3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır?

3D Studio Max - 3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır? ...

Cevapla
3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır?
Mustafa KÜÇÜK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mustafa KÜÇÜK(35)

Grafiker / Konya

Standart

3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır?

Alt 23-03-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Kaplama kullanarak yaptığınız modellerin çok daha gerçekçi görünmesini sağlayabilirsiniz, veya hiç uğraşmadan kaliteli görüntüler elde edbilirsiniz. mesela aşağıda bir küre sadece kaplama yapılarak gezegene dönüştürülmüştür.
3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır? 3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır?

Çok çeşitili kaplama türleri vardır ve bunları kullanarak gerçekçi cam,su,metal vb. malzeme yapabilirsiniz, kabartmaları ve delikleri sadece kaplama iile yapabilirsiniz. Burada örnek olarak sadece diffuse kaplamayı göstereceğiz, bu sizin için diğer kaplamaları öğrenmenizde kolaylık sağlar, Kaplama yapmak için öncelikle cisim seçili iken 3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır? şeklindeki düğmeye basmalıyız. böylece Material editor penceresi açılır.Buradaki kürelerin herbiri ayrı bir kaplamayı temsil eder. Mesela bir cisim metal ile kaplanacaksa bu kürelerden biri metal olarak ayarlanıp küreye atanmalıdır. buradaki küre sayısı altı tane ile sınırlı değildir. bu sayıyı değiştirmek için kürelerden birine sağ tıklayarak 3*5 gibi bir değer seçmeniz yeterlidir. Diffuse kaplama yapmak için : materiel editor penceresinde diffuse kısmının karşısındaki küçük düğmeye basıyoruz (sarı ok ile gösterilen düğme)
3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır?

Buradan karşımıza gelen pencereden bitmap seçiyoruz. Bitmap seçtiktan sonra gelen pencereden kaplama olarak kullanacağımız resmi seçiyoruz.bu resmi seçmek için c:\ sürücüsü içinde resmin yerini belirtmemiz gerekebilir. böylece kürelerden birinin renginin değişmiş olması gerekiyor. (Aşağıdaki şekilde 1 numara ile gösterilen bizim seçeceğimiz bitmap--- 2 numaradaki Mtl Library yi işaretleyerekönceden hazırlanmış şekillerden birini görebiliriz--- 3 numaradaki küre şekline basarak önceden hazırlanmış şekilleri önizleme şeklinde görürüz)
3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır?

Kürelerden birinin şeklini değiştirdikten sonra, sıra cismi kaplamaya geliyor , kaplamak istediğimiz cismin seçili olduğundan emin olduktan sonra aşağıda -A- ile gösterilen düğmeye basıyoruz ve cismimiz kaplanmış oluyor. ama perspektif penceresinde cisim hala eski renginde ise , o zaman -B- ile gösterilen düğmeye basıyoruz ve kaplamanın nasıl olduğunu perspektif penceresinde görüyoruz.

Not: Alıntıdır (Çeviri)
Videoların boyutu çok yüksek olduğundan burda paylaşamıyorum. Resimlerdeki bozulma nedeni videodan kopyalandığı içindir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

huseyinnss isimli Üye şimdilik offline konumundadır

huseyinnss

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 23-03-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Yararlı bilgiler çok teşekkür ederim3Ds max kaplama nedir? nasıl yapılır?
Bu mesajdan alıntı yap
designator35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

designator35

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 04-08-2009 #3
yaaa arkadaşım rica etsem mental ray bir çalışmamda metal ürüne crom kaplama sıkıntısı çekiyorum ya ışıkta ya sahnede sıkıntı var bir türlü çözemedim en azından gerçeğine yakın olsa razıyımen azından nasıl ayar yaparız yada elinizdeki yapılmış bir projeyi gönderseniz ondan yola çıkıp ayar yapsak yada dosyayıda gönderebilirim size....şimdiden teşekkürler....
örnek çalışma fotoğrafı linkide var....

http://img37.imageshack.us/img37/9303/cromaski.jpg
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Adım Adım Araç Kaplama Nasıl Yapılır? müverrih35 Araç Giydirme 6 19-04-2017 22:15:25
Grafiti Çizmek | Nasıl Başlar | Nasıl Yapılır By_Designer Serbest Çalışmalar 4 12-06-2012 09:18:13
Seo Nedir ? Nasıl Yapılır ? Linux Web Tasarımı 7 26-10-2011 13:58:45
Arkadaşlar bu nasıl yapılır? iyicucu Temel Tasarım İlkeleri 1 30-09-2008 17:23:50

Kapat
Şifremi Unuttum?