40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

Diğerleri - 40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5) ...

Cevapla
40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)
Dorukhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dorukhan

Arı Üye

Hiç Biri / İstanbul

Standart

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

Alt 14-04-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

Bildiğiniz üzere CS (Creative Suite) Photoshop, Illustrator, Flash ve Dreamweaver temelli bir paket. Ekstraları olarak Video and Broadcast Tools, After Effect, Premiere Pro, ve aralarına yeni katılacak olan prototip uygulaması Flash Catalyst. CS5 kavramı ise tabi ki tüm bu yaratıcı serinin yeni özelliklerle süslenmiş güncel sürümüdür. CS5 demek iş dünyasına daha fazla odaklanmak, daha fazla dijital boyama, daha fazla fırça demek. Kısacası CS5 demek yeni özelliklerle teknolojinin son nimetlerine bir adım daha yaklaşmak demek.

Photoshop CS5


40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

En yeni 5 özellik: Photoshop CS5

1.Content-Aware Fill: Bir nesneyi kestiğinizde, Photoshop otomatik olarak dış çevreyi algılayarak ona göre doldurma yapabiliyor.

2.Puppet Warp: Bu özellik çok abartı gelebilir ama geliştirilmiş kukla özellikleri sayesinde fotoğraf elementlerine ince pozisyonlama ayarları yapılabilir.

3.Advance Digital Image Handling: Otomatik lens doğrulama ve hızlı lens sapmaları oluştuğunda, Camera Raw 6 yüksek ISO resimlerinde bile paraziti en aza indirir.

4.Selections: Photoshop'un nesne seçim araçları artık daha hızlı ve bir önceki sürümden daha ince hale getirilmiştir. Bu şekilde saçları adeta dalgalı bir şekilde bile ayırabilirsiniz.

5.Workflow enhancements: Mini Bridge daha önce tartışılmıştı fakat internet galeri seçenekleri ve ayarlanabilir çalışma seçenekleri gibi diğer özellikler son derece hızlandırılmıştır.

Flash Professional CS5

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

En yeni 5 özellik : Flash Professional CS5

1.Enhanced ActionScript Editor: Adobe, kod kütüphanelerine erişim sağlayarak tanımlanabilir classlar oluşturmaya olanak sağlamıştır. Ayrıca ipucu ve tamamlama özelliği eklenmiştir.

2.Spring For Bones: Ters kinematik sistemi hızlı bir şekilde oluşturmak ve nesnelere esneklik kazandırabilmek için sofistike animasyonlar eklenmiştir.

3.Text Engine: Zaten Flash'ın yazı motoru son derece gelişmiş ve teknolojinin sınırlarını zorlamış vaziyettedir. Fakat şimdi aralıkları da dahil olmak özere baskılı yazı, birleşik yazı özellikleri eklenmiştir.

4.Save XFL files: Bu yeni dosya formatı takım halinde iş yapanlar için tasarlanmıştır. Çoklu takım üyeleri aynı grafik üzerinden sıkıştırmaya ya da sıkıştırılmış dosyayı açmaya gerek duymadan çalışabilirler.

5.Code snippets: Code snippets özelliği, tasarımlarınızı hızlı bir şekilde geliştirebilmeniz için, AS bloklarını ve standart özellikleri toplu halde kullanabilme imkanını sağlamıştır.

After Effects CS5

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

En yeni 5 özellik: After Effect CS5

1.Roto Brush: Kare kare maskeleme yapmak yerine, After Effect ile birkaç fırça vuruşu yaparak hızlı bir şekilde nesneleri maskeleyebilir, rotoscoping tekniği kullaranak yaptığınız işleri temizleyebilirsiniz.

2.Auto-keyframe: Fazla tecrübeli olmayan kullanıcılar, bu özelliği akfit ettiklerinde otomatik bir biçimde nesneler ana kareye kaydedilir.

3.Direct-to-disc-camera support: After Effect bir dijital HD ready'dir. Aynı zamanda AVC Intra 50 ve 100 kodeklerini de destekler. RED kamera desteği de takviye edilmiştir.

4.Native 64-bit support: After Effect belleği çok sever, çünkü hafıza ne kadar yüksekse onun için daha büyük rahatlıklar sağlar. HD çalışmaları için son derece gerekli bir özellik.

