45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu

Graficafe - 45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu ...

Cevapla
45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Hukuk sisteminde büyük yanlışlıklar ve eksiklikler olmakta

Alt 28-02-2010 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Bir tanıdığımın başına gelmiş bir olayı anlatayım. 45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu

Belediyede işçi olarak çalışan bir tanıdığım vardı. Adı Ahmet.
Bir gün çalıştığı yere, -naylon sandalye masa seti- satanlar geliyor :rofl:
Ahmet abi uzaktan bakıp, işine gidiyor, adamlara yaklaşıp naber bile demiyor.

Derken aradan 8-10 ay civarı bir zaman geçince bunun evine bir kağıt bırakıyolar, açıp bakıyolar ki, şu tarihe kadar bu parayı öde yoksa evine haciz gelecek.
Şaşırıp kalıyor bizimkiler, bir firma adı var başka bişi yok.
Nedir diye araştırıyorlar, başka bir şehirde (şimdi hangi şehir hatırlayamadım) kurulu bir firmaya ait ödenecek bir borç görünüyor.
Anlaşılıyor ki bu firma, aylar önce gördüğü -naylon sandalye masa seti- satan şirket bu :surprised:
Ve iddiaya gör o setlerden almış ama ürün fiyatını ödememiş güya...
İşyerinde araştırıyor, araştırma sonucu kendisini gibi birkaç kişi daha buluyor.
Onların hali de aynı :sweating:

Şirketi telefonla arıyorlar, soruyorlar, derken ordan oraya yönlendirilerek, şirketin avukatının telefonuna ulaşıyorlar 45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu
Diyorlar biz böyle bir mal almadık, herhangi bir kağıt imzalamadık. Nasıl oluyor da böyle bir borç çıkabiliyor bize.
Avukat almışsınız işte burada adresiniz var, yoksa biz nerden bilelim adresinizi yerinizi felan diyor.

Ahmet abi ve arkadaşları biz de bir avukat tutalım hakkımızı arayalım diyorlar 45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu
Tutuyorlar bir avukat, fakat tuttukları avukat araştırıp ne görüyor ve bunlara nediyor biliyor musunuz?
Ahmet kardeş diyor sizin davanız yaklaşık 8-10 aydır sürmüş hiçbirine katılmamışsınız, karara da bağlanmış üstelik, ödemeyi de yapmayınca icralık olmuşsunuz :surprised:

Ahmet abi ve arkadaşları apışıp kalıyorlar.
Kardeşim diyorlar bize bu icra gelene kadar, ne evimize ne işyerimize herhangi bir mahkeme celbi felan gelmedi, karar verilmiş fiyat biçilmiş şimdi elimize geçti olayı tamamen şimdi öğrendik demişler. :sweating:

Avukat sizin hakkınızı aramaya kalksak dahi, bu iş ödeyeceğiniz paranın çok üstüne mal olur, siz karar verin 2 lira verip kurtulmak mı, yoksa 10 liraya dava masrafları mı????

Ödedi bizim Ahmet abi ve arkadaşları bu parayı 45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu

İşte nerde bu adalet dedirten bir olay :worried:

Derdini kime anlatacaksın, neye anlatacaksın, kanunlar ancak icra olunca mı bu adamı haberdar etmek kaydıyla uygulanıyor acaba 45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu

Söylenecek çok şey var ama sesimizi duyan biri tek yetkili şahıs var mı bilemiyorum...

Boşuna dememişler atalarımız :
ALLAH HASTANE KAPISIYLA, MAHKEME KAPISINA DÜŞÜRMESİN.
Bu mesajdan alıntı yap
mgyknt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mgyknt(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 01-03-2010 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
benim güzel devletim. yoksula yardım etmenin seçim dönemi kömür dağıtmak olduğunu mu sanıyor yoksa? yardım bundan ibaret mi acaba? hangi bünye vicdan felç hastası, %5 duyarlılığı olan %95 felç mağduru yaşlı bir amcayı hapse atar ceza verir? asıl cezayı hakeden bu devlet bu millet. yardım edeceğimize utanmadan ceza veriyoruz. böyle bir ülke vatandaşı olmaktan ben utanıyorum. canım yanıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(39)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Standart
Alt 01-03-2010 #13
bu aslında düşene tekme vur fikriyatıdır... Şimdi bu durumda bu kadar aciz olmayan birileri olsaydı illaki bir çok çözüm üretebilirdi... Ancak okuma yazma bilmemek kendini savunamamak demek. Kişi aciz olduğundan da kimse onu savunmak istememiş görünüyor. yine de ceza 9 güne inmiş. demekki amcanın bir yerlerde bir kaç tanıdığı varmış...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
mgyknt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mgyknt(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 01-03-2010 #14
cezanın 9 gün olması inmesi pek mühim değil bana kalırsa. bu çok büyük bir kansızlık. 9 saniye bile olamamalı. haberde izlediğimde geçten biri vardı anlatıyordu tekerlekli sandalyeyi hurdadan mı ne bulmuş. sokaktan bir brandayı keserek kat kat sandalyenin alt kısmını dikmiş. sanırım oğlu ya da komşu eş dost. oğlu olsa, oğluna yüklensem desem gencecik adamsın sen çalış sen kurtar 10 sene piyasada çalışmışlığa üniverste bitirmişliğe elde ettiğim derecelere rağmen ben bile iş bulamıyorsam öyle kolay, bu millet ne yapsın? sözün bittiği yerdeyiz aslında.
Bu mesajdan alıntı yap
mgyknt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mgyknt(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 01-03-2010 #15
ayrıca ben o amcanın tanıdığı olduğunu vs düşünmüyorum. olay habere yansıdı basına sızdı. muhalefetten ve halk tepkilerinden korkulduğu içindir.
Bu mesajdan alıntı yap
mgyknt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mgyknt(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 02-03-2010 #16
5 günlük cezanın ardından dursun dede konuştu

ankara'da ödemediği 45 tl su faturası yüzünden cezaevine giren 61 yaşındaki dursun erselligil, 5 gün cezaevinde kaldıktan sonra dün tahliye oldu.

