70' li Yıllar ..."Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek"

Basılı Yayınlar - 70' li Yıllar ..."Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek" ...

Cevapla
70' li Yıllar ..."Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek"
sevgiden-iz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevgiden-iz

Hiç Biri / Ankara

Standart

70' li Yıllar ..."Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek"

Alt 18-11-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

70' li Yıllar ..."Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek"

Ayfer Tunç
CAN YAYINLARI


Saklambaç oynayan kaleye mum dikerdi. Gazoz kapağı biriktirilirdi. Dört ortalı harita metot defterleri, kırmızı mavi pelür kâğıtlarla kaplanırdı. Demirbank iyi günler diler, televizyonda Uzay Yolu, Kaçak, Tatlı Cadı oynardı. Mandolin kurslarına gidilir, bahçelerde pikaplar çalınır, Türk filmlerinde çocuklar "Size baba diyebilir miyim amca?" derlerdi. Orlon hırkalar ve jarse elbiseler giyilir, gümüş künye takılır, her yaş gününde fotoğrafçıda aile fotoğrafı çektirilirdi. Hatıra defterlerine "Kalbin kadar temiz defterinden..." diye başlanır, anket defterinde "ıssız ada" sorulurdu. "Evlenmeden olmaz"dı, telgraf çekilir, Adana'ya çık aradan denirdi, çamaşırlar santrifüjlü makinede yıkanır, evlere divan kurulur, sokakta yoğurtçular gezerdi. 70'ler "tutumluluk çağıydı”, yanan iki lambadan birinin söndürüldüğü, kurşunkalemlerin bir arpa boyu kalana kadar kullanıldığı yıllar. Ayfer Tunç Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek adlı bu kitabında cenazeden düğüne, okuldan pikniğe, telefondan faytona 70'li yıllarda nasıl yaşadığımızı anlatıyor. Naif yılları hayatımızın, biraz mağrur, biraz mahzun ve çokça mütevazi.
70’li Yıllarda Hayatımız…

O yılları hatırladıkça bizim kuşak için anlamlı olan bir on yıldan, başka türlü anlamlar yüklenmiş başka bir on yıla geçtiğimizi, bu arada büyümüş olduğumuzu gördüm. Büyümüş olmak mıydı içimi burkan, yoksa o tuhaf masumiyet miydi, bilmiyorum... Ben çocukken büyükler konuşmalarına, “Bizim zamanımızda...” diye başlarlardı: “Gaz lambasında ders çalışırdık.” Bu kitapta ben de, “Bizim zamanımızda...” diye söze başlıyorum. “Cep telefonu yoktu, şehirlerarasına telefon bağlatırdık.” ... Kâğıdı oldum olası seven biri olarak gelecekte söze şöyle başlanmamasını dilerim: “Bizim zamanımızda kitap diye bir şey vardı, kâğıttan yapılıyordu...”

Ayfer Tunç, kısa zamanda bir kült kitaba dönüşen Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek’te, küçük, önemsiz, sıradan gibi görünen şeylerden yola çıkarak Türkiye’nin 1970’ li yıllarının kimi zaman gülümseten, kimi zaman yürek burkan bir panoramasını sunuyor. Usta bir öykücünün belleğinden süzülüp gelen kitabın yeni basımını yeni fotoğraflarla zenginleştirerek sunulmuş.

----------------------------Alıntıdır.---------------------------------------


Bir kaç yıl önce okuduğum güzel bir kitap o yılları yaşayıp yeniden hatırlamak isteyenler için, ya da büyüklerinin anlattıklarını daha iyi anlamak isteyenler için tavsiye edebilirim. Toplumsal olaylar çok yavaş değişir ama ülkemizdeki gelişmelerin ne kadar baş döndürecek bir hızda olduğunu görmek açısından da önemli bir kitap. Bir on yıl hemen arkasından gelen diğer bir on yılla bu kadar mı çabuk farklılaşır? Akıcı ve güzel bir kitap.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
n design de yazı yazarken "sınıflar" yazıyorum. ama metin "sınışar" oluyor bluedreams_GS InDesign 7 01-01-2014 21:45:29
"industrial gothic single line" "Font"Acill Yardım Lütfen egst Corel Draw Soru ve Sorunlarınız 0 19-01-2010 22:42:11
Photoshop Dersleri:Eskimiş Duvar Yapımı/"Sponge","Underpainting","Unsharp Filtreleri g.ecglr Photoshop Dersleri 2 07-12-2009 16:22:10
"Mesh Tool" ile "Mutfak Eşyası çizimini" nasıl yaptım? inceleyin... ilkdilek Illustrator Dersleri 15 02-04-2009 23:30:37

Kapat
Şifremi Unuttum?