5.Enhanced Photoshop support: After Effect artık Photoshop dosyalarını da çekebiliyor. İçerdiği özellikler sayesinde Repousse aracı gibi gelişmiş 3 boyutlu nesneler yaratılabiliyor.

Illustrator CS5

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

En yeni 5 özellik: Illustrator CS5

1.Variable-width strokes: Bu özellik sayesinde artık uniform genişliğine ihtiyaç duymayacaksınız. Çeşitli vuruş özellikleri ve stratejik olarak konumlandırılmış genişlik noktaları ile işiniz son derece kolaylaşacak.

2.Arrowheads and dashes: Bu yeni özellik köşeleri özellikle de ok uçları ve çizgileri hizalayarak hata yapma riskini en aza indirmeyi sağlar.

3.Drawing in perspective: Bu yeni araç ayrıntılı sokak sahneleri ve görselleştirmeler için tasarlanmış olup çizim boyunca 1-, 2- veya 3- nokta perspektiflerini aktif hale getirir.

4.Enhanced artboards: Adobe çeşitli artboard fonksiyonlarını geliştirerek iş akışı içerisinde ince ayarlamalar yapabilmeyi sağlamıştır.

5.Anti-aliasing control for smaller screens: Adobe'un ekran tabanlı teknolojiler için eklediği efektli yazı düzenleme aracı sayesinde hizalamalar ve kontrol çok daha keskin hale getirilmiştir.

Dreamweaver CS5

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

En yeni 5 özellik: Dreamweaver CS5

1.Simplified Site Set-up: Artık projelerinizi test etmek sandığınız kadar da zor değil. Başladığınız andan itibaren kendini server'a atar ve teste hazır hale getirir.

2.PHP code hinting: PHP özelliği sayesinde PHP kodlarınızı daha kolay takip edebilecek, ipucu alabilecek ve hatalarınızı görebileceksiniz.

3.Support for PHP-based content management systems: PHP tabanlı içerik yönetim sistemleri olan; Wordpress, Drupal, Joomla vb sistemlere erişebilir kolaylıkla değişiklik yapabilir veya yaptıklarınızı test edebilirsiniz.

4.Better CSS support: Daha fazla CSS şablonu ve daha güzel görsel CSS araçlarını içinde barındıran Dreamweaver CS5 ile artık internet sitesi tasarımlarınız çok daha kolaylaşacak.

5.Enhanced Subversion support: Dreamweaver artık açık kaynak kodlamayı da destekliyor. Hem de birlikte çalışma ve version kontrol özelliği sayesinde çok daha efektif bir şekilde çalışabilirsiniz.

Fireworks CS5

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

En yeni 5 özellik: Fireworks CS5

1.Device Central integration: Adobe'un durmadan güncellenen ve büyüyen emülatör hizmetini kullanarak sürekli güncel tutabilir ve handsets listesindeki grafiklerinizin düzgün gözüktüğünden emin olabilirsiniz.

2.Enhanced Properties Panel: Artık nesne oranlarını kısıtlayabilir, boyamaları ve stroke ayarlarını özelliklerden düzenleyebilirsiniz.

3.Smooth gradients: Bunlar iki yeni özellikten oluşur. İlki boyamaları kolayca ters çevirebilme özelliği, diğeriyse boyamalarda renk değişimlerinde flu özelliği sağlamasıdır.

4.Work better with strokes: Properties panelinden, fırçaları düzenleyebilir, kendinize özel bir hale getirebilir veya yeniden yaratabilirsiniz.

5.FXG Export: Catalyst desteği sayesinde katmanları ve grafikleri koruyarak dışa aktarım yapabilirsiniz.

InDesign CS5

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

En yeni 5 özellik: InDesign CS5

1.Track changes: Alt kısım için bir yazı özelliğidir. Tasarımcılar ve yazarlar sizin bu gizemli değişikliğinize çok şaşıracaklar

2.Background PDF export: 64-bitlik sistemlerde çoklu kullanımda baskıya hazır dosyaların devamını sağlar.

3.Layer panels: Bu özellik katmanlara dilediğiniz şekilde ulaşabilmenizi sağlar. Katmanlarda bulunan alt seviye nesneleri kilitleyebilir, açabilir, yazıları veya resimleri gizleyip görünmesini sağlayabilirsiniz.

