afiş konusunda yardım

Afiş Tasarımı - afiş konusunda yardım Sponsorlu Bağlantılar Merhaba arkadaşlar herkese kolay gelsin. burası soru sormak için doğru alan mı bilmiyorum ama değilse şimdiden kusura bakmayın. 50x70 afiş çalışması yapmam gerkiyor (ilk deneyim) bana verilen resim ...

afiş konusunda yardım
onur_ka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onur_ka

Webmaster / Ankara

afiş konusunda yardım

Alt 14-12-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar herkese kolay gelsin. burası soru sormak için doğru alan mı bilmiyorum ama değilse şimdiden kusura bakmayın.

50x70 afiş çalışması yapmam gerkiyor (ilk deneyim) bana verilen resim 18x13 cm (2126x1535px) @ 300dpi bu resimle böyle bir çalışma yapmak mümkün müdür? Ya da alternatif olarak ne yapmak gerekir var mıdır bir çözümü??

Şimdiden teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafifun isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafifun

Fotoğrafçı / Ankara

Alt 14-12-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
başka imkanın yoksa, resmi çok da fazla büyütmeden kullan. ama 50-70 afiş için çok küçük bir resim yinde. zaten çok büyütünce sende göreceksin resmin bozulduğunu, yani pikseller belli olmaya başlıyacaktır büyütünce. eğer tasarımın konsepti elveriyorsa fotoğrafı çok büyültmek yerine afişe diğer grafik görselleriyle bişeyler katmaya çalış. tabiki çalıştığın müşteriye görede de değişir bu durum. çok prestij bir işse iyi olmaz tabi
Bu mesajdan alıntı yap
cenkerbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cenkerbey

Grafiker / İstanbul

Alt 14-12-2007 #3
digital baskıcı isen o senin elindeki resmi ben 100x100 büyütürüm dostum sorun olmaz (makinaya göre değişir tabii )
makina digital baskı ise tabii
Bu mesajdan alıntı yap

onur_ka

Webmaster / Ankara

Alt 15-12-2007 #4
maalesef dijital baskıda basılmayacakmış ofset baskı olacak. fotoğrafı veren stüdyo da bu fotoğrafı 50x70 büyütebileceğimi iddia ediyor. photohop da crop'a basıp boyutları 50cm x 70 cm ve 300 dpi yapıyor sonrada bak bozulmadı diyor. matbaayı arıyorum olmaz öyle mümkün değil diyor anlayacağınız kafayı sıyırmak üzereyim.

resmi çok fazla büyütmeden kullanmak benim de aklıma geldi ama tasarım resmi büyük kullanmamı gerektiriyor. bir bina fotoğrafı arkaplanına da havai fişek yerleştirecem, yılbaşını bizle beraber geçirin tarzında yani görsellik ön planda olmalı ve özellikle bina ve havai fişekler göze batmalı. ayrıca birkaç gün önce aynı işi bayram ve yılbaşı kutlama kartı olarak yapmıştım afişi de aynısından istiyorlar :S birde 40 m2 bez afiş yapılacak bu foto ile afiş konusunda yardım

Neyse sizce bu yukarda anlattığım crop uygulaması işe yarar mı? Bir de 6.4 m x 6.4 m bez afişte nasıl çalışmak gerek bir fikir verirseniz sevinirim
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 15-12-2007 #5
maalesef dijital baskıda basılmayacakmış ofset baskı olacak. fotoğrafı veren stüdyo da bu fotoğrafı 50x70 büyütebileceğimi iddia ediyor. photohop da crop'a basıp boyutları 50cm x 70 cm ve 300 dpi yapıyor sonrada bak bozulmadı diyor. matbaayı arıyorum olmaz öyle mümkün değil diyor anlayacağınız kafayı sıyırmak üzereyim.

