3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)

3D Studio Max - 3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin) ...

Cevapla
3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 14-07-2010 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Ve son olarak da son zamanlar en beğendiğim karakter tasarımcısının sitesi; Bir modellemeci, operatör değil. Modellemelerin referanslarını ve çizimlerini kendi oluşturuyor. Tersi düşünülemez zaten (Türkiye Çapında) zehirlimantar (zm)
Bu mesajdan alıntı yap
drawsever isimli Üye şimdilik offline konumundadır

drawsever(41)

Hiç Biri / Mersin

Standart
Alt 14-07-2010 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Diyorsun ki

"Aynı şekilde, organik modelleme yaparken de siz hayal üzerinden modelleme yapıldığını mı zannediyorsunuz? Bir insan modellenirken de en azından ilk başta "blueprint" adı verilen sağ, sol ve cepheden alınmış fotoğraflar veya çizimler kullanılır. Blueprint dediğimiz yardımcı planlar, aynı şekilde araba modellerken de kullanılan vazgeçilmez ögelerdir. Yani plan olmazsa modelleme de adam gibi olmaz. "

Siz sanırım çizimide insanın uydurduğunu sanıyorsunuz. Çizim yaparkende plan yaparsınız en tecrübeliler bile eskiz ve oranlama yapar model kullanır. Gerçekte olmasa bile bu işi kafasında yapar.

Siz modelleme ile 3d operatörlüğünü karıştırıyorsunuz. Birinde yaratıcılık vardır diğerinde sadece teknik bilgi. Arkadaşda animasyondan bahsettiğine göre karakter modellemeden bahsediyor ağırlıklı olarak. Ve piyasadaki tüm tutorialleri, templateleri kaldırıp internetinizi kessek. Kendi ürettiğiniz bir referans üzerinden model yapabiliyormusunuz olay bu işte3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)

Kör olmayı anlamam için kör olmam gerekmiyor. Ama bazılarına gerekiyor3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)

Evet çok haklısın bir insanın çizim, ışık/gölge, derinlik, desen bilmesi ona modellemede hiç bir katkı sağlamaz. Tövbe yarabbim3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)

Sen modellemeden bire bir hazır (kesinlikle kendinin hazırlamadığı) planın (buradaki ince noktaya dikkat) görselleştirilmesini algılıyorsun. Ama arkadaşın bir mimarın yada tabelacının yanında operatör olmak gibi düşüncesi olduğunu hiç sanmıyorum.

İşte o planın, texturenin, referansların, fotoğrafların hazırlanmasında sizin sanatsal yetenekleriniz ve çiziminiz herşeyin önüne geçecektir. Anlamadığınız nokta bu sizin. Yılların Tabelacı operatörüne bu bilgileri eksiksiz verin size en kıral modellemeyi yapar. Ama bu dünyanın/sektörün özellikle de arkadaşın istediği şey değil. Yani aslında modellemenin sadece bilgisayar safhasından bahsetmiyoruz. öyleki bir yanlış anlaşılma olduysa düzeltelim. Ben gerçek modellemecilikten bahsediyorum. 3D operatörlüğünden değil.

Ve en karşı çıktığım nokta yazılımlarda becerisi/eğitimi olmayan kullanmasın muhabbeti. Kesinlikle böyle bir madde gelmeli. İllustrator gibi canavar bir yazılımın digital çıktıcıların elinde ne zavallı hale geldiğini gördükçe üzülüyorum. Ah işte kardeşim her zaman dediğimi tekrarlıyorum. Eğer program bilip teknik bilgi ile iş/tasarım/modelleme/animasyon yapılabilseydi, bugün maxın yazılımcıları üstüne sanatkar olmazdı. Ama kime söylüyorsun3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)


yazdıklarınızdan anlaşılan size göre her programın incelenmesi, öğrenilmesi, üzerinde kafa yorulması yılları alacak. soruyu soran arkadaşa şunu tavsiye edebiliriz o zaman; arkadaşım otur, düşün, taşın, önümüzdeki 10 sene içinde başlarsın modellemeye.

