64 Sayfa Katalog kafam karışık

Baskı Öncesi - 64 Sayfa Katalog kafam karışık ...

sweetsoul76 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sweetsoul76

Grafiker / İstanbul

Alt 26-07-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar,

64 iç sayfa + ön kapak + arka kapak şeklinde A4 kagıdın yan cevrilmiş halinde matbaada basılacak (21x29,7) bir katalog calısması yapmak istiyorum.(Photoshop ya da Illustrator kullanacağım) Bazı sorularım var yardımcı olursanız cok sevinirim.

1-Sayfaları tasarlarken tek tek mi ikişerli mi tasarlamalıyım ? İkişerli ise hangi sayfa ile hangi sayfa yan yana tasarlanacak?

2-Sanırım katalog amerikan dikiş yapılacak.O zaman 2 sayfa beraber tasarlanacaksa ,tasarlanacak 2 sayfa arasında ne kadar boşluk bırakılmalı dikiş için.

3-Sayfalarda kenar boşluğu kac mm olmalı.

Yardımcı olabilecek arkadaslara çok teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

sweetsoul76

Grafiker / İstanbul

Alt 26-07-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tasarımı yaparken kesim payı için açacağım tasarım dosyası tam A4 boyutunda mı olmalı ( 29,7x21 ) yoksa 5 er mm pay verip ( 30,2x21,5 ) mi olmalı?
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 27-07-2012 #3
Merhaba arkadaşlar,

64 iç sayfa + ön kapak + arka kapak şeklinde A4 kagıdın yan cevrilmiş halinde matbaada basılacak (21x29,7) bir katalog calısması yapmak istiyorum.(Photoshop ya da Illustrator kullanacağım) Bazı sorularım var yardımcı olursanız cok sevinirim.
Photoshopla yapmayın illustratör yerine imkanınız varsa indesign kullanın yoksa illustratörde yapın.

1-Sayfaları tasarlarken tek tek mi ikişerli mi tasarlamalıyım ? İkişerli ise hangi sayfa ile hangi sayfa yan yana tasarlanacak?
illustratörde yapacaksanız ha tekli çalışmışsınız ha yanyana çalışmışsınız farketmeyecek ama normal sıraya göre çalışmalısınız (3,4,5 vs.) ama bence indesign kullanın.

2-Sanırım katalog amerikan dikiş yapılacak.O zaman 2 sayfa beraber tasarlanacaksa ,tasarlanacak 2 sayfa arasında ne kadar boşluk bırakılmalı dikiş için.
Böyle bir boşluk bırakma mecburiyetiniz yok o montajla alakalı bir durum sizle değil. Indesign kullanın

3-Sayfalarda kenar boşluğu kac mm olmalı.
Kenar boşluğundan kastınız marjin ise bu çalışmanızın içeriğine göre değişebilen bir durumdur benim tavsiyem sayfa iç kısımlarından (cilt tarafından) 15mm kalan alanlardan minimum 10mm bırakmanız şeklinde olacaktır (ince bir katalog olduğu için) ve birde indesign kullanın.

Tasarımı yaparken kesim payı için açacağım tasarım dosyası tam A4 boyutunda mı olmalı ( 29,7x21 ) yoksa 5 er mm pay verip ( 30,2x21,5 ) mi olmalı?
Sayfanız A4 ise çalışma alanınızda A4 olmalıdır kesim payı adı üzerinde kesime gidecek olan paydır ve buda çalışma dokümanında "Bleed" olarak karşınıza gelecek alandır buraya gireceğiniz değer çalışma alanınızın dışında görünecektir . Daha önce söyledim mi bilmiyorum ama indesign kullanın:rofl:
Bu mesajdan alıntı yap

sweetsoul76

Grafiker / İstanbul

Alt 27-07-2012 #4
Çok teşekkür ederim yardımınız için.

En kısa zamanda Indesign ogrenmeye calısacagım 64 Sayfa Katalog kafam karışık 64 Sayfa Katalog kafam karışık
Bu mesajdan alıntı yap

sweetsoul76

Grafiker / İstanbul

Alt 31-07-2012 #5
Şu anda çalışmamı ikişerli sayfalar halinde Photoshop programında yapıyorum.Kataloğun sayfa sayısı 64+1 kapak olacağı için dikişli olacak.Sorum ise şu,

İki sayfanın ortasına vurulacak dikiş için sayfanın tam ortasında ne kadar boşluk bırakmalıyım ?

Herkese selamlar
Bu mesajdan alıntı yap
veysel topuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veysel topuz

Matbaacı / İstanbul

Alt 31-07-2012 #6
KARDEŞİM
BİZ MATBAALAR
SİZ GRAFİKERLERDEN ÇOK ÇEKİYORUZ.
BUNUN İÇİN SIZIN İŞİN BAŞINDA SORMANIZ
ÇOK İYİ VE TAKDİRE ŞAYAN BİR OLAY.
KARDEŞİM
GÜNÜMÜZDE OTOMATIK MONTAJ DİYE BİR
OLAY VAR. BU OTOMATIK MONTAJ HER FİLM
Cİ VE HER CTP CİDE VAR.
BİR GRAFİKER OLARA KAÇ SAYFA İŞ YAPACAKSANIZ
BU İŞİN KESİM PAYLARINI VERİP ÇALIŞMAYI ONA GÖRE
YAPARSANIZ HİÇ SORUN OLMAYACAKTIR.
ÖRNEGİN İŞİMİZİN EBADI A4 YANİ 21 X 29.7 OLSUN
BURADA 5 ER MM TAŞMA PAYI VERELİM İŞİMİZİN
BRUT HALİ 21.5 X 30.2 OLACAKTIR.
BU KESİM PAYINI MUTLAKA ZEMİNDEN TAŞIRARAK
VERMEK GEREK. YANI BEYAZ KAGITTAN DEGİL
SELAMNLAR
VEYSEL TOPUZ
Ofset Matbaa Topkap, matbaaclar istanbul dijital bask
Bu mesajdan alıntı yap

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 01-08-2012 #7
Şu anda çalışmamı ikişerli sayfalar halinde Photoshop programında yapıyorum.Kataloğun sayfa sayısı 64+1 kapak olacağı için dikişli olacak.Sorum ise şu,

İki sayfanın ortasına vurulacak dikiş için sayfanın tam ortasında ne kadar boşluk bırakmalıyım ?

Herkese selamlar
Kenar boşluğundan kastınız marjin ise bu çalışmanızın içeriğine göre değişebilen bir durumdur benim tavsiyem sayfa iç kısımlarından (cilt tarafından) 15mm kalan alanlardan minimum 10mm bırakmanız şeklinde olacaktır (ince bir katalog olduğu için) ve birde indesign kullanın.
Bunun cevabını zaten önceki sorularınızda vermiştim.
Bu mesajdan alıntı yap

sweetsoul76

Grafiker / İstanbul

Alt 04-08-2012 #8
Bunun cevabını zaten önceki sorularınızda vermiştim.
Indesign'ı kolay ve hızlı öğrenebileceğim bir kaynak yada öneriniz var mı?
Bu mesajdan alıntı yap

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 05-08-2012 #9
Indesign'ı kolay ve hızlı öğrenebileceğim bir kaynak yada öneriniz var mı?
Öncelikle indesignı hızlı öğrenmenin yolu kesin bir mecburiyetten geçiyor, indesign kullanmak zorunda değilseniz öğrenmeniz daha yavaş olacaktır ayrıca adobe forumlarından sıklıkla faydalanmanızı öneririm ben öyle yapmıştım bunun dışında etrafınızda sorabileceğiniz birisinin olması avantaj olacaktır ve tabiiki forumlar birçok sorunuza cevap olacaktır. Yayın tavsiye etmek isterim ama bununla ilgili yayınlar genelde Türkçe menülere göre düzenlendiği için ve sizde ingilizce menülü bir program kullanıyorsanız kafa karışıklığı yaratabiliyor ve son olarak hızlı öğrenmek için elinize gelen istisnasız bütün işleri (kartvizit, afiş, not defteri vs.) indesignda çalışmanız bu süreci hızlandıracaktır
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
64 sayfa, a4 sayfa, forma, katalog, matbaa