8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun...şimdiden

Graficafe - 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun...şimdiden Sponsorlu Bağlantılar...

Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(33)

Grafiker / Tekirdağ

Alt 07-03-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Alt 07-03-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
teşekkürler Bahtınur.
Bende senin dünya kadınlar gününü kutlarım.
ayrıcaaaa;
grafiker yurdum kadını günün kutlu olsun!
Bu mesajdan alıntı yap
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-03-2008 #3
Kadınları sevmek kolaydır, (bir) kadını sevmek zor

Genellemeler korkutmuştur beni her zaman. Her türlü genellemeye kuşkuyla yaklaşan biri olarak Kadınlar Günü kavramındaki “Kadınlar” kelimesinin de bir genellemenin yansıması olduğuna inanıyorum. Tıpkı, biz erkeklerin beynindeki kadın imgesi gibi…

Düz ve sığ bir akıl yürütme içerir genellemeler. Ve her genelleme bir yanlışa gebedir aslında. Adı üstünde “özel” ile değil “genel” ile ilgilenir. Özelin tüm özelliklerini siler, tüm özelleri ortak bir paydada toplamak adına. Kurunun yanında yaş da yanar denir buna halk arasında.

İlk bakışta hayatı kolaylaştırır gibi gözüken genellemeler, biraz sorgulanınca içinden çıkılmaz bir hal alır. Tıpkı Kadınlar Günü’ndeki Kadınlar kelimesi gibi. Kadınlar demek kolaydır, kadın demek zor. Kadınların sorunlarıyla ilgilenmek kolaydır, (bir) kadının sorunuyla ilgilenmek zor. Kadınlara kibar davranmak kolaydır, (bir) kadına kibar davranmak zor. Kadınları sevmek kolaydır, (bir) kadını sevmek zor.

Bazen Kadınlar Günü’nün, bu zorluğun altından kalmak, büyük bir ayıbı örtmek için; erkek zekasının -ki övünülecek bir şey değildir- bir ürünü olduğuna inanıyorum. Kadınlar için büyük bir hediye, (bir) kadın için kurulmuş zekice bir tuzak… Nihayetinde, doğanın bir kanunudur; avcı avını avlayana kadar güçsüz görünmelidir.

Bu büyük ve çekici hediyeyi alan kadınlar mutludur. Ne de olsa hatırlanmak, haklarını hatırlatan hemcinslerini görmek güzel bir şeydir. Fakat, teoride ve pratikte farklı işleyen hayat, hemen (bir) kadının yüzüne tokat gibi patlatır gerçeğini; O sadece bir kadındır ve erkeğin kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kadın olarak değil kadınlar denen grubun bir üyesi olarak vardır. Kadın olarak değil kadınlar denen grubun bir üyesi olarak sevilir, sayılır.

Diyeceğim şudur ki; bazı ütopik kavramların rüzgarına kapılarak bir olguyu açıklamak olanaksızdır. Mesela iyi bir insan olmak için, iyi insan olmanın teorisi yetmeyebilir. İyi insan olmak o teorilerde anlatılanlar kadar bile zor olmayabilir. Karmaşık değildir, gündelik hayatta kendini hemen gösterir. Kimseye kötülük yapmamaktan geçer iyi insan olmanın yolu. Şimdi ben açıklamasını yapmayayım, siz bunu Kadınlar Günü’ne uyarlayın isterseniz…

Hemen belirtmek isterim ki; yazdıklarımdan yola çıkarak beni bir kadın hakları savunucusu olarak görmenizi istemem. Hayatımın hiçbir döneminde kadınların hakları için meydanlarda yürümüşlüğüm yoktur. Hatta, ben de Victor Hugo gibi, onları güzel yapanın tanrı, sevimli yapanın şeytan olduğuna inananlardanım. Daha açık konuşmak gerekirse onları üzmüşlüğüm, üzmekle kalmayıp gözyaşı döktürmüşlüğüm de vardır.(İnsanın bazen üzülmemek için üzdüğünü, ağlamamak için ağlattığını söylemeye gerek yok sanırım)

Fakat şunu çok açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, hiçbir zaman onları bir genellemeye kurban etmedim. Hayatıma yön veren varlıklardan- annem ve anneannem de dahil- bahsederken nasıl onlara kadınlar diyebilirim ki? Onlar benim için her zaman (birer) kadın oldular. Benim için kadının adı vardı ve onların adı genellemelerle sosyolojik birer olgu olamayacak kadar önemliydi. Çünkü benim hayatımda kadınlar yoktu; Canan vardı, Nevin vardı, Gülsüm vardı…

Ve ben kimi için şiir yazdım, kimi için ağladım, kimi için kavgaya bulaştım, kimi için uykusuz kaldım. Fakat, kim için ne yaptıysam onun adını aklımda tuttum. Hiçbir zaman onlar hakkında konuşurken genelleme yapmadım.

Hüseyin Kural

Alıntı:http://www.gazeteavrupa.com.tr/?main...=5&yazi_id=820
Bu mesajdan alıntı yap
ADAMINbiri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ADAMINbiri

Grafiker / İstanbul

Alt 07-03-2008 #4
Ayrıca bir genelleme hatası daha... bugün dünya kadınlar günü değil 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ... çünkü bu günün ne anlama geldiği, nerden çıktığı ve nasıl ilan edildiği araştırılınca her kadının günü olmadığıda pek ala anlaşılır...
Bu mesajdan alıntı yap
Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(33)

Grafiker / Tekirdağ

Alt 07-03-2008 #5
Her kadın emekçidir. Evine ekmek getirende, eşinin önüne ekmek koyanda...
Bu mesajdan alıntı yap

ADAMINbiri

Grafiker / İstanbul

Alt 07-03-2008 #6
Her kadın emekçi değildir... evine hizmetçi tutupta sabah akşam yan gelip yatan, güzellik salonlarından çıkmayan, akşama kadar konken partileri düzenleyen, doğurduğu çocuğa bile dadı tutup baktıran, hiç kış mevsimini yaşamayan... kısacası kokanalar vardır... eğer genelleme yapıp kadınlar günü derseniz onlarıda dahil edersiniz ki bu günün anlamının içinin boşaltılması demektir... çünkü bu gün anlamı itibariyle emekçi kadınların direnişi ve sonucunda canlarını vermesiyle sonuçlanan bir gündür...
Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Alt 07-03-2008 #7
Her kadın emekçi değildir... evine hizmetçi tutupta sabah akşam yan gelip yatan, güzellik salonlarından çıkmayan, akşama kadar konken partileri düzenleyen, doğurduğu çocuğa bile dadı tutup baktıran, hiç kış mevsimini yaşamayan... kısacası kokanalar vardır... eğer genelleme yapıp kadınlar günü derseniz onlarıda dahil edersiniz ki bu günün anlamının içinin boşaltılması demektir... çünkü bu gün anlamı itibariyle emekçi kadınların direnişi ve sonucunda canlarını vermesiyle sonuçlanan bir gündür...
haklısınız. hassasiyetinizi anlıyorum ve eminim hepimiz de sizin gibi düşünüyoruz. takdir edersiniz ki bu forumda bahsettiğiniz kadın grubu yoktur.
bu forumdaki bütün kadınların da emekçi-işçi kadınlar olduklarını düşünüyorum ve bundan dolayı da gurur duyuyorum.
o yüzden sanırım kutlamamızda bir sakınca yoktur. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun...şimdiden
Bu mesajdan alıntı yap

ADAMINbiri

Grafiker / İstanbul

Alt 07-03-2008 #8
benim için hiç sorun yok çünkü kendimi bildim bileli erkeğim... lakin neye üzülürüm bilirmisin, neden 8 HEDEE HÖDÖÖ DÜNYA EMEKÇİ ERKEKLER GÜNÜ yok... bence büyük bir eksiklik ve devlet bir an önce bu soruna el atmalıdır... ama el atma dediysek bildiğimiz el atma adamı sinir etmesin...
Bu mesajdan alıntı yap
Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Alt 07-03-2008 #9
El atılması gereken çok fazla sey var
sahsen böyle günler pek ilgimi çekmez ama senin isteğine dayanamayıp yazma ihtiyacı hissettim birden8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun...şimdiden
madem okadar istiyosun gel hadi
bu anlamda bizim sözümüzün pek bi anlamı olmasada bugünde emekçi erkekler günü olsun bu işi tatlıya bağlayalım olurmu8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun...şimdiden8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun...şimdiden

Yaşam Hakkına Saygı

“ Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
Uçamayanlar ise tavuk olur...
"Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!"
DARWİN

Tanrım beni baştan yarat yoksa durur durur merak ederim...

Bu mesajdan alıntı yap

ADAMINbiri

Grafiker / İstanbul

Alt 07-03-2008 #10
ben bugünü dünya emekçi erkekler günü olarak istemiyorum... 23 nisan çocuk bayramının dünya emekçi erkekler günü olarak ilan edilip 23 nisan çocuk bayramınıda başka boş bir güne alınmasını önemle arz ederim... saygılarımla..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
8mart, kadin