geçirdiği trafik kazası sonucu felç geçiren ve kör olan erselligil, "cezaevinde kimse benimle ilgilenmedi. zor şartlarda yaşadım. sadece mahkumlar yardımcı oldu" dedi.

eşi zeynep erselligil, "cezaevinde biraz hastalanmış üzüldüm" dedi altındağ ilçesi gecekondu semti yenidoğan'da eşi zeynep erselligil ile birlikte oturan felçli ve kör olan 61 yaşındaki dursun erselligil, ödemediği 45 liralık su faturası yüzünden mahkum oldu. okuma-yazması olmadığı için hakkında dava açıldığını da duruşma günü öğrenen erseligil, fatura borcunu ödenmeyince aski (ankara su ve kanalizasyon idaresi) ekipleri bir sabah evine gelip su sayacını söktü. bunun üzerine de erselligil'e kaçak su kullanmaktan dava açıldı ve 25 şubat'ta eve gelen polis tarafından adliyeye götürüldü.

polis yardımıyla mahkemeye götürülen dursun erselligil 6 ay hapis ve 990 tl para cezasına çarptırıldı ve itiraz süresi dolduğu için karar kesinleşti. hakimin cezayı 9 güne indirmesi üzerine erselligil, tekerlekli sandalyeyle sincan l tipi cezaevi cezaevi'ne konuldu.

cezaevinde 5 gün erselligil, cezaevinde 5 gün kaldıktan sonra dün tahliye edildi. cezaevi önünde bekleyen oğlu cihan erselligil tarafından alınan erselligil evlerine götürüldü. yenidoğan semti'ndeki evinde sevinçle karşılanan erselligil'in üzgün olduğu görüldü cezaevinde 5 günü çok zor şartlar altında geçirdiğini kaydeden erselligil, şöyle konuştu: "hasta olduğum için cezaevindeki revire götürüleceğimi düşünüyordum. ancak beni koğuşa koydular ve hiç bir görevli yardımcı olmadı. çok zor şartlar altında 5 gün geçirdim, doktor istedim ama cezaevi doktoru bile gelip görmedi. mahkumlardan allah razı olsun bana çok yardımcı oldular. mahkumların yardımıyla yemek yiyip, ihtiyaçlarımı giderdim. allah kimsenin başına böyle bir olay vermesin. benim gibi yaşlı başlı sakat bir insandan ne istediler. bu ülkede cezaevine koyacak tek suçlu olarak beni mi gördüler." babasının bir kaç yıl öncesine kadar hamallık yaparak geçindiğini ve geçirdiği kaza sonucu kör ve felç olduğunu kaydeden oğlu cihan erselligil ise, şöyle konuştu: "yaşlı ve engelli bir insanı cezaevine koymak kime ne fayda sağladı. 45 liralık bir su faturası yüzünde babama yapılanlar insanın içini acıtıyor. memlekette hırsızlar, suçlular dışarıda gezerken devletin gücü kör ve engelli birisine yetiyor. banka soyanlar, devleti hortumlayanlar dışarda beyefendi gibi gezinirken gücümüz yaşlı ve sakat bir insana yetiyor. herkesi vicdanıyla baş başa bırakıyorum" eşinin tahliye olmasına sevindiğini söyleyen 25 yıllık eşi zeynep erselligil de "çok mutluyum,cezaevinde biraz hastalanmış üzüldüm." dedi.

kaynak:
5 günlük cezanın ardından Dursun dede konuştu - Milliyet.com.tr
Bu mesajdan alıntı yap
child_play isimli Üye şimdilik offline konumundadır

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Standart
Alt 02-03-2010 #17
"Allah'ım sen büyüksün" diyorum :crying: Kimseyi "kötü" şeylerle sınama diyorum :crying:

(Denilecek çok şey var; ama yeri burası olmadığından başka bir şey diyemiyorum :crying45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu

Kemal Abi, yolladığın mailin sonucunu bizimle paylaşırsan sevinirim. Saygılarımla...
Bu mesajdan alıntı yap
graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(45)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

Standart

başvuru sonucu

Alt 02-03-2010 #18
5 gün hapis yattı tahliye oldu neden sadece cezaevinde gece yatılırnormal şartlarda 9 gün bölü:2 yapar 5 gün sonuçmu ne oldu başvurunun bugün başvuru takibinden baktığım sonuç aşağıda:
45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu
Bu mesajdan alıntı yap
child_play isimli Üye şimdilik offline konumundadır

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Standart
Alt 03-03-2010 #19
45 lira için hapse atıldı adaletimiz bumu
Durumumuz içler acısı. :crying: Yazık...

Teşekkürler Kemal Abi.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Arkadaşlar grafik ve web tasarım için sistem için önerilerinizi bekliyorum. erkanibrahim_ Donanım Rehberi 0 03-02-2010 05:53:39
Yıldız Net Cafe internet cafem için logo çalışmam için not verin fatihcold Tabela, Billboard, Raket Pano Vb. 2 05-01-2010 01:36:38
arkadaşlar benim için ok önemli ödevim için Feride ATAMER Baskı 2 23-03-2008 00:35:18

Kapat
Şifremi Unuttum?