4 renk işi 2 kalıpta çıkarmak

Baskı Öncesi - 4 renk işi 2 kalıpta çıkarmak ...

dombalak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dombalak

Grafiker / Ankara

Alt 28-08-2015 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Geçen gün bir işte geto ustam bana bir şey söyledi ve bunu nasıl yaparız dedi. Konu şu; 4 renk olan bir işi 2 kalıpta çıkartabilir miyiz? Çok ilginç geldi.

kalıp 50x41
kağıt 25x23
4 renk/trigromi

Çözümünü buldum ve bakalım buradan da bulabilecek, matbaa tekniklerine hakim biri var mı?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ferox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ferox

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 28-08-2015 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
???
değişik...

işi siyah beyaz yaparsan 2 renk olur,

siyah beyaz için istediğin 2 alternatif boya ile yapabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap

dombalak

Grafiker / Ankara

Alt 28-08-2015 #3
trigromi işse ne olacak peki

Corelde yaptım

akşama bir ipucu vereceğim
Bu mesajdan alıntı yap
cagdas_ss isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cagdas_ss

Grafiker / İstanbul

Alt 28-08-2015 #4
görselını atarsan daha net olur
lakın ornegın lacıvert kırmızı olan renkler varsa bunlar normalde 3 ana renkten cıkar CMY olarak basıldıgında uc kalıp olur kı lacıvert koyu olsun dıye sıyahta kullanılmıs ola bılır ozaman CMYK sayılır
onun ıcınde renklerı extra ıkı pantone Yada CM olarak ayırırsın geto zaten ıkı unıtesındede o yapma boyayı koyar basarsın
Bu mesajdan alıntı yap
senoladnar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

senoladnar

Grafiker / Düzce

Alt 28-08-2015 #5
Geçen gün bir işte geto ustam bana bir şey söyledi ve bunu nasıl yaparız dedi. Konu şu; 4 renk olan bir işi 2 kalıpta çıkartabilir miyiz? Çok ilginç geldi.

kalıp 50x41
kağıt 25x23
4 renk/trigromi

Çözümünü buldum ve bakalım buradan da bulabilecek, matbaa tekniklerine hakim biri var mı?

KArdesim 2 rengi zorlasan da yemez ki 4 renk işi 2 kalıpta çıkarmak Çözüm varsa sağlam bende o tarifeyi alabilirm 4 renk işi 2 kalıpta çıkarmak
Bu mesajdan alıntı yap
ferox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ferox

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 28-08-2015 #6
Genel olarak bir çözüm olduğunu düşünmüyorum, yapacağın işe özel bir çözüm bulmuş olabilirsin,

arkadaşımın dediği gibi işin grafiğini paylaşırsan, daha net bir çözüm bulunabilir.
Bu mesajdan alıntı yap
tuncer özkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tuncer özkan(57)

Eğitimci / İstanbul

Alt 28-08-2015 #7
Elbette yapabilirsiniz.

Dört rengin ikisini bir kalıba, diğer ikisini de öbür kalıba montajlayarak basılabilir. Buradaki yanılgı, soruyu soran arkadaşın şaşırtmasıdır. Dört rengi, iki renge değil, dört rengi iki kalıba nasıl alabiliriz diye soruyor. Tabii ki bu arada ölçülere de dikkat etmek gerekir. Zaten arkadaş da bu yüzden ölçüleri yazmış. Kalıbı çevire çevire basarsınız.
Tabii ki pozayı da perişan edersiniz...

Tuncer ÖZKAN
Bu mesajdan alıntı yap

tuncer özkan(57)

Eğitimci / İstanbul

Alt 01-09-2015 #8
Mesajına sahip çıkamama gibi bir durum hep ilgimi çekmiştir. Bu davranış şeklini de bir türlü anlayamamışımdır. Herhalde saygı ile ilgili bir durum bu. İnsanın çevresine saygısı yani.
Bu mesajdan alıntı yap

dombalak

Grafiker / Ankara

Alt 02-09-2015 #9
Tuncer bey ben buna daha çok sabırsızlığınız derim, saygıyla alakası yok. İlginizi çekmiş konu sanırım buna sevindim.

2 aşamalı bir işlem yaptım. önce pdf yapıp sonra montaja geçtim. işin sırrı pdfte. Diğer programları bilmiyorum ama corelin bir pdf ayarı sayesinde oluyor. Yoksa her rengi ayrı ayrı dosyaya çevirmek grafikerin yapacağı iş değil normalde.

tuncer bey neredeyse cevabı vermiş ama pozada sıkıntı yaşamıyoruz inanın hatta geto ustam daha iyi olur dedi.

4 rengin her birini corelde ayrı ayrı pdf export ettik
2 rengi tek kalıba montajladık
2 kalıpta 4 rengi oturttuk

ölçü ve hizalamaya dikkat yoksa iş çöpe gider acemi arkadaşlara pek tavsiye etmem.
Bu mesajdan alıntı yap

tuncer özkan(57)

Eğitimci / İstanbul

Alt 02-09-2015 #10
Merhaba,
Akşama bir ipucu veririm demiştiniz fakat dört gün sonra döndünüz. Neyse, amacım sizi çökertmek değil tabii ki. Bu, benim sabırsızlığım değil, titizliğimdir. Müşterilerinize de sakın böyle yapmayın derim.

Bunu Corel'de yapmak mümkündür.

Eğer Acrobat Pro kullanıyorsanız, çalıştığınız bütün programlar Acrobat Pro'yu bir printer gibi görür. Bu durumda bütün programlarda sözü edilen yöntem geçerli olur. Yani her renk veya renk çifti, ayrı ayrı pdf yapılabilir.

Fakat...

Fakat ofset baskıda eğer cmyk basıyorsanız, "baskı sırası" yani "sequence" diye bir kavram vardır. Renkleri düzgün olarak basabilmek için C, M, Y, K sırasına göre basmak gerekir. Yani M, C, K, Y sırasına göre basmak, veya başka bir baskı sırası, farklı sonuçlar doğurur. Buna dikkat etmek gerekir.

Diğer bir konu, renk ayrımı yaparken tram açıları sorunudur. Birbirlerine "muare" yapmayacak bir tram açısı algoritması kullanmak gerekir. Aksi takdirde rastgele bir tram açısı veya aynı tram açılarını bütün renklerde kullanmak vahim sonuçlar yaratır.

Eğer CTP cihazınız doğrudan Corel Draw'a bağlı ise, pdf yapmanıza da gerek yoktur. Corel Draw print preview menüsünden Color seperation yapılarak ve aynı dosyanın farklı renkleri alınabilir. Bunun için, dökümanınızın iki kopyası, ikisini de alacak şekilde kalıp büyüklüğü kadar yerleştirden sonra renk çiftleri şeklinde renk ayrımı yaparsanız, sözünü ettiğim açı ve baskı sırası sorunlarını da aşmış olursunuz.

Renk çiftleri yöntemini biz, otuz yıl önce de manuel yöntemlerle yapıyorduk.

Tuncer ÖZKAN
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları