ActionScript Sorunu...

Flash - ActionScript Sorunu... ...

Cevapla
ActionScript Sorunu...
wira_reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wira_reis

Öğrenci (Diğer) / Gaziantep

Standart

ActionScript Sorunu...

Alt 21-02-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkdaşlar ben bir proje hazırlıyorum. bu projenin konusu bir dünya haritası ve bu haritadaki ülkelere tıklayınca o ülkelerle ilgili bilgiler ( para birimi başkent falan)..

birincisi : bu ülkelerin her birine ayrı ayrı linki nasıl atabilirim.. onların boyutlarında birer sembol oluşturdum diğer adobe programlarıyla keserek aynı şekli sağladım sonra bu dünya movie clibinin içine attım fakat bu ülkeye göre kestiğim şekil maskeden dolayı çalışmıyor. dışarıda tutuncada maskeden dolayı gözükmüyor. maskesiz normal bi resmin içini yuvarlak bir dünya gibi keserek yaptım gene olmadı. bunun başka bir yolu varmı? örneğin google earthdeki gibi ülkelere nasıl linkler verebilirim ?

ikincisi ise: bu ülkenin yanında bir de zoom özelliği olacak. buton falan. internette çok araştırdım ama actionscript kodunu bulamadım. bulduklarım ise çok karışıktı. bana zoom efektinin action script kodunu verebilirmisiniz veya bir fla dosyasını bulabilirmisiniz ?

tıpkı google earth gibi ama sadece ülkelerin bilgileri verilecek. bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. denemediğim program kalmadı. ps den 3d studio ya kadar. import ederek olmuyor. bende mecbur maskeleme kullandım.

zoom özelliği o kadar önemli değil ancak lütfen bilgi verebilecek olan birisi varsa birinci konuda yardıma ihtiyacım var. bir yöntem söylerseniz. projenin büyük aşaması bitecek. zaten vaktimi o ülkelerle uğraşmak alacak ve benim 2 aydan az bir zamanım var.

ilginize teşekkür ederim..
cevaplarınızı bekliyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

darth_cygan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

darth_cygan

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 23-02-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
dünya hairtasını alın; bir üst layer'a da line (çizgi) kullanarak (önce çizgiyi çizin, sonra çizgiyle oynayarak eğrilikleri verin) sınırları çizin. sonra sınırların içlerini boya kutusuyla boyayın (çizgileri birbiriyle mümkün olduğunca birleştirmeye çalışın böylece boyma işlemini daha sorunsuz yaparsınız). ardından her bir ülkeyi ayrı ayrı seçin ve bunları ayrı ayrı buton yapın.

ekteki rar dosyası içindekileri de bir inceleyin. faydası olacağını düşünüyorum. içinde bir kaç tane "zoom"la ilgili örnek var.

zoom.rar
Bu mesajdan alıntı yap
wira_reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wira_reis

Öğrenci (Diğer) / Gaziantep

Standart
Alt 24-02-2009 #3
saolasın arkadaşım bir deneyceğim..
Bu mesajdan alıntı yap
wira_reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wira_reis

Öğrenci (Diğer) / Gaziantep

Standart
Alt 25-02-2009 #4
arkadaşlar ben araştırdım sağolsun hocalrın yardımıyla sorun yazdığım actionscript kodunda..bu kod mouse'ı komple bütün animasyonda etkinleştiriyormuş. yani etki ettiği alanda mc yi buton yapıyor. benim mc ise dünya ve bu da doğal oalrak bütün ekranı kaplıyor.. kodu buraya ekliyorum bilen arkdaşlar varsa bu kodla aynı görevi yapan başka bir kod varsa bana verirlerse sevinirim..veya en azından buna benzer sorunları olan arkdaşlar için bir bilgi olur :

circle_mc.onPress = function() {
	startDrag(this, false, 300, 350, 700, 250);
};

circle_mc.onRelease = circle_mc.onReleaseOutside=function () {
	this.stopDrag();
};
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Kapat
Şifremi Unuttum?