adobe gamma ile monitör renk ayarı

Photoshop - adobe gamma ile monitör renk ayarı Sponsorlu Bağlantılar Genelde çok sıklıkla karşılaştığımız konulardan biri, ekranda gördüğümüz renklerle baskıda alınan renklerin birbirini tutup, tutmadığı konusudur. Profesyonel anlamda monitör kullanan (cmyk renk ayarı yapılabilen monitörlerden bahsediyorum) arkadaşlarımızın sayısının ...

musdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 23-05-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Genelde çok sıklıkla karşılaştığımız konulardan biri, ekranda gördüğümüz renklerle baskıda alınan renklerin birbirini tutup, tutmadığı konusudur. Profesyonel anlamda monitör kullanan (cmyk renk ayarı yapılabilen monitörlerden bahsediyorum) arkadaşlarımızın sayısının az olduğu düşüncesindeyim. Bu sorunu az da olsa çözmenin bir yolu Adobe Gamma ayarlarını kullanmaktır. Denetim masasından Adobe Gamma'yı işaretliyoruz ve ekrana gelen pencereden ister tek tek adımları uygulayarak, veya ister kontrol panelinden kendi monitörümüzün ayarını yapıyoruz. akabinde ilk görüntü ile, son görüntü arasındaki farkı gördükten sonra bu ayarı kaydediyoruz. İleride bu ayarı bilgisayırımızı format atsak bile tekrar yüklediğimizde aynı ayarlara sahip olabiliriz. Bu şekilde yapılan çalışmalarda ekran görüntüsü ile baskı görüntüsünün daha da yakınlaştığını göreceksiniz... Hepinize iyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 23-05-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
CMYK ile renk ayarı yapılan monitörler demişsiniz ancak burada ufak bir düzeltme yapalım kimsenin aklı karışmasın sadece CMYK ile renk ayarı yapılan monitörler dersek diğer monitörlerin biraz hakkını yemiş oluruz. Yani CMYK yada RGB modlar fark etmez profesyonel renk ayırımı ve renk tonlarıyla uğraşan herkesin ilk kapısı adobe gamma dır adobe gamma ile monitör renk ayarı

Saygılarımla.
Bu mesajdan alıntı yap
suleymankkoklu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

suleymankkoklu(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 23-05-2008 #3
biraz daha açsak bu konuyu ... MAC 'ler için nereden ve nasıl yapılıyor?
bir de photoshop'taki renkleri Freehand'de açtığımız zaman farklı gösteriyor onun da bir ayarı vardı ama ben unuttum bilen varsa hatırlatsın bir zahmet
teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap

musdi

Grafiker / Isparta

mac'ler için

Alt 23-05-2008 #4
1- CMYK renk ayarı yapılan monitörlerden kastım tam profesyonel monitörler, onların fiyatları normalde bizim kullandıklarımızdan çok çok daha fazla olanlar -örneğin 15.000 - 20.000 $ gibi). Şüphesiz bizim kullandığımız monitörlerin cmyk veya rgb ayırımı olmadan adobe gamma ile renk ayarları yapılabilmektedir.
2- mac'ler konusunda tam bir bilgim yok ama adobe gamma, photoshop kurulunca denetim masasında görülebiliyor. Bu konuda mac kullananların açıklamayarını bekliyoruz...
3- programlar arasında renk farklılıkları maalesef var, photoshop ile corel veya freehand arasında olduğu gibi... Yazdığın gibi o şekilde bir ayar söz konusu ise bilen arkadaşların açıklamalarını bekliyoruz... Herkese goley gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
onurtt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onurtt

Matbaacı / Antalya

Alt 23-05-2008 #5
Gökhan arkadaşım ben denetim masasında adobe gamma'yı göremiyorum. Başka bir yolu var mı bunu yapmamnın veya sorun ne olabilir
Bu mesajdan alıntı yap

musdi

Grafiker / Isparta

denetim masasında adobe gamma

Alt 23-05-2008 #6
Denetim masasında Adobe Gamma'yı görmen için bilgisayarınızda Photoshop'un kurulu olması gerekir, o programla birlikte kuruluyor. Eğer bilgisayarınızda Photoshop programı yoksa Adobe Gamma'yı görememeniz normal. İyi çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap
onurtt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onurtt

Matbaacı / Antalya

Alt 23-05-2008 #7
Denetim masasında Adobe Gamma'yı görmen için bilgisayarınızda Photoshop'un kurulu olması gerekir, o programla birlikte kuruluyor. Eğer bilgisayarınızda Photoshop programı yoksa Adobe Gamma'yı görememeniz normal. İyi çalışmalar
ilgin için teşekkür ederim ama cs3 yüklü arkadaşım başka ne olabilir ki sorun
Bu mesajdan alıntı yap
sentezboyut isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sentezboyut(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 23-05-2008 #8
Mac'lerde monitör ayarı system preferences>display>calibrate>continue ile adımları ayarlarak devam eder. Freehand'de ise ayrı bir renk ayarı vardır. Onu da Preferences>color>setup'dan ayarlanır.
Bu mesajdan alıntı yap
Ömer DEMİRBAŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ömer DEMİRBAŞ

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 23-05-2008 #9
Photoshop ile Frehand Renk Oranlarını Aynı Yapmak İçin Arkadaşımız Verdiğim Linkteki Nasıl Yapılacağını Bahsetmiş. Ben Uyguladım aynı oluyor. Fakat Baskı Rengine Uygun Olması İçin Ekran Kalibrasyonu Şart.

Photoshop - Freehand renk goruntusunu ayni yapma
Bu mesajdan alıntı yap

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 23-05-2008 #10
onurtt 'ye

cs3 yalnız kurulduğunda gelmiyor olabilir mi? önceki versiyonlardan birini kurup deneyebilirsen, bu konuyu da öğrenmiş oluruz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
adobe gamma, renk ayirimi