Adoba CS4 Serisi

Teknoloji Haberleri - Adoba CS4 Serisi ...

Adoba CS4 Serisi
stronger_ht isimli Üye şimdilik offline konumundadır

stronger_ht

Webmaster / İzmir

Adoba CS4 Serisi

Alt 23-04-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Piyasadan edindiğim bilgilere göre Adobe CS4 serisini çıkarmaya hazırlanıyor, beni ilgilendiren en çok önemli olan nokta da illustrator, photoshop, after effects ve premiere. bu programların cs4 versiyonları çıkacak mı bilgisi olan arkadaşlar,
özellikle illustrator konusunda freehanddaki gibi çoklu sayfa desteğinin geleceği duyumlarını almıştım. ayrıca birçok corelci profesyonel grafiker arkadaşlarımdan aldığım yine duyumlara göre illustrator geleceğin vektör kralı olacak diye düşünüyorum, sizlerin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

broken_wings isimli Üye şimdilik offline konumundadır

broken_wings

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 23-04-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
CS 4 beta çıktı zaten.Geliyo gelecekte.Zaman ve değişime karşı koyulamaz..Saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 24-04-2008 #3
Piyasadan edindiğim bilgilere göre Adobe CS4 serisini çıkarmaya hazırlanıyor, beni ilgilendiren en çok önemli olan nokta da illustrator, photoshop, after effects ve premiere. bu programların cs4 versiyonları çıkacak mı bilgisi olan arkadaşlar,
özellikle illustrator konusunda freehanddaki gibi çoklu sayfa desteğinin geleceği duyumlarını almıştım. ayrıca birçok corelci profesyonel grafiker arkadaşlarımdan aldığım yine duyumlara göre illustrator geleceğin vektör kralı olacak diye düşünüyorum, sizlerin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir.
Henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen photoshop cs4 (stonhenge) beta internette dolaşıyor. Cs4 için asıl önemli haber şu; Adobe creative suite cs4 64 bit olarak piyasaya sürülecek. Bu sadece windows işletim sistemi için olacak. Macos için 64 bit bir sonraki versiyona kalacak. Bu da macos için geliştirilen adobe programlarının geliştirildiği platformun apple tarafından henüz 64 bit'e yükseltilmemesinden kaynaklanıyor.

Illustrator'e çoklu sayfa desteği gelir mi bilemiyorum. Çünkü çoklu sayfalı işleri indesign'a kaydırıyorlar. Bu da adobenin işine geliyor çünkü indesign bir endüstri standardı olarak sektörün tek isimi olma yolunda ilerliyor. Illustrator için çoklu sayfa desteğini multipage pluginiyle sağlayabilirsiniz.

Corelci profesyonellerden nasıl bir duyum aldınız bilmiyorum fakat corel firması özellikle masaüstü yayıncılık sektörü için programlarını geliştirmezse sonu pek iyi değil. Adobe gibi bir devin karşısında direnemeyip yazılımlarına son verirlerse zaten vektörel illüstrasyon için (özellikle masaüstü yayıncılık) pek fazla seçenek kalmıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Alt 24-04-2008 #4
ya sürekli bu iki programı karşılaştırmanızdan bıktım bırakın herkes nasıl biliyorsa öyle yapsın corel gelişmiyekmiş adobe'un karşısında dayanmaz sanki bu firmaların başında ceo lar yok bırakın arkadaşlar bizler tasarımımıza ve paylaşımımıza bakalım ötesini zaman göstersin...
Bu mesajdan alıntı yap

stronger_ht

Webmaster / İzmir

Alt 24-04-2008 #5
ya sürekli bu iki programı karşılaştırmanızdan bıktım bırakın herkes nasıl biliyorsa öyle yapsın corel gelişmiyekmiş adobe'un karşısında dayanmaz sanki bu firmaların başında ceo lar yok bırakın arkadaşlar bizler tasarımımıza ve paylaşımımıza bakalım ötesini zaman göstersin...
arkadaşım, bizler illaki onların yönetimine karışamayız, ancak sonuçta biz bir program tercih ediyoruz, diyoruz ki illustrator benim iişimi daha iyi görüyor ve bana göre öncülüğünü sağlayan özellikleri şunlar şunlar diyoruz, illaki kullandığımız programları takip edip gidişatları hakkında düşünce ve yorumlarımızı yapacağız, yoksa şöyle düşün bakalım, corelci bir kişi olduğunu farz edelim ve illustrator kullanmayı bilmiyorsun, 2 yıl sonra corel firması tamamen yazılımlarını durdurdu diyelim, piyasa corel'e hakim olurken çok güzel işler yaptığını farz edelim ve 2 yıl sonra illustrator bilmediğin için neler kaybedeceksin bunun farkında mısın Adoba CS4 Serisi bu yüzden de programların gidişatlarını illaki takip etmemiz gerekiyor. bunun bıktıracak bir yanı yok.

ayrıca şu multipage plugin ini ilk defa duyuyorum, bunu araştırayım, güzel bir şeye benziyor Adoba CS4 Serisi

ayrıca yine kişisel görüşüm, corel bugün bazı konularda daha pratik gözükebilir, bunun da en büyük sebebi insanların başta direk corel eğitimi görerek grafiker ünvanını kazanmasıdır. illustrator ise geliştirilmeye çok açık bir adobe devrimidir, bence geleceğin vektör çizim programı illustrator, şimdiden geçişe başlayın derim ben.
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 24-04-2008 #6
Kapıştırma ya da çarpıştımra değil ki, karşılaştırma bu. Neredeyse sektörde kalan ve gelişimine devam eden son iki vektörel çizim yazılımını karşılaştırılmasından doğal daha ne olabilir ki. Burada kimseye birşey dikte etmiyorum sadece sektörün geleceği ve dolayısıyla sektör çalışanlarının geleceği konusunda öngörülü olmaya çalışıyorum. Yine de bir karşılaştırma yapacağım, adobe sektör devi, işin temeli olan postscript'in lisanları adobeye ait. Postscript dijital baskı cihazlarından, masaüstü yazıcılara, ctp ve ctf'lere kadar sektörün heryerinde kullanılıyor. Son yıllarda biz hala alışamasak da workflow olarak kullanılan PDF'in ve adobe illustrator dosyalarının ve hatta opentype fontların temelinde postscript'ten başka birşey yoktur. Adobe bu konuda bu kadar güçlü iken CorelDRAW programları da Rusya, kazakistan, azerbaycan, ermenistan, polonya, ispanya, portekiz gibi ülkelerde olukça tercih ediliyor. Neticede kullandığınız yazılımın gelecekte de var olması için şirketin ayakta durması ve bunun için de bolca yazılım lisansı satması gerekiyor.

ayrıca yine kişisel görüşüm, corel bugün bazı konularda daha pratik gözükebilir, bunun da en büyük sebebi insanların başta direk corel eğitimi görerek grafiker ünvanını kazanmasıdır.
Buna kısmen katılıyorum fakat corelin pratik gözükmesinin sebebi gerçekten pratik olmasıdır Adoba CS4 Serisi ve rakiplerine göre ucuz ve tam bir paket olarak satılmasıdır.

Neticede tasarımcı iseniz kullandığınız program çok da önemli değildir. Fakat işin teknik kısmıyla ilgileniyorsanız bütün programları öğrenmeniz gerekir.
Bu mesajdan alıntı yap

stronger_ht

Webmaster / İzmir

Alt 24-04-2008 #7
K.Çakır hocam aslında haklı olabilirsin corel konusunda ancak, pratisyenlik bence alışık olduğun sistemden geliyor, photoshop'a el yatkınlığın ne kadar iyiyse illustrator'de o kadar kolay geliyor sana. Ben mesela tamamen olmasa da corel'i kısmen biliyorum ancak corelde bir sayfayı 20 dk da tasarlıyorsam illustrator de 3-5 dk da hazırlıyorum, pratiklik buradan geliyor.
bence Adobe bu aralar iyice azdı Adoba CS4 Serisi yeni geliştirilen web programlama sistemleri ile de geleceğin en büyük devi olma yolunda ilerliyor.

Bu arada ben başlığa Adoba yazmışım Adoba CS4 Serisi
Bu mesajdan alıntı yap
grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Alt 25-04-2008 #8
ya bana abest geliyor bunlar bırakın coreli ilistrator kullanmaya başlayın sanki arasında uçurumlar var arkadaşlar 2 programdada aynı işi yapabiliyoruz + sı - si tartışılır ki bana göre tartışılmaz corel aşmıştır her konuda tabiki bu demek değildir ilistrator geride kalmış programdır o da corel ile kafa kafayadır bakın söylemek istediğim insanları yönlendirmeyelim buradan bırakalım kim neyi kullanmak istiyosa onu kullansın yada onu öğrenmeye başlasın pek tabiki ikiside öğrenilebilir ama genelde birini tam prof. kullanırız.
saygılar arkadaşlar hepinize kulladığınız programla başarılar dilerim...
Bu mesajdan alıntı yap

stronger_ht

Webmaster / İzmir

Alt 25-04-2008 #9
ya bana abest geliyor bunlar bırakın coreli ilistrator kullanmaya başlayın sanki arasında uçurumlar var arkadaşlar 2 programdada aynı işi yapabiliyoruz + sı - si tartışılır ki bana göre tartışılmaz corel aşmıştır her konuda tabiki bu demek değildir ilistrator geride kalmış programdır o da corel ile kafa kafayadır bakın söylemek istediğim insanları yönlendirmeyelim buradan bırakalım kim neyi kullanmak istiyosa onu kullansın yada onu öğrenmeye başlasın pek tabiki ikiside öğrenilebilir ama genelde birini tam prof. kullanırız.
saygılar arkadaşlar hepinize kulladığınız programla başarılar dilerim...
ustam, insanları yönlendirmek illaki gerekir, ama zorlamak değil, sadece sistemler hakkında tecrübe ve bilgi birikimini paylaşırsın bu da karşı tarafı bilgilendirerek yönlendirir. ayrıca corel de adobe'nin bazı teknolojilerini kullanıyor ve illustrator şuanki versiyonu ile corelle karşılaştırılırsa tabiki biraz dahapratik gözükebiliyor,
ancak illustrator çok hızlı ve sistemli gelişen bir program, bence yeni çıkacak sürümü ile corel'i geçeceğe benziyor.
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 26-04-2008 #10
ustam, insanları yönlendirmek illaki gerekir, ama zorlamak değil, sadece sistemler hakkında tecrübe ve bilgi birikimini paylaşırsın bu da karşı tarafı bilgilendirerek yönlendirir. ayrıca corel de adobe'nin bazı teknolojilerini kullanıyor ve illustrator şuanki versiyonu ile corelle karşılaştırılırsa tabiki biraz dahapratik gözükebiliyor,
ancak illustrator çok hızlı ve sistemli gelişen bir program, bence yeni çıkacak sürümü ile corel'i geçeceğe benziyor.
Cs4'ü 64 bit olarak pc üzerinde çalıştırmak için sabırsızlanıyorum. MAC'ciler okuduğum yazılara göre CS5'i beklemek zorunda bu da en azından 2011 yılında falan olur sanırım. Teknoloji biçim değiştiriyor artık onu takip etmek bir digital sanatçı ve grafikerin tasarım bilgisinden sonraki en önemli vazifesi olmalı.

Değişim bütün alanlarda olduğu gibi bizim alanımızda da çok önemli değişimi 1. derecede ülke ve halk olarak etkileyebileceğimizi pek sanmıyorum ama en azından onu takip edebiliriz. Yoksa altında ezilir gideriz.

Programlar bir araçtır ama açıkca sölüyorum. Önüme Kağıt, kalem, fırça ve corel draw koysalar kesinlikle ilk seçeneği seçerim o da olmuyorsa mesleği bırakırım. Adoba CS4 Serisi Ve sadece gelen işi çevirmek için kullanırım daha ileri düzeyde kullanabileceğim halde.

İllustrator öyle harika bi program ki tasarımcıya +10 puan takviye sağlıyor. Ciddi söylüyorum önizleme şekliyle bile insana gaz veriyor. İndesignda eskiden fh'nin yaptığı herşeyi yapabiliyoruz. Herkes hatırlarki özellikle mx'e kadar fh'nin ahım şahım özellikleri efektleri falan hiç yoktu ya da yetersizdi. Rahatlığı ve pratikliği sayesinde piyasaya egemen olmuştu. Bugünde arkadaşlar yanlış karşılaştırma yapmasın günlük reklam işlerinde fh'nin karşılığı indesigndir. Çoklu sayfa, yeterli vektörel çizim, harmanlama kipleri, efektler vb. İndesignda fazlaca vardır ve program hızlıdır.

AI'de adı üstünde daha gelişmiş vektörel-birazda pixel illustrasyonlar için kullanmanız gereken pratiklikten ziyade kalite ve güzelliğin ortaya çıkarılcağı bir programdır. Ve indesignle birlikte yaratılamayacak tasarım iş yoktur, kesinlikle tavsiye ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
adoba, cs4, serisi