Actionscript 3 Import Hakkında

Flash - Actionscript 3 Import Hakkında Sponsorlu Bağlantılar Merhaba Flash Cs3 ile OOP tabanlı Oyun yazmaktayım. Ancak cok basit ve enteresan bir sorunla karşıylaşıyorum. DocumentClass a tanımladıgım class dosyasına dısardan bır dosya cagıramıyorum import packagename.classname dıye ...

ogcetin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ogcetin

Webmaster / İstanbul

Alt 25-09-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba Flash Cs3 ile OOP tabanlı Oyun yazmaktayım.

Ancak cok basit ve enteresan bir sorunla karşıylaşıyorum. DocumentClass a tanımladıgım class dosyasına dısardan bır dosya cagıramıyorum import packagename.classname dıye cagırmama ragmen bulunamamaktadır dıye hata almaktayım.

Enteresan olan örneğin cagırdıgım dosyayı bulamıyor ancak o bulamadıgı dosyanın ıcıne yazdıgım baska bır dosya cagırma komutuna da cevap donup onuda bulamadıgını soyluyor. Eğer Dosyayı bulamadıysa onun cagırmak ısteıdıgı dosyayı nerden bılıyor ? =)

Şimdiden Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

FlashDeveloper isimli Üye şimdilik offline konumundadır

FlashDeveloper(29)

Webmaster / İzmir

Alt 25-09-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
dışardan çağıracağınız .as uzantılı dosyayı direk import edin import asd gibi bu şekilde sorunda olmaz.
Bu mesajdan alıntı yap

ogcetin

Webmaster / İstanbul

Alt 25-09-2009 #3
Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Evet bahsettiğiniz şekilde direk dosya çağırma işlemi olarak başarıyla sonuçlanıyor.

Ancak benım merak ettiğim husus actionscript özellik olarak package lere ve onun alt sınıflarına ıstedıgımız sekılde ister butun classlara ister tek class'a ulasabılme ımkanı verıyor olması lazım =) Adobe'un yayınladıgı kendı makalesındekı ornek calısmaylada denedıgımde package uzerınden ulasım yapamıyorum Actionscript 3 Import Hakkında

Neysekı gosterdıgınız yolla calısma tıkanmadan kurtuldu. Ancak merak açısından package mantıgıyla ulasımı nasıl yapabılecegımıde belırtırsenız sevınırım.
Bu mesajdan alıntı yap
keremToo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

keremToo(38)

Forumdan Uzaklaştırıldı

Hiç Biri / İstanbul

Alt 25-09-2009 #4
Package belli dizinler içerisindeki class'lardan olusmaktadır. Ornegin ben com klasörü içerisinde klasörü org, org klasörü içersinde src klasörü içerisindeki DocumentClass'ı cağıracaksam onu söle import etmeliyim:

import org.com.scr.DocumentClass

tabiki Fla içersindeki Documen Class ile cağırmak istiyorsam org.com.scr.DocumentClass gene bulundugu dizini yazarak kulanmam gerek kullandığın class arasındaki iletişim ve erişim gibi olayları merak ediyorsan OOP yazıyorsanda bunu cözmüş omalıydın u gune kadar
Bu mesajdan alıntı yap

ogcetin

Webmaster / İstanbul

Alt 25-09-2009 #5
walla oop uzerıne zaman harcadıgım olmuştur ama normalde bana java kullanırım ama bu seferkı musterım itinayla flash uzerıne tutturunca actionscript 3 ogrenmek durumunda kaldım ve as3 un cok enteresan kuralları var.

Aynı dosyada 1 den fazla public class olamaz fln gıbı . Dokuman olarak kıtap ve adobe'un genel dokumanınıda ındırıp ınceledım ama dedıgım gıbı sonuca ulasamadım.

Neyse tesekkurler cevabın ıcın
Bu mesajdan alıntı yap

keremToo(38)

Forumdan Uzaklaştırıldı

Hiç Biri / İstanbul

Alt 25-09-2009 #6
Aynı klasör içerisinde birden cok public internal gibi erişimleri kullana bilirsin bunda bir kısıtlama yok ama sadık kalman gereken kural su olmalı yazdıgın class erişimi internal ise kendi yapıcısını kullanmak zorundasın yani internal ile geliştirmek istediğin yada uzuzantı olarak referns oldıgın subClass lar aynı klasör içerisinde olmak zorunda eğer bu public ise her yerden ulaşa bilirsin demek oluyor dizini doğru yazdığın sürece protected da daha cok soyut yöntemler geleri subClass larda gecersiz olarak kullanmalısın ama burada tam olarak senin yapmaya calıstıgınıda nalamak gerek
Bu mesajdan alıntı yap

ogcetin

Webmaster / İstanbul

Alt 28-09-2009 #7
internal'i tecrübe edemedimde Public class her dosyada 1 tane olabılır dıye uyarı veriyordu flash.

Ben satranç oyunu yazıyorumda bunun için her taşı class gösterim dedim haliyle dışardan erişilicek.Ancak Public olarak hepsını tek dosyaya koyamadım her dosyada 1 tane olur dedi flash ve mecburen her taş a ayrı .as dosyası açmak zorunda kaldım.

Acaba Yanlış bir yön mü ? =)
Bu mesajdan alıntı yap

ogcetin

Webmaster / İstanbul

Alt 28-09-2009 #8
internal 'i de tecrübe ettim şimdi Actionscript 3 Import Hakkında ondada aynı hata
hatta description şu şekilde.

5006: An ActionScript file can not have more than one externally visible definition
Bu mesajdan alıntı yap

keremToo(38)

Forumdan Uzaklaştırıldı

Hiç Biri / İstanbul

Alt 29-09-2009 #9
dostum class larını bir gönder bakalım yada url ver
Bu mesajdan alıntı yap

ogcetin

Webmaster / İstanbul

Alt 01-10-2009 #10
en basıtı test.as dıyelım

package
{

public class a1
{
// 1. class ıcın herhangı functıon fln.
}

public class a2
{
// 2. class ıcın herhangı functıon fln.
}

}

bunu document classta tanıtıp derledıgımızde o hatayı verıcek cunku 2 publıc class aynı .as ıcınde dıye
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları