kendi merakımla elde ettiğim bilgiyi ne tesadüftür ki şnternette yeniden buldum. o yüzden yazılanlar tamamıyla alıntıdır diyerek kaynağını bilmediğim mek verenlere saygısızlık etmeyeyim.

burada yazılan bilgiler tamamıyla teknik verilerdir ve basit bir kaç matematiksel işlemler sonuzu ortaya çıkmaktadır. umarım yukarıca verilen 300 dpi, 304.8 dpi degerlerinin nasıl ortaya çıktığı konusunda sizlere fikir verecektir.

uzun lafın kısası, yaptığımız çalışmaları mümkün olduğu kadar (özellikle de resimlerimizi) 300 dpi'ın altında baskıya vermeyelim. şimdi sagrınıza sığınarak aşağıdaki kısa yazıyı okumunızı diliyorum 300 dpi.nedir?)


Nedir bu çözünürlük dedikleri?
Hep duyduğunuz ama kimsenin ne demek olduğunu ifade etmeye cesaret edemediği bir kavram. Ortada doğru tanımlardan daha çok yanlış tanımlar dolaşmaktadır. Yanlış tanımlara alışanlar için ise çözünürlük kavramı giderek içinden çıkamaz bir hal almaktadır. Hele hele işin içine hiç alışık olmadığımız inch gibi birimler girince iş daha da karışmaktadır.

Piksel nedir?
Piksel kare şeklinde olan görüntünün en küçük birimidir. Digital görüntüler yana yana gelen pikseller topluluğundan oluşmaktadır. Digital görüntü, imgenin eninde ve boyunda bulunan piksel sayısı ile tanımlanır. Pikselin kendi başına en ve boy değerleri yoktur. Demekki dikdörtgen biçimindeki tek bir piksel 1*1 mm, 1*1 cm hatta 3*2 m bile olabilir. Aksi belirtilmedikçe piksellerin en ve boy oranı eşittir. Çözünürlük ise boyut tanımlamalarında ek olarak gereken bir kavram. Kendi başlarına boyut sahibi olmayan piksellere çoğu zaman bir boyut değeri tanımlamak gereklidir. Bu şekilde piksellerin boyutu belirlendiğinde uzunluk biriminde kaç piksel bulunacağı da belirlenmiş olur. Örneğin; bir pikselin boyutu 1 mm olarak tanımlanmışsa her santimetrede 10 piksel bulunacaktır.

Kapladığı alan ne olursa olsun görüntü birimi olan her piksel sadece tek bir renk değeri içerebilir. Digital görüntü işleme programları imge üzerinde işlem yaparken inch ve santimetre dğerlerinden anlamazlar. Tüm kesme, yapıştırma, yer değiştirme işlemlerinin tamamı piksellere uygulanır. Vektörel görüntü dosyalarından farklı olarak noktasal görüntü dosyaları için çözünürlük ve içerdiği piksel sayısı çok önemli. Dokümandaki işlemlerin hepsi piksellerin rengi veya konumunu değiştirerek etki yapar. İşlemlerin ne kadar süreceği ise üzerinde işlem yapılan piksel sayısına ve işlemin karmaşıklığına bağlıdır.

Çözünürlük tanımları:

Çözünürlük: Uzunluk biriminde birbirinden ayırdedilebilen nokta sayısıdır.

PPC, PPI, DPC, DPI, LPI, SPC, SPI değerlerini sık görüyorum. Bunların anlamını bilmek zorunda mıyım?
Hayır, hiç bir şekilde zorunluluk yok, ancak bunların anlamlarını bilmek işi kolaylaştıracağından bilgi sahibi olmaktan bir zarar gelmez.

Çözünürlük hesaplarında uzunlık birimi olarak inch veya santimetre kullanılır.
Bir Inch = 25.4 mm veya 2.54 cm, basit hesaplarda 2.5 cm değerini kullanabiliriz. Gündelik yaşamda batı'nın aksine cm kullanıldığından bir çok işlemi cm üzerinden yapmak daha kolaydır.

PPC, PPI: Pixel Per (Cm) Inch: Kullanabileceğiniz en iyi birimdir. Genellikle DPI ile karışır ancak ikisi farklı birimlerdir. Birazdan göreceğiz. Piksels / (centimeter) inch, bir (santimetreye) inch'e düşen piksel sayısıdır. Bu, görüntünün öznitelikleri ile ilgili bir kavramdır. Diğer ölçümler gibi, yazıcı veya tarayıcılar ile doğrudan ilgili değildir.

Görüntüde birim olarak piksel / inch veya piksel / cm kullanılması yaygındır.
10 Cm uzunluğunda ve 20 Cm enindeki bir görüntü, 100 ppc çözünürlüğe sahip ise, boyunda 10cm*100ppc=1000 piksel, eninde ise 20cm*100ppc= 2000 piksel vardır. Görüntüdeki toplam piksel sayısı en*boy =2000piksel*1000piksel = 2.000.000 piksel'dir.

Günümüz digital görüntülerinin hemen hemen hepsinin temelinde kare şeklinde, görüntünün parçalanamaz birimi olan piksel yatmaktadır. Bu pikseller yan yana geldikçe ana görüntü oluşmaktadır. Görüntü boyutu bu nedenle bilgisayar için hep piksel olarak hesaplanmaktadır. Kesme, yapıştırma, montaj gibi işlemlerde bilgisayar görüntünün piksel olarak değerini dikkate alır. Eninde 2, boyunda 3 piksel olan bir görünütüde toplam 2*3=6 piksel vardır. En ve boy oranları arttıkça piksel sayısı ve dosya boyutu kenarların çarpanı kadar artmaktadır. Piksellerin kendi başlarına bağımsız enleri ve boyları yoktur. Örneğin 2*3 piksel boyutundaki bir görüntü 2*3 cm olarak basılabiliyorken, 2*3 metre veya 2*3 mm olarak da basılabilir. Her durumda uzunlık birimine düşen piksel sayısı değişmektedir. Örneğin; 1 cm başına 2 piksel düşüyorsa görüntü çözünürlüğü 2 piksel / santimetredir. Bu değer ppc veya "pixel per centimeter" olarak ifade edilmektedir. 1mm başına iki piksel düşen ikinci örnekte ise çözünürlük yine santimetre olarak hesaplanmaktadır. Tanımda birim olarak santimetreyi kullandığımızdan görüntü ebadı ne olursa olsun önce santimetre başına düşen piksel sayısını hesaplamamız gerekir. 1mm'de 2 piksel varsa (1Cm) 10mm'de kaç piksel olacak gibi basit bir hesapla çözünürlük= 20 ppc veya santimetre başına 20 piksel olarak hesaplanabilir.

Ayrıca monitörde çözünürlüğün hesaplanmasında en iyi referans PPC ve PPI'dir. Örneğin; 14" bir ekranda 800*600 modunda çalışırken ekranın diagonalinde en ve boy boyutunun çarpanının karekökü kadar ( 692 ) piksel vardır. Bu durumda ekran çözünürlüğü 692/14=49 PPI'dir. Ancak ekran ile ilgili dikkat edilecek bir nokta var. Görünütünün ekrandaki boyutu sadece eninde ve boyunda bulunan piksel sayısından etkilenir. Çözünürlük değeri dosya içerisindeki çözünürlük değerinden değil, ekran çözünürlüğünden alınır. Bu nedenle 300*200 piksel boyutlarında ve sırasıyla 75, 150 ve 300 ppi çözünürlüğe sahip üç görüntü varsa he üçü de ekranda aynı boyutta görünür. (görüntü özniteliği, ekran, saydam çıkışı)

Soru: 1 metrede 2 piksel varsa çözünürlük kaç ppc'dir.

Modern görüntü formatlarının hemen hepsinde çözünürlük değeri görüntü ile birlikte PPC/PPI olarak kaydedilmektedir.

SPC, SPI: Samples per inch, Örnekleme / Santimetre, Örnekleme / Inch: Bir santimetreden alınan gerçek örnekleme sayısıdır. Bu birim tarayıcı cihazlarının taranan cisimden örnekleme aralığını gösterir. Maksimum örnekleme aralığı tarayıcı cihazının üretimi sırasında belirlenmiştir. Ancak bazı tarayıcı üreticileri örnekleme değerlerini daha yüksekmiş gibi gösterebilmektedirler. Kullanıcı onlardan yüksek değerlerde tarama yapmasını istediğinde cihaz tarayabildiği en yüksek değerde görüntüyü tarayıp, görüntü işleme programına taradığından daha yüksek bir değerde sunabilmektedir. Bu nedenle taryıcı cihazları satın alırken üzerinde yazan çözünürlük değerinin yanısıra "Optik Çözünürlük" değerini de dikkat'e almakta fayda var.

LPI : Lines Per Inch, Çizgi/Inch veya bir inch'e düşen çizgi sayısı.
Nerede bu çizgiler?
Baskı teknolojisinde kullanılan tarama dokusu (tram) bir birine açılar ile dizilmiş paralel çizgiler yardımı ile CMYK adı verilen [COLOR=Cyan]Turkuaz[/COLOR], [COLOR=Magenta]Majenta[/COLOR], [COLOR=Yellow]Sarı[/COLOR] ve Siyah mürekkeplerini kağıda aktarır. Bu çizgilerin yoğunluğu ve aralığı baskı kalitesini belirler. En çok kullanılan tarama dokusu aralıkları 175, 150, 133, 120, 110, 100, 85 and 65 çizgi/inch (lpi) dir. Ppi değeri baskıda kullanılacak lpi değerinin yaklaşık iki katı kadar olmalıdır. Tam olarak 2.2 katı.

20 --------> Duvar panoları,
50 --------> Lazer yazıcılar,
85 --------> Gazete,
150 -------> Kaplanmış kağıt
175 -------> Sanat Dergileri.


DPC, DPI: Dots Per Inch, Nokta Vuruşu/Santimetre, Nokta Vuruşu/Inch, yazıcı çıktısının birimi. Bildiğimiz yazıcıların çoğu baskılarını nokta vuruşları yardımı ile yaparlar. Yan yana konan CMYK adı verilen [COLOR=Cyan]Turkuaz[/COLOR], [COLOR=Magenta]Majenta[/COLOR], [COLOR=Yellow]Sarı[/COLOR] ve Siyah küçük mürekkep noktacıkları bildiğimiz renkleri oluşturur. Yazıcının kullanabileceği en yüksek nokta yoğunluğu üretim sırasında belirlenmiştir. Genellikle satılan yazıcıların çoğu 300DPI (120DPC), 600DPI (240DPC) , ve 1200DPI (470 DPC) olarak üretilirler.

Baskı cihazlarının çözünürlüğü ise dpi (dot per inch) yani bir Inch başına vurduğu nokta sayısı ile ölçülür. İyi bir görüntü için, görüntü çözünürlüğü baskı cihazının sahip olduğu çözünürlüğün 1/4 kadarı olmalıdır. Bu değer 1/8'e kadar düşürülebilir. Örneğin; nihai çalışma 300 dpi çözünürlüğe sahip bir printer ile basılacaksa inch başına 75 piksel (300/4) görüntü çözünürlüğü kullanılmalıdır. Daha düşük çözünürlüklerde kalite kaybı, daha yüksek çözünürlüklerde ise gereksiz ve ilave sorunlar yaratacak dosya boyutu artışları izlenmektedir.


Özetle: LPI, DPI ve PPI değerleri eşit değildir.

LPI PPI PPC DPI DPC
150 300 120 2400 950
85 150 60 1200 480
40 80 30 600 240
20 40 15 300 120
Eşdeğer Tablosu

Çözünürlük gereken ölçünün altında ise dosya boyutu küçük olur ancak çıkış ünitesinde pikseller kare kare görünür hale gelirler. Santimetredeki piksel yoğunluğu gerekenden fazla ise dosya boyutu gereksiz şekilde artar, tüm işlemler gerekenden fazla uzun sürer, sistem kaynakları felç olarak tükenme noktasına gelebilir.

Nedir bu gereken ölçü?
Onu yazının ileriki bölümlerinde anlatacağız.

Yeni görüntüyü hangi boyutta oluşturmalıyız?

Yeni görüntü oluşturmadan önce hangi çıkış aygıtı ile çıkış alınacağına karar vermeliyiz. Örneğin; 600 dpi çözünürlükte bir yazıcı ile baskı yaparken (dpc) dpi değerinden 4 kat daha düşük bir (ppc) ppi değeri yeterlidir. Bunun nedeni pikselin rengini ancak bir kaç yazıcı nokta vuruşu ile belirlenebilmesidir. Elimizde 600 dpi bir yazıcı olduğunu varsayalım. Bir kereye mahsus olarak yazıcının dpi değerini santimetreye çevirmekte fayda var. 600 dpi bir yazıcı santimetrede yaklaşık 240 nokta vuruşu gerçekleştirebilir (240 dpc). 240'ın dört'te biri bizim için optimum ppc değerini verecektir. Buraya kadar yapılan hesap her yazıcı için sadece bir kere yapılacağından elde edilen ppc değerini not etmekte fayda var. Eğer görüntüyü bir kaç çıkış aygıtından ayrı ayrı çıkış almak üzere hazırlıyorsak, yapmamız gereken en yüksek çözünürlüğe sahip çıkış aygıtına göre hesaplamaktır. Bundan sonraki aşama da çıkış almak istediğimiz görüntünün kağıt üzerindeki boyutunu belirlemektir.

Örnek olarak; az önce hesaplarını yaptığımız yazıcı için 15*10 Cm boyutunda bir imge hazırlıyalım. Yukarıdan yaptığımız hesaplara göre ppc değeri 60 olarak çıktı. 60 ppc değerine göre görünütü boyutları 15*60 ve 10*60 piksel =900 * 600 olarak hesaplanıyor.

Eğer bu görünütüyü doğrudan yeni doküman komutu ile oluşturacaksak en ve boy değerleri olarak 900 ve 600 piksel olan, seçme şansımız varsa çözünürlük değeri olarak 60 ppc değerini kullanmak yeterli olacak.

Tarama çözünürlüğü ne olmalı?

Bu görüntüyü Scanner veya başka bir kaynaktan kullanacaksak çoğu zaman imge boyutunda veya çözünürlüğünde bazı değişiklikler yapmak gerekecek. Örneğin; 36*24 mm boyutunda bir dia taranacak ve 10*15 cm boyutunda 600 dpi bir printer ile basılacaksa ne yapmak gerekir. Bu durumlarda yukarıdaki örnekte yaptığımız gibi öncelikle hangi ebatta bir görüntü gerektiği hesaplanmalıdır. Daha önce yaptığımız hesap sonucunda 900*600 piksel boyutlarında bir görüntüye ihtiyaç duyduğumuzu bulmuştuk. Bu durumda diadan örnekleme yaparken kaç örneğe ihtiyaç olduğunu biliyoruz. 36 mm, 3.6cm enindeki diadan 900 örnek almamız gerekir. 3.6 mm'de 900 piksel varsa 1 cm'de kaç piksel olmalı?
Yanıt: 250 spc Bu durumda gereken örnekleme çözünürlüğü (spc) 250 olarak bulundu.

Bu hesapları daha kolay yapmanın bir yolu daha var.

Tarmama çözünürlüğü: spc/spi = ppc/ppi * büyütme oranı Yukarıdaki örnek için hesabı tekrarlarsak:
Büyütme oranı = 15cm / 3.6 cm = 4.16
Tarama çözünürlüğü, spc = 60 * 4.16 = 250 Bu örnekte de yukarıdaki gibi görünütünün eninde ve boyunda bulunan piksel sayısı sabit kalmıştır.

Yukarıdaki formül hesapları inch'den bağımsız yapmamıza yardım eder.

Örneğin; hedeflenen görüntü çözünürlüğü 200 ppi (piksel/inch), hedeflenen görüntü boyutu 20*30 cm, taranacak görüntü boyutu 2*3 cm olsun. Tarama çözünürlüğü büyütme oranından kolayca hesaplanır.

Tarama çözünürlüğü (spi) = Büyütme oranı 10 * hedeflenen çözünürlük 200 dpi = 200*10 = 2000 spi.

Dikkat ederseniz yukarıdaki hesapta kağıt boyları için Cm, tarama çözünürlüğü için inch birimini kullandık. Bu kolaylığı bize sağlayan büyütme oranının hesaplanmasıdır.

Taramadan önce dosya boyutunu tahmin edebilirmiyim?

Dosya boyutu (MB) = enindeki piksel sayısı * boydaki piksel sayısı * kanal sayısı / 1.000.000
Dosya boyutu (KB) = enindeki piksel sayısı * boydaki piksel sayısı * kanal sayısı / 1.000

Örneklem sayısının değiştirilmesi:

Görüntünün eninde ve boyunda bulunan piksel sayısını değiştirmeden çözünürlük değerini değiştirme işine resampling veya örnekleme sayısının değiştirilmesi denir. Bu işlem sırasında piksel sayısı değişmediğinden dosya boyutu değişmez. Örnekleme sayısı arttıkça imgenin kağıt üzerindeki boyutu küçülür. Örneklemi azaltmanın bir sınırı vardır o da çıktı cihazı ile ilgilidir. Eğer örnekleme sayısı çıktı cihazının öngördüğünden çok daha az ise görüntüde kalite kaybı ve karelenmeler meydana gelir.

Başlangıç çözünürlüğü (ppc) * başlangıç boyutu (cm ) = Nihai çözünürlük ( ppc) * Nihai boyut (Cm)

Bu görüntüyü Scanner veya başka bir kaynaktan kullanacaksak çoğu zaman imge boyutunda veya çözünürlüğünde bazı değişiklikler yapmak gerekecek. Örneğin; 36*24 mm boyutunda bir dia taranacak ve 10*15 cm boyutunda 600 dpi bir printer ile basılacaksa ne yapmak gerekir. Bu durumlarda yukarıdaki örnekte yaptığımız gibi öncelikle hangi ebatta bir görüntü gerektiği hesaplanmalıdır. Daha önce yaptığımız hesap sonucunda 900*600 piksel boyutlarında bir görüntüye ihtiyaç duyduğumuzu bulmuştuk. Bu durumda diadan örnekleme yaparken kaç örneğe ihtiyaç olduğunu biliyoruz. 36 mm, 3.6cm enindeki diadan 900 örnek almamız gerekir. 3.6 mm'de 900 piksel varsa 1 cm'de kaç piksel olmalı?
Ynt: 250 spc Bu durumda gereken örnekleme çözünürlüğü (spc) 250 olarak bulundu.

Piksel sayısını arttırma veya azaltma:

Bir çok görüntü işleme programı büyütme ve küçültme işlemlerini en yakın komşu renk veya ara renkleri tahmin (interpolasyon) yöntemi ile yaparlar. Tahmin yönteminin sonuçları en yakın komşu yöntemine göre daha iyidir, ancak her iki yöntemde de büyütme sırasında kayıplar meydana gelmektedir. Küçültme sırasında meydana gelen kayıplar veri kaybı niteliğindedir. Bir görüntüdeki piksel sayısı azaltıldıktan sonra bazı bilgiler (ince çizgiler, dokular) nihai olarak yok olmaktadır. Büyütme sırasında ise her hangi bir yarar sağlanmadan dosya boyutunu büyütmüş oluruz.

Çözünürlüğün temel kavramlarını öğrenmek, çalışma sırasında zaman ve emek kaybını önlemeye yönelik atılacak ilk adımdır.

Biraz sıkıldıysanız kusura bakmayın ama bilinmesi gereken bir konu. bu yazıyı hazırlayan kim idi bilmiyorum ama elinde sağlık diyorum.

umarım çözününürlük konusunda biraz aydınlatıcı olmuştur sizin için.

kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
300, 300 dpi, cozunurluk, dpi, dpinedir, resolution

LinkBacks (?)
Gönderen For Type Tarih
Kampanya Dergisi This thread Refback 26-06-2008 18:07:15

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Cnc Nedir ? Gökhan TEKİN CNC 8 05-09-2015 12:38:59
yıllardır corel kullanırım illustratöre geçsem mi farkı nedir + ları nedir josef29 Corel Draw 19 05-07-2014 19:17:46
PDF Nedir ? Gökhan TEKİN Grafik Sözlük 8 02-02-2008 10:34:41
ASP nedir ? hengame Php, Asp, Perl, Html 0 19-05-2007 08:55:54
PHP nedir ? hengame Php, Asp, Perl, Html 0 19-05-2007 08:55:01

Kapat
Şifremi Unuttum?