3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)

3D Studio Max - 3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin) ...

messi93 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

messi93

Hiç Biri / Balıkesir

Alt 13-07-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

ben çizim yeteği az oolan biryim
modelleme ve animasyon yapmak istiyorum başlamalımyım
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

drawsever isimli Üye şimdilik offline konumundadır

drawsever(41)

Hiç Biri / Mersin

Alt 13-07-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
modellemede çizim yeteneğine ihtiyaç yok. çizim ayrı bir sanat, modelleme ayrı. eğer bir 3d programıyla karşılaştıysanız, çizim programlarına pek benzemediğini de görmüşsünüzdür.

bunun yanısıra, modelleme yaparken orantı, genel görünüm, kompozisyon gibi genel-geçer kurallara dikkat etmeniz gerekir. eğer modelleme yapmak istiyorsanız hiç durmayın başlayın.

kolay gelsin..
Bu mesajdan alıntı yap
messi93 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

messi93

Hiç Biri / Balıkesir

Alt 13-07-2010 #3
teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
crazyglad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

crazyglad

Grafiker / İstanbul

Alt 13-07-2010 #4
Başlayabilirsin 3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)1:
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 13-07-2010 #5
Tam tersi çizim yeteneği şart. Ama çizim yeteneği derken belkide zaman içinde elinizi hiç geliştirmediniz. EL - beyin irtibatı resim anlamında zayıf. Bu gbi durumlarda bazı kişiler elleriyle ortaya koyamadıkları şeyleri tablet yada fare yardımıyla koyabiliyorlar. Ama kafada olayın bitmesi şart modellemede bir nevi 3d çizimdir. Teknik ve teorik bir çok bilgiye sahip olmanız gerekir. Animasyon çok daha zor bir konu. Eğer bu işlerle gerçekten alakalı olacaksanız iş eğlencelik değil ise karakalem çizim ve animasyon üzerine çalışmanızı tavsiye ederim. Ama keyfi hobi maksatlıysa direkt max gibi ağır bir programdan başlayabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

drawsever(41)

Hiç Biri / Mersin

Alt 13-07-2010 #6
Tam tersi çizim yeteneği şart. Ama çizim yeteneği derken belkide zaman içinde elinizi hiç geliştirmediniz. EL - beyin irtibatı resim anlamında zayıf. Bu gbi durumlarda bazı kişiler elleriyle ortaya koyamadıkları şeyleri tablet yada fare yardımıyla koyabiliyorlar. Ama kafada olayın bitmesi şart modellemede bir nevi 3d çizimdir. Teknik ve teorik bir çok bilgiye sahip olmanız gerekir. Animasyon çok daha zor bir konu. Eğer bu işlerle gerçekten alakalı olacaksanız iş eğlencelik değil ise karakalem çizim ve animasyon üzerine çalışmanızı tavsiye ederim. Ama keyfi hobi maksatlıysa direkt max gibi ağır bir programdan başlayabilirsiniz.
neden şart onu da açıklasaydınız. bana göre şart değil, hatta şart olmadığı gibi gereksiz de..
modellemede hadi heykeltraşlık şart dense anlayacağım da, bu çizim, karakalem vs gibi şeyler işin içine girince dayanamıyorum maalesef. hangi yaptığınız modelde karakalem yeteneğinizin faydasını gördünüz?

mesela ben, çizsem çizsem cin ali çizerim. ama modelleme konusunda çizimden zerre kadar anlamamamın hiçbir eksikliğini hissetmedim. insanları çizim yeteneği şart diyerek yanlış yönlendirmeyin lütfen.. bu tür yaklaşımlar daha başlamadan soğutur insanları modelleme olayından.. çizim ayrı iş, modelleme ayrı iş.

saygılar..
Bu mesajdan alıntı yap
gizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gizli

Sanat Yn. / Yurtdışı

Alt 13-07-2010 #7
Görsel olarak creative yönünüz varsa hiç durmayın başlayın derim ama creative yönünüz yoksa yaptığınız uğraş verdiğiniz çabalarınız sadece kendinizi tatmin edebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 14-07-2010 #8
neden şart onu da açıklasaydınız. bana göre şart değil, hatta şart olmadığı gibi gereksiz de..
modellemede hadi heykeltraşlık şart dense anlayacağım da, bu çizim, karakalem vs gibi şeyler işin içine girince dayanamıyorum maalesef. hangi yaptığınız modelde karakalem yeteneğinizin faydasını gördünüz?

mesela ben, çizsem çizsem cin ali çizerim. ama modelleme konusunda çizimden zerre kadar anlamamamın hiçbir eksikliğini hissetmedim. insanları çizim yeteneği şart diyerek yanlış yönlendirmeyin lütfen.. bu tür yaklaşımlar daha başlamadan soğutur insanları modelleme olayından.. çizim ayrı iş, modelleme ayrı iş.

saygılar..
Ben modellemeci değilim merak sardığım zamanlarda çizimimin (çizim bilgisinin) yeteri kadar iyi olmadığı görünce yapacağımın program parçalamaktan ileri gitmeyeceğini anladım o yüzden fazla boğulmadan döndüm. Ben çizimi iyi olmayan iyi bir modellemeci tanımıyorum. Modelleme derken autocad planlarına vb bağlı kalarak yapılan mimari modellemeden bahsetmiyorum. Bir anlamda oradaki modelleme sayılmaz (bu konu özetinde tabi) Organik veya çeşitli eşyaları modellemekten bahsediyorum. Asıl yanlış yönlendiren sizsiniz bence. 3d max gibi çok ağır bir yazılımı çizim bilgisi olmayan birine önermekle onun zamanını alıyorsunuz. Önce geliştirsin kendini sonra yavaş yavaş başlar.
Bu mesajdan alıntı yap

drawsever(41)

Hiç Biri / Mersin

Alt 14-07-2010 #9
Ben modellemeci değilim merak sardığım zamanlarda çizimimin (çizim bilgisinin) yeteri kadar iyi olmadığı görünce yapacağımın program parçalamaktan ileri gitmeyeceğini anladım o yüzden fazla boğulmadan döndüm. Ben çizimi iyi olmayan iyi bir modellemeci tanımıyorum. Modelleme derken autocad planlarına vb bağlı kalarak yapılan mimari modellemeden bahsetmiyorum. Bir anlamda oradaki modelleme sayılmaz (bu konu özetinde tabi) Organik veya çeşitli eşyaları modellemekten bahsediyorum. Asıl yanlış yönlendiren sizsiniz bence. 3d max gibi çok ağır bir yazılımı çizim bilgisi olmayan birine önermekle onun zamanını alıyorsunuz. Önce geliştirsin kendini sonra yavaş yavaş başlar.

Modellemeci değilsiniz ama modelleme bilginiz çok derinmiş gibi önerilerde bulunuyorsunuz. Tekrar ediyorum, bir insanın karakalem ve benzeri çizim yeteneklerinin olması 3d modellemede ona artı getiri sağlamaz. Ha, orantı, sunum kalitesi vs gibi konularda yardımcı olabilir mi, belki bir miktar. Ama hiç kimse masanın üstündeki bir bardağı modellerken bardağı masa kadar yapmaz. Veya organik modelleme esnasında kulakları ağız hizasında modellemez. Bunları bilebilmek ve uygulayabilmek için ressam olmaya gerek yok. Eğer öyle olsaydı programın sistem gereksinimleri arasında, "ressam olmak, el ile iyi çizim yapmak" filan da sayılırdı herhalde.. Bütün interneti dolaşın, iddianızı doğrulayacak tek bir makale, ders veya benzeri unsur bulamazsınız.