bak arkadaşım, herkes çizim yeteneğine sahip değil, olamaz da. belki geliştirilebilir bir şeydir bilemiyorum ama bu işte ihtiyaç olmadığı çok açık. insanlar sahip oldukları kimi yetenekleri dünyanın en büyük gerekliliği gibi görme eğilimindedir. bu yüzden bu tür yaklaşımlar normaldir.

internetimizi kesseniz, önümüzdeki imajları yok etseniz gene de modelleriz çok şükür, bir sıkıntı yok o anlamda. insan mı modelleyeceksiniz, çekersiniz fotoğraflarını olur biter. ha illa fotoğraf veya çizim olmadan da modelleme olmaz mı? o da olur, ama eksiklerle, hatalarla, veya hatalar giderilerek çok uzun sürede. teknoloji neden var? insan faktörünü minimuma indirmek için. söz gelimi, max programında symmetry modifier'ı vardır. ne işe yarar? modellediğiniz nesnenin bir yarısını mirror olarak diğer tarafta da oluşturmaya yarar. şimdi sizin mantığınızla bu iş "operatörlük" olur değil mi? size kalsa egonuz uğruna siz diğer yarısını da modeller, elinizin kayması, titremesi gibi sebeplerden dolayı da modeli berbat edersiniz.

yaratıcılık ise kişiden kişiye değişen bir olgudur. teknik bilgisi olmayan, ancak düşünce anlamında yaratıcı yeteneği olan birçok insan var. aynı şekilde teknik anlamda kurt gibi olup da yaratıcılıktan nasibini almamış insanlar da mevcut. tekrar söylemek gerek, teknoloji bunları minimuma indirmek için var. ben yine bu sitede okumuştum, bir arkadaşın 3d sahnesi için, konuyla ilgisiz biri diyordu ki; üzerinde photoshopla şurasına, bilmem hangi noktasına gölge yapsaydın filan 3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin) siz programı kullanmayı becerebildikten sonra ışığınızı, gölgenizi, yansımanızı o hallediyor merak etmeyin.

sizin düşünceniz genele hakim olsa 3d çalışma yapan kaç kişi olabilirdi merak ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
w0o0w isimli Üye şimdilik offline konumundadır

w0o0w

Hiç Biri / Kayseri

Standart
Alt 01-12-2010 #13
Başlayabilirsin 3d max başlamalımıyım (lütfen fikirlernizi söyleyin)1:

:rofl:
bak ablandan izinde aldın..başla bence
Bu mesajdan alıntı yap
w0o0w isimli Üye şimdilik offline konumundadır

w0o0w

Hiç Biri / Kayseri

Standart
Alt 01-12-2010 #14
ne kadar uzun ve yorucu yorumlar var arkadaşlar siz tartışasınız die açılmış bi konu olduğunu sanmıyorum ama sanırım herkes konuyu açan kişiyi yönlendirmeye çalışıyor açık olun arkadaşlar lütfen!!!

Sende arkadaşım bir 3d programa başlamak istiyorsan önce onu gerçekten istemelisin bunu birilerine sorarak öğrenemessin....
yorum istiyosan al sana bi çok kişi yorum yapmış,,
Öncelikle 3d programlarını araştırmalısın neler var ne işlere yarıyor senin için hangisi daha kolay veya hangi yönü ile başlamak istersin
Mesela ;
- Katı modelleme (düz yüzeyler)
- Organik modelleme (Bitki böcük)
- Poly modelleme ( Araç, karakter gibi)
- ve istediğin olay "ANIMATION"
anlatabildim mi ((-: hadi kolay gele
Yüce yaratan zihin açıklığı versin!!!
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Tabloya bakın Renkleri söyleyin damla1 Graficafe 13 23-04-2009 13:06:17
Hastalığınızı söyleyin kişiliğinizi söyleyelim! N/A8 Graficafe 12 30-03-2008 21:21:48

Kapat
Şifremi Unuttum?