Actions Nedir?

Actions - Actions Nedir? ...

Cevapla
Actions Nedir?
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart

Actions Nedir?

Alt 21-05-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İlk önce Actions nedir bundan başlayalım sonra “Actions Paletimizi” tanıyalım ve örneklerimizle ilerleyelim Actions mantığını daha çok kavramanız için..

Actions Photoshop un kullanıcılarına sağlamış olduğu işlemleri otomatik bir şekilde hızlı ve pratik yoldan çözen makrolara denir. Kısacası yapılan bütün işlemleri aynen bir kaset gibi kayıt eder ve daha sonra play dediğimizde bize şarkıyı yani daha önce kayıt ettiğimiz komutları tekrar tekrar uygular.

Bir örnek ile açıklayayım: 60 adet fotoğrafımız var ve bizden bunun en basitinden hepsinin ebadının aynı yapmamız isteniliyor. Veya resim 60 adet fotoğrafımız var ve bunun belirli yerine yazı veya logo atacağız ve bu 60 adet fotoğrafa beyaz bir çerçeve atacağız.

İlk önce “Actions” kısa yolu “Alt+F9” tuşu ile Actions paletimizi açarız, ya da Adobe Photoshop programının üst menülerindeki “Window” a girerek “Actions” a tıklayarak paletimizi açabilir. Buraya kadar anlaşılmayan bir şeyin olmadığını farz sayarak Actions paletimizin üstündeki butonları tanıyalım…

Aşağıdaki göstermiş olduğum şekil “Actions” ların Buton Mode sidir.

Resim -1
Actions Nedir?

Aşağıdaki Göstermiş olduğum şekil ise “Actions” ların kayıt ve komut bölümüdür.

Resim -2
Actions Nedir?

Actions ların Buton Mode si ve Komut sistemi dedik bu bölümler Actions paletinin sağ üst kısmındaki ufak oktan seçilir. Aşağıdaki örnekte gösteriliyor..

Resim -3
Actions Nedir?

Komut moduna geçtiğimizde aşağıdaki resimde göstermiş olduğum resimde ki numaraların ve butonların ne anlama geldiğini açıklayayım.


Resim -4
Actions Nedir?
1) Stop/Playing Recording: Türkçe anlamı kayıt ı durdurmak olarak algılayabilirsiniz. buradaki görevi anlamından da anlayacağımız gibi, yapılacak olan son işlemdir. Yani kayıt ı bitirdiğiniz de son olarak bu butona tıklayacağız.
2) Begin Recording: Türkçe anlamı kayıt ı başlatmak olarak algılayabilirsiniz. Buradaki görevi de anlamından anlayacağınız gibi kayıt ı başlatmak için kullanılan buton dur.
3) Play Selection: Seçim ile oynamak anlamındadır. Yani bir Actions yaptığınız ve bunda bir hata tespit ettiniz. Bu buton ile yanlış olan yeri seçerek onu düzeltmenizi sağlayacaktır.
4) Create New Set: Yeni bir set oluşturmak “yaratmak” anlamındadır. Buradaki görevi yapacağınız bir Actions u ayrı bir şekilde kayıt edebilmeniz için kullanılabilirsiniz. Ve daha sonradan bunu set haline getirip başka bir bilgisayarlarda kullanabilmeniz için set klasörü açarak yaparsanız daha düzenli çalışma yapmış olursunuz.
5) Create New Actions: Yeni bir Actions oluşturmak “yaratmak” anlamındadır. Bu butona tıkladığımızda aşağıdaki gibi yeni bir pencere önümüzde belirecektir kısa bir şekilde bu menüdekilerin de ne olduğundan bahsedeyim.
Resim -5
Actions Nedir?
a) Name: Actions ınızın adını buraya yazılması gerekiyor. Yazılmazsa daha sonradan oluşturduğunuz Actions lar ile karışabilir önerim ne amaçla kullanılıyorsa ona kısa bir isim verilmesidir. Örnekte “Actions 1” yazıyor siz oraya kendinizin belirlediğiniz isim i yazınız.
b) Set : Hangi set paletinde olmasını istediğinize seçen bir uygulamadır. Yani Actions paletinde başka setler olabilir ve siz o setlerin üstüne bu Actions u kayıt edebilirsiniz. Bunu seçebilmeniz amaçlı olan bir uygulamadır.
c) Function Key: Her zaman Actions paletini kullanmak yine zaman kaybı olabilir. İşte sizin o kadar da zamanınız yok ise ve işlemleri daha pratik bir şekilde halletmek istiyorsanız “Function Key” tam size göre klavyeden tek tuş ile bu Actions ınızın çalıştırabilmeniz için olan bir uygulamadır.
d) Color: Actions larınıza ayrı ayrı renkler vererek belirli renk gruplarına ayırabilirsiniz Actions lara renk vermekte kullanılır.

6) Delete: Silmek anlamındadır. Yanlış yaptığınız işlemleri veya artık kullanmadığınız setleri buradan silebilirsiniz.

Buraya kadar anladığınızı varsayarak devam ediyorum…

Gelelim Actionsumuza kayıt işlemi ve kayıt ı sonlandırmaya.

Actions paletimizi açtık ve “ Create New Set” butonuna bastık. Ve yeni setimizin adını yazdık ben yeni diye bir set oluşturdum. Siz istediğiniz isimi verebilirsiniz..

Resim–6
Actions Nedir?

