72 dpi mi 300 dpi mi?

Photoshop Dersleri - 72 dpi mi 300 dpi mi? Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar photoshopta tasarım yapmaya çalıştığımda internetten resim aldığımda çalışmamı 72 dpi de açıyorum. Dijital makinadan çekilmiş resimlerimle ilgili çalışma yapacaksam 300 dpi da çalılıyorum. Şimdi her iki resmide ...

72 dpi mi 300 dpi mi?

72 dpi mi 300 dpi mi?

Alt 29-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar photoshopta tasarım yapmaya çalıştığımda internetten resim aldığımda çalışmamı 72 dpi de açıyorum. Dijital makinadan çekilmiş resimlerimle ilgili çalışma yapacaksam 300 dpi da çalılıyorum. Şimdi her iki resmide kullanacağım zaman geldi yeni dosyamı hangi dpi da açmam gerekiyor?
Yada Herzaman yeni dosya seçerken dpi ne olmalı?
Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 02-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Sayın sevilcimen1 ,şunu unutmayın;
----------------------------------
Eğer çalışmanızı bir web ortamında kullanacaksanız renk modu RGB ve çözünürlük 72 DPI olmalıdır.Lakin çalışmanız basıma gidecekse renk modu CMYK ve çözünürlük en az 300 DPI olmalıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-10-2008 #3
Anladım fakat şöyle bir durum var. Web'den aldığım resimler ile bir takvim hazırlıyorum ve bu iş basıma gidecek. Dijital baskı olacak. Bu durumda hangi dpi da çalışmalıyım.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap
GRAFİMERVE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GRAFİMERVE(28)

Grafiker / Kocaeli

Alt 03-10-2008 #4
Eğer çalışmanızı bir web ortamında kullanacaksanız renk modu RGB ve çözünürlük 72 DPI olmalıdır.Lakin çalışmanız basıma gidecekse renk modu CMYK ve çözünürlük en az 300 DPI olmalıdır.
matbaaya gidecekse bu şekilde Ali Emre söylemiş zaten.
300 dpi ama birde şu var dijital baskı olacaksa bastıracağın yere sormanda fayda var.
kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
iyireklam10 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

iyireklam10

Grafiker / İstanbul

Alt 03-10-2008 #5
300 Dpi olmalıdır herzaman web hariç
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 03-10-2008 #6
Matbaaya gidecekse evet 300 dpi olmalıdır. Fakat dış mekan tarzında ki makinelerde basılacaksa (tabela , bilboard, vinly afiş vb...) 72 dpi yeterlidir.

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-10-2008 #7
teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 03-10-2008 #8
Ayrıca takvimde kullanacağınız resimlerin stock fotoğraf (çözünürlüğü yüksek kaliteli fotoğraflar) olmasına özen gösterin.Basımda daha iyi gözükür.
Bu mesajdan alıntı yap
Yunus PARLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yunus PARLAR(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-10-2008 #9
Hocama katılıyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
pcmemo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pcmemo

Webmaster / İstanbul

Alt 27-10-2008 #10
Ama sıfırdan bir çalışma açıyorsan 300 dpi olmasında yarar var sonradan düşürürürsün gerekirse. Ama 72 yi 300 yapmak kendimizi avutmak sanırım bir nevi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
300, dpi

Kapat
Şifremi Unuttum?