Adobe After Effects

After Effects - Adobe After Effects ...

Cevapla
Adobe After Effects
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart

Adobe After Effects

Alt 24-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Adobe After Effects temellerine devam...
Adobe After Effects nedir ne değildir? Sorularına yanıt vermeye devam ederek, yazılımın temellerini iyice pekiştirelim...


Daha ilk başta söylediğimiz gibi Adobe After Effects bir video edit yazılımı değildir, dolayısıyla sadece video edit yazılımlarıyla ve onların uygulama mantığıyla kendini geliştirmiş bir kullanıcı, sadece Adobe After Effects değil benzeri tüm compositing yazılımlarında bir bocalama yaşayabilir.

Belki de bu tarz yazılımlardaki tek benzerlik time-line mantığıdır. Zira tüm hareketli görsellerle uygulama yapmamızı sağlayan yazılımlar Macromedia Flash'tan Adobe Premiere'e kadar her zaman karşımıza bir time-line ile çıkar. Bu arada bilmeyenler için hemen belirtelim; Time-line bu tarz uygulamalardan hareketli görüntü içerisinde gezinmenizi sağlayan zamanlama çubuğudur. Bu zamanlama çubuğu sayesinden video düzlemi içerisinde hareket edebilir ve dilediğiniz yere müdahele edebilirsiniz.


Ne zaman nasıl kullanmalı?
Aslında en çok sorulan sorulardan biri de budur. Elimizde 20 dakikalık bir video olduğunu varsayalım ve bunun içinde bir yerlerde 4-5 saniyelik bir bölümde Adobe After Effects'e ihtiyacımız olsun. Kullanıcıların bir çoğu böyle bir durumda, tüm videoyu After Effects'e atıp atmama konusunda tereddüt ederler. Aslında haklılar da 4-5 saniyelik bir gereksinim için koskoca videoyu yazılıma atmak kimi zaman işkenceye dönüşebilir.İki olaslık var birincisi, gerekli kısmı tek başına After Effects'te işleyip, çıkış aldıktan sonra video edit yazılımıyla tüm video içerisine yerleştirmek. Ya da gözümüzü karartıp tüm videoyu After Effects içerisine atmak. Teoride tüm videonun tek seferde işlenmesi mantığı her zaman daha avantajlıdır, yani gözümüzü karartmak çok daha iyi sonuçlar verebilir. İşte bu noktada sisteminizin gücü ve sabrınız önemli bir rol oynuyor.
Adobe After Effects


Temel özellikleri
Adobe After Effects oldukça gelişmiş araçlar ve compositing mantıklarıyla birlikte gelmektedir. Her ne kadar 3D bir yazılım olmasa da elinizdeki düzlemleri, videoları ve yazıları v.s After Effects'in içeri doğru olan 3D boşluğunda kullanabilirsiniz. Anlatması biraz zor olacak ama After Effects de 3D yazılımlar gibi 360 derece değil, karşınızda monitör içerisinde, dahası ekrandaki monitör penceresi içerisindeki 180 derecelik alan içerisinde 360 derece hareket sağlamaktadır.Yazılımın temel filtreleri kurgu sonrası rötuşlarınız için yeterli olsa da, asıl ufkunuzu açacak olan araçlar pluginlerle birlikte gelecektir. Bu sebepten After Effects'in mantığını yakaladıktan hemen sonra, sıkı bir plugin avına çıkmanız çok faydalı olacaktır.


Tabii ki After Effects'in can damarlarından biri olan "kamera" mantığını da unutmamak gerekli. Hemen yukarıda belirttiğimiz gibi yazılım 3D bir boşluk içerisinde çalıştığı için, videolarınızın ve benzeri görsellerinizin içerisinde sanal kameralar yaratabilir (tam teknik detayları da siz belirleyebilirsiniz) ve sanal bir kamerayla görseller içerisinde, arasında, üzerinde dolaşabilirsiniz. Kaldı ki gördüğünüz o çok yönlü ve "kıpır kıpır" jeneriklerin bir çoğunda bu kamera mantığı kullanılır.Şimdilik After Efects'in neler yapıp yapamayacağından bahsetmenin hem anlamı yok hem de bu şekilde özetlemek neredeyse imkansız. Bu yüzden ilerleyen yazılarda yazılımın gerçek özelliklerini birlikte keşfedeceğiz...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 24-06-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Adobe After Effects'e giriş;

After Effects herkesin de bildiği gibi Adobe firması tarafından geliştirilmiş bir compositing & vector video yazılımıdır. Bir başka değişle After Effects bir video edit yazılımı değil, aksine video edit yazılımlarının yetemediği noktalarda ve fazlasının gerektiği anlarda bize yardımcı olan harici bir uygulamadır.

Adobe After Effects

Herşeyden önce compositing ve vector video mantıklarından bahsetmemiz gerekiyor. Compositing en kaba haliyle en az iki farklı görsel birbirine adapte etmek ve tek bir video . Yani 3D bir arka plana gerçek insanları yerleştirmek bir compositing işlemidir. Bu işlemi özellikle verdiğimiz örnekteki gibi yapan çok daha başarılı ve hatta bu konuya dedicate olmuş yazılımlar olsa da After Effects'in nimetleri ve esnekleği onu uzun sürelerdir gündemde tutmayı başarmıştır.


Çünkü compositing dediğimiz sırada tek kastettiğimiz unsur 3D ve gerçek görüntüler arasındaki ilişki değildir. İki gerçek görüntü, gerçek görüntü ve vektör video gibi bir çok farklı kombinasyonda After Effects oldukça işe yaramaktadır.


Adobe After Effects

Gelelim vector / vektör video mantığına. Bilgisayar grafiklerindeki vektör ve piksel grafik farklarını bilirsiniz. Piksel grafikler, sabit noktaların daha önceden belirlenmiş renk ve birbirleriyle adaptasyon kriterlerine göre oluşturduğu ve aslında hiç bir esnekliği olmayan bir nevi kilitli piksel yığınıdır. Yani bir piksel grafiği büyüttüğünüzde, yapılan iş büyüteçle bakmak kadar aciz bir yöntemdir aslında ve hiç bir zaman kusursuz bir büyüme olmayacağı gibi, kusursuz bir küçülme de olmaz. Piksel grafikler büyürken bozulduğu gibi çoğu zaman küçülürken de bozulur. Yani ebatları değiştirmek hiç bir yönden piksel grafiklerin işine yaramaz.

Bizim kullandığımız geleneksel videolar ve tabii ki video kameramızla çektiğimiz video görüntüleri piksel bazlıdır ve aslında ne iseler "o" durlar. Şartlar ne olursa olsun, her bir kıpırdanma onlar için deformanson anlamına geldiği gibi, bu kısır esneklik durumu compositing gibi işlemler de uygulayanı oldukça kısıtlar.Peki ya vector video nedir?
Yine herşeyden önce vektör kavramını biraz açalım. Vektör kavramı piksel ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir kavramdır. Vektör de görseli oluşturan bileşenlerin sabit bir değieri yoktur. Sadece bu görselleri oluşturacak bilgiler vardır diyebiliriz. Şöyle ki; Photoshop'ta düz bir çizgi çekelim, bu çizgi sabit değerlere sahip ve tamamen göründüğü gibidir. Fakat aynı çizgiyi örneğin Corel Draw gibi vektör tabanlı bir uygulamada çizersek bu sefer ortada sabit değeler yerine "bu noktadan, şu noktaya kadar" ile başlayan ve çizgiyi aslında her seferinden "yeniden" yaratan bir sistem vardır. Böylece o çizgiyi istediğiniz kadar büyütüp küçültmeniz, bir başka çizgiyle piksele oranla çok daha kusursuz birleştirmeniz mümkündür.

Adobe After Effects ise tıpkı bu şekilde vektörel çalışabilen bir yazılımdır. Bu da After Effetcs'e muazzam bir güç verir. Vektör video dediğimiz an da aslında ilk bilinen şey, varolmayan videolar yaratmaktır, ki After Effects'in uzmanlık alanı da budur aslında. Yani ortada hiçbir kaynak ya da çekilmiş görüntü olmadan bize CG tabanlı videolar üretebilir.

After Effects bu arenada elbetteki tek başına değildir ve çok güçlü rakipleri vardır. Fakat piyasa nasıl olduysa Adobe ürünleri için uygulama ve eklenti geliştirmek için bir yarış halindedir. Böylece harici plugin destekleri sayesinde Adobe After Effects sınırlarını çoktan aşmış ve yapılabilecekler her geçen gün artan bir yazılımdır.

Makaleyi yazan Erdem Peremeci ' e teşekkürler. Alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 18-07-2007 #3
aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler Gokhan...
Bu mesajdan alıntı yap
memed isimli Üye şimdilik offline konumundadır

memed(32)

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 21-11-2007 #4
teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
zirt0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zirt0

Grafiker / Nevşehir

Standart
Alt 08-02-2008 #5
bunu nerden yukliyebilriz
Bu mesajdan alıntı yap
splendors isimli Üye şimdilik offline konumundadır

splendors

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 22-03-2008 #6
yardım isteyen olursa program hakkındaki bilgimi bende paylaşmak isterim.
Bu mesajdan alıntı yap
muammer_k41 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muammer_k41(31)

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 03-04-2008 #7
tşkler çok güzel olmuş
Bu mesajdan alıntı yap
sheker isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sheker

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 22-04-2008 #8
paylaşım için teşekkürler hocam
Bu mesajdan alıntı yap
stronger_ht isimli Üye şimdilik offline konumundadır

stronger_ht

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 23-04-2008 #9
After Effects çok gelişmiş ve dehşet'ül alem yaratan bir program, ben şahsen çok etkilendim, program hakkında deneyimim daha yeni, buna rağmen birçok kısmı çözdüm gibime geliyor, sorunu veya sormak istediği birşey olan arkadaşlar buradan da birbirimize destek verebiliriz.
Bu mesajdan alıntı yap
blapx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blapx

Eğitimci / İzmir

Standart
Alt 10-05-2008 #10
Çok sağol gercekten aydınlatıcı bir acıklamaydı..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
adobe, adobe after effect, adobe after effects, after effect nedir, after effect plugin, after effect renk, after effects, effects, vector video nedir

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Wedding Enhancers Kit Image Effects Actions for Photoshop tumer Actions 15 24-07-2012 18:44:31
Photo Paint Ders (Effects) melike94 PaintShopPro 7 17-03-2010 15:02:34
After Effects emrecan After Effects 12 15-12-2008 16:19:46
Photo Paint Ders 2 (Effects) koserim PaintShopPro 1 22-04-2008 12:45:15
Adobe den görüntüler quick Graficafe 3 11-11-2007 18:51:57

Kapat
Şifremi Unuttum?