Daha sonra “Create New Action” butonuna tıkladım ve gerekli olan yerleri doldurdum. Size örnek olsun diye örnek isimli bir Actions oluşturuyorum ben siz istediğiniz isimi verebilirsiniz.

Resim -7
Actions Nedir?

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere Örnek isimin de Yeni Set altında f2 fonksiyonlu kırmızı bir Actions oluşturacağım bunlar benim buton Mode ye geçtiğimde aklımın karışmaması için yaptığım işlemler.
“Not: Eğer klavyenin “f2” tuşu başka bir fonksiyona göre ayarlandı ise otomatik olarak “shift” seçeneği seçilecektir ve sizin bu Actions unuzun kısa yolu “f2+shift” olacaktır. Eğer klavye tuşunda “f2+shift” de var ise otomatik olarak control seçeneği de seçilerek sizin Actionsuzun kısayol tuşları “f2+shift+ctrl” olarak belirlenecektir. Bu notu düştüm ilerde Actions ları kullanmaya başladığınızda kafanız karışmamasın için uyus anlatmıştı dersiniz .)..

Elimizde 10 adet fotoğraf var diyelim ve bunların kenarlarına ufak bir logo veya yazı eklemek isteyeceğiz ve bu resimlerin hepsine 1.5 cm lik bir beyaz çerçeve yapması için Actionsumuza ayarlayacağız.

Resim 7 de göstermiş olduğum bölgeleri isteğiniz şekilde doldurduğunuzu düşünerek record a bastığınızı var sayarak devam ediyoruz. File dan open diyip resmimizi açalım.
Açtım ve yazıyı diyelim ki resmin ortasına yazdım ve resmin kenarına çektim. Free transform ile yazımı istediğim büyüklük/küçüklüğe getirdim ve Enter a bastım. Resmimin ebadı 15x10 du ben canvas size a girip bunu 16,5x11,5 yaptım ve ok dedim. Daha sonra da Photoshop un üst menülerinden “Layer” e girip “Flaten Image” "kısayol tuşları : Alt+L+F" ile background ile yazı olan text imi birleştirdim. Ve “save” diyerek resmimi kapatıp actions umu “Stop/Playing Recording” butonuna tıklayarak durdurdum. Ve actionsumun doğru çalıştığını görmek için aynı ebatta olan bir resmi açarak “f2” tuşuna bastım bu saydığım işlemlerde sizde aşağıdaki gibi sonuca ulaştıysanız actionsunuz doğru çalışıyordur. Buton Mode ye alarak isterseniz actions paletinden tıklayarak ta kullanabilirsiniz Actionsunuzu.


Resim -8
Actions Nedir?

Toplu resimlerde ne yapacağım peki ? bu işlemleri bir klasörün içindeki 50 tane resme nasıl tek bir tuş ile yapabilirim diyorsanız. Buyurun aşağıdaki link i ziyaret ediniz...


Kolay gelsin… Bu Actions a örnek olsun diye ufak bir video dersi de hazırlayacağım kafanız karışmaması için…

NOT: yanlış bir kelime kullandıysam ve siz bunun farkına vardıysanız lütfen buradan yazınız ki ben hatamı düzelteyim ve bilmeyen insanlarda yanlış anlayıp kafaları karışmasın...

Saygılarımla...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Standart
Alt 26-06-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
tesekkur ederim guzel bilgiler icin .
Bu mesajdan alıntı yap
sportman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sportman

Grafiker

Standart
Alt 12-07-2007 #3
Eline sağlık. Yeni başlayanlar için gayet açık ve net bir şekilde anlatmışsın. Teşekkürler arkadaşım...
Bu mesajdan alıntı yap
KTUKEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

KTUKEK(28)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 13-07-2007 #4
bilgi için teşekkürler.. emeğine sağlık hocam.
Bu mesajdan alıntı yap
Özkan TÜRK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Özkan TÜRK(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 05-08-2007 #5
tşk hocam
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 08-08-2007 #6
usta süpersin ellerin dert görmesin ben bu programda yeniyim inş. sizlerden çok faydalanırım...
Bu mesajdan alıntı yap
akk33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

akk33

Grafiker / Mersin

Standart
Alt 18-08-2007 #7
teşekkürler hocam..Actions Nedir?eace1:
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 14-09-2007 #8
Bu akıcı ve güzel anlatım için teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 15-09-2007 #9
Valla Gökhan abi ben açıkcası action u bu ders sayesinde sevdim öğrendim çok teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
ByGRAFF isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ByGRAFF

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 16-11-2007 #10
Tşkrler emeğine sağlık Actions Nedir?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
actions, actions paleti, actions yapimi, begin recording, buton mode, create new action, create new set, hizli ve pratik, nedir, photoshop actions, photoshop actions ekleme, photoshop actions yaratmak, photoshopta, photoshopta actions, photoshopta yapilan ornekler, play selection, ps actions

LinkBacks (?)
Gönderen For Type Tarih
Untitled document This thread Refback 04-06-2008 01:54:57
Untitled document This thread Refback 03-06-2008 16:30:12

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
yıllardır corel kullanırım illustratöre geçsem mi farkı nedir + ları nedir josef29 Corel Draw 19 05-07-2014 19:17:46
Örnekleriyle Actions - CS2 ve CS3 drvedat Actions 12 04-09-2011 18:27:20
:Küp Actions: Rüveyda SALIK Actions 4 22-11-2008 18:06:04

Kapat
Şifremi Unuttum?