resmi çok fazla büyütmeden kullanmak benim de aklıma geldi ama tasarım resmi büyük kullanmamı gerektiriyor. bir bina fotoğrafı arkaplanına da havai fişek yerleştirecem, yılbaşını bizle beraber geçirin tarzında yani görsellik ön planda olmalı ve özellikle bina ve havai fişekler göze batmalı. ayrıca birkaç gün önce aynı işi bayram ve yılbaşı kutlama kartı olarak yapmıştım afişi de aynısından istiyorlar :S birde 40 m2 bez afiş yapılacak bu foto ile afiş konusunda yardım

Neyse sizce bu yukarda anlattığım crop uygulaması işe yarar mı? Bir de 6.4 m x 6.4 m bez afişte nasıl çalışmak gerek bir fikir verirseniz sevinirim
Çok sağlıklı bir sonuç değildir ama işe yarayabilir. Elinizdeki resmi iyi bir fotoğraf makinesi ile çekin. Ve çıkan sonucu istediğiniz ölçülere getirmeyi deneyin. Çok iyi bir sonuç olmayacaktır fakat şimdikinden daha iyi sonuç alacağınızı söylemek isterim.

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
cenkerbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cenkerbey

Grafiker / İstanbul

Alt 15-12-2007 #6
Çok sağlıklı bir sonuç değildir ama işe yarayabilir. Elinizdeki resmi iyi bir fotoğraf makinesi ile çekin. Ve çıkan sonucu istediğiniz ölçülere getirmeyi deneyin. Çok iyi bir sonuç olmayacaktır fakat şimdikinden daha iyi sonuç alacağınızı söylemek isterim.
bu konuda katılıyorum bence en sağlıklısıda nerde çekilmişse gidin siz çekin 1 tane
Bu mesajdan alıntı yap
arasyas isimli Üye şimdilik offline konumundadır

arasyas(39)

Hiç Biri / Ankara

Alt 15-12-2007 #7
Sana denemen için bir program gönderiyorum. Bu program büyültülen fotonun pixellerini mümkün olduğunca az zarara uğratıp büyümesini sağlıyor. tam çözüm tabiki değil ama bi kullan belki istediğin sonucu alabilirsin. şimdiden kolay gelsin.

Bu mesajdan alıntı yap
onurgozay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onurgozay

Grafiker / İzmir

Alt 15-12-2007 #8
resize image yapsan?

tabiiki tam sağlıklı deil ama help >resize image> print>çıkan kutudan ne kadar dpi ekleyeceini gir>fotoğraf kalitesi ni arttır> ok !

dedğim gibi yinede süper bir sonuç beklemek yanlış..kendin çekme fırsatın warsa olabilir..:S

kolay gelsin bizi haberdar et. de merak etmeyelim nasıl çözdüğünü.. :cool1:
Bu mesajdan alıntı yap
baranbeyy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

baranbeyy(35)

Grafiker / Antalya

Alt 18-12-2007 #9
Aslında 300dpi lık resim güzel.Ben öyle bir resmi bina kaplamısında kullanmıştım afiş konusunda yardım çokta şık durdu afiş konusunda yardım
Bu mesajdan alıntı yap

onur_ka

Webmaster / Ankara

Alt 25-12-2007 #10
merhaba arkadaşlar, herkese teşekkür ediyorum. problemim çözüldü sayılır, yukarda da anlattığım gibi [email protected] dpi şeklinde kestim fotoğrafı sağlıklı bir görüntü çıkmadı tabi, ama gece çekilmiş bir foto olduğu için biraz tolerans tanıdı. matbaaya götürdüğümde olur dediler ben de bastırdım aynı ölçüyü bez afiş için kullandım 6.2m x 4m civarı. dediğim gibi mükemmel değil ama acil yapılması gereken bir iş olduğu için (ertesi gün basıma girmesi gerekiyordu) mecbur kaldım ama sonu dediğim gibi fena değil. imkanı olanlar Ankara Atakule de görebilir basılmış halini, küçük olarak zaten bozulma belli olmuyor.

Yorumlarınız için tekrar tekrar teşekkürler. Arasyas programı kullanma fırsatım olmadı ama bir bakacam belki başka bir projeye. herkesin geçmiş bayramı kutlu olsun
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
afi boyut jpeg