4.Multiple page sizes: Ekstra bir çabaya gerek kalmadan program içi özelliği kullanarak dökümana gatefold ekleyebilirsiniz.

5.Flexible text: Yeni Split sütunlar ve Span sütunlar eklenmiştir. Hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Premiere Pro CS5

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)

En yeni 5 özellik: Premiere Pro CS5

1.Integration with Adobe Story: Adobe Premiere, Adobe kullanıcılarının script katkısında bulunduğu online Adobe Story ile entegredir.

2.Tapeless workflow enhancements: Premiere Pro, genişletilmiş direkt olarak disk formatları sayesinde Sony XDCAM HD50, Panasonic AVCCAM ve AVC-Intra'yı destekler. Ayrıca RED ve R3D dosyalarını da destekler.

3.Mercury Playback Engine: Doğal 64-bit desteği sayesinde ön izlemeler ve gerçek zamanlı daha çok oynatma yapabilirsiniz. Her ne kadar yüksek çözünürlükler de olursa olsun.

4.Open workflows: Sadece diğer NLE'lerle rekabet etmenin ötesinde; Adobe, Premier'in Avid ve Final Cut Pro gibi programların dayandığı bir üretim merkezi olmasını sağlamıştır.

5.Adobe Review integration: Yakında Premiere Pro projeleri teslim edilerek, yetenek yorumlama ile birlikte uzaktan izleme sağlanarak, internet için Premiere tabanlı bir video yapılmış olacak

Hem yarasın, hem yarabandı..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Yunus PARLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yunus PARLAR(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 14-04-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Adobe artık bu işi gelenek haline getirdi sanırım. En fazla 2 sene bekletip yeni bir CS ile karşımıza çıkar oldu. Yeni gelen özellikler bakıldığında hoş gözüküyor. Fakat denemek gerekiyor diye düşünüyorum. 2 sene sonra CS6 ile görüşmek üzere... 40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(39)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Standart
Alt 14-04-2010 #3
adobe zaten düzenlediği her konferansta bizim 2 için sürüm arasındaki en uzun zaman 18 aydır diyor... yani bundan 18 ay sonra muhtemelen cs6 çıkacak... ancak şu aşamada beklediğim bir çok şeyin düzenlenmediğini gösteriyor bu yenilikler, yine de programı görene kadar net bişey söylemek doğru olmaycak sanıyorum.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
hegira isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hegira

Bilg. Teknikeri / Muş

Standart
Alt 17-04-2010 #4
Ya bu adobe delirtecek bu milleti 40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)
Bu mesajdan alıntı yap
ozgunb isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozgunb

Öğrenci (Diğer) / Eskişehir

Standart
Alt 06-05-2010 #5
adobe photoshop CS5'i denedim. Gerçekten Harika. Diğer programları da deneyeceğim.
Bu mesajdan alıntı yap
demoN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

demoN(29)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 06-05-2010 #6
Vay canına ya40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5) Daha yeni cs4'e geçmiştim halbu ki40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5)
Bu mesajdan alıntı yap
Tylcn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tylcn

Öğrenci (Diğer) / Adana

Standart
Alt 12-05-2010 #7
Daha cs4 ü yeni yeni keşfederken cs5 40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5 (Creative Suite 5) çıkıyor ... Birşeylerde yenilik yapıyorlar... Bizde güncel olana ayak uydurmaya çalışıyoruz...
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 12-05-2010 #8
Cs5' te tek tuttuğum fotoğraf üzerinde warp ayarları ile farklı bir anlayışla manüplasyon olayına getirdikleri ince ayar oldu..Alışılamıyacak ve cs6 gelip bakakalıcaz yine..
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Adobe Creative Suite 3 Web Premium CS3 Yükleme Sorunu ACİL YARDIM ChadAnd Dreamweaver 1 27-03-2010 11:25:50
Adobe creative suite 3 master collection sorunu bloodybasur Diğerleri 0 11-02-2010 18:16:53
Nokia PC Suite 7.0.8.2 Dorukhan Yazılım Rehberi 0 25-04-2009 11:21:45
Adobe Share Beta (Adobe'nin Yeni Dosya Paylaşım Hizmeti) N/A1 Diğerleri 0 15-10-2007 16:45:44

Kapat
Şifremi Unuttum?