3ds Max, Maya, Blender, Cinema 4D vs. görselleştirme programlarıdır. Eldeki planla ortaya çıkarılan sonuç görselleştirme ve gerçeklemedir. Dolayısı ile siz her ne kadar küçümsesenizde, baştan başa bir binayı ayrıntılarıyla modellemek, çevre düzenlemesini yapmak, gerekli ışık ayarlarını yapmak, render plugini veya programı ile çıktı almak başlıbaşına bir iştir. Aynı şekilde, organik modelleme yaparken de siz hayal üzerinden modelleme yapıldığını mı zannediyorsunuz? Bir insan modellenirken de en azından ilk başta "blueprint" adı verilen sağ, sol ve cepheden alınmış fotoğraflar veya çizimler kullanılır. Blueprint dediğimiz yardımcı planlar, aynı şekilde araba modellerken de kullanılan vazgeçilmez ögelerdir. Yani plan olmazsa modelleme de adam gibi olmaz.

Siz programı kullanmayı becerememiş olabilirsiniz. Bu, diğer insanların da beceremeyeceği anlamına gelmez.
Bu mesajdan alıntı yap

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 14-07-2010 #10
Diyorsun ki

"Aynı şekilde, organik modelleme yaparken de siz hayal üzerinden modelleme yapıldığını mı zannediyorsunuz? Bir insan modellenirken de en azından ilk başta "blueprint" adı verilen sağ, sol ve cepheden alınmış fotoğraflar veya çizimler kullanılır. Blueprint dediğimiz yardımcı planlar, aynı şekilde araba modellerken de kullanılan vazgeçilmez ögelerdir. Yani plan olmazsa modelleme de adam gibi olmaz. "

Siz sanırım çizimide insanın uydurduğunu sanıyorsunuz. Çizim yaparkende plan yaparsınız en tecrübeliler bile eskiz ve oranlama yapar model kullanır. Gerçekte olmasa bile bu işi kafasında yapar.

Siz modelleme ile 3d operatörlüğünü karıştırıyorsunuz. Birinde yaratıcılık vardır diğerinde sadece teknik bilgi. Arkadaşda animasyondan bahsettiğine göre karakter modellemeden bahsediyor ağırlıklı olarak. Ve piyasadaki tüm tutorialleri, templateleri kaldırıp internetinizi kessek. Kendi ürettiğiniz bir referans üzerinden model yapabiliyormusunuz olay bu işte3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)

Kör olmayı anlamam için kör olmam gerekmiyor. Ama bazılarına gerekiyor3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)

Evet çok haklısın bir insanın çizim, ışık/gölge, derinlik, desen bilmesi ona modellemede hiç bir katkı sağlamaz. Tövbe yarabbim3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)

Sen modellemeden bire bir hazır (kesinlikle kendinin hazırlamadığı) planın (buradaki ince noktaya dikkat) görselleştirilmesini algılıyorsun. Ama arkadaşın bir mimarın yada tabelacının yanında operatör olmak gibi düşüncesi olduğunu hiç sanmıyorum.

İşte o planın, texturenin, referansların, fotoğrafların hazırlanmasında sizin sanatsal yetenekleriniz ve çiziminiz herşeyin önüne geçecektir. Anlamadığınız nokta bu sizin. Yılların Tabelacı operatörüne bu bilgileri eksiksiz verin size en kıral modellemeyi yapar. Ama bu dünyanın/sektörün özellikle de arkadaşın istediği şey değil. Yani aslında modellemenin sadece bilgisayar safhasından bahsetmiyoruz. öyleki bir yanlış anlaşılma olduysa düzeltelim. Ben gerçek modellemecilikten bahsediyorum. 3D operatörlüğünden değil.

Ve en karşı çıktığım nokta yazılımlarda becerisi/eğitimi olmayan kullanmasın muhabbeti. Kesinlikle böyle bir madde gelmeli. İllustrator gibi canavar bir yazılımın digital çıktıcıların elinde ne zavallı hale geldiğini gördükçe üzülüyorum. Ah işte kardeşim her zaman dediğimi tekrarlıyorum. Eğer program bilip teknik bilgi ile iş/tasarım/modelleme/animasyon yapılabilseydi, bugün maxın yazılımcıları üstüne sanatkar olmazdı. Ama kime söylüyorsun3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları