Akıl almaz export sorunu.

Edius - Akıl almaz export sorunu. ...

MIY1988 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MIY1988

Öğrenci (Diğer) / Mardin

Alt 10-05-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Kendime ABD'den kamera aldım.Canon marka HF S10 model.Bakabilirsiniz.

Kameram Full HD 1080"p" video çekiyor.32GB harddisk'i var.Çektiği videoların formatı AVCHD yani .mts

Bu dosyaları EDIUS'ta güç bela açıyorum.In ve Out'u ne yazık ki kurgu ekranında yapamıyorum çünkü çok kasıyor.Belli ki 1 GB ekran kartı ve 3 GB ram yetersiz kalıyor.Ben de kendimce bir yöntem geliştirdim ve direk timeline'a atıp,önce render edip sonra rahatça akan görüntüyü kesip biçiyorum.Ancak öyle kasmıyor.

İşim bittikten sonra sıra export almaya geliyor.Hangi format ile export alsam (ki kamera NTSC standartında video çekiyor ve buna uygun çalışma sayfası açıp export almaya çalışıyorum) kenarlarda siyah boşluklar bırakıyor.

Yani asıl çektiğim ham video şöyle; (1 kare)

export aldıktan sonra ise kenarlar şöyle siyah kalıyor;

Ben sadece NTSC'de değil,normal bir filmi ve bir klibi de birleştirip export edince bu siyah kenarlar sorununu yaşıyordum.facebook'a upload ediyorum,zaten küçücük pencerede izleyecek millet.Bir de bu siyah kenarlar sorunu olunca ekran iyice küçülüyor.Buna bir çözüm var mı ?

EDIUS 5'i kullanıyorum.Export konusunda ilk günden beri başarısızım.Aldığım her export böyle oluyor.Her menüyü denedim.Bir plug-in veya eklenti mi gerek acaba ?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nazy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nazy(31)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 10-05-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
video düzenleme ile ilgili fazla profesyonel hatta amatör bile değilim
ama sanırım sorun 16:9 - 4:3 karmaşası videoyu çekerken 16:9 olarak çekiyor ama ihraç ettiğinizde 4:3 olarak sunuluyor buda siyah karelere yol açıyor
hem kameranızda hemde programınızdaki seçenekleri eşitlemelisiniz diye düşünüyorum...
yani ya ikiside 4:3 olacak yada 16:9
Bu mesajdan alıntı yap

MIY1988

Öğrenci (Diğer) / Mardin

Alt 10-05-2010 #3
evet çok mantıklı.O ayarlara nereden ulaşıp boyutları eşitleyeceğim ? Hani menüden acaba ? Yoksa ilk yeni çalışma dosyası açarken mi önümüze çıkıyor ? : S Teşekkür ederim bu arada.
Bu mesajdan alıntı yap

MIY1988

Öğrenci (Diğer) / Mardin

Alt 11-05-2010 #4
16:9 - 4:3 sorununu çözdüm. :-) Teşekkür ederim.Sırada export sorunu var.Kayıpsız olarak (export sonrası oluşacak dosyanın büyüklüğü önemli değil) nasıl export yaparım ? benim çektiğim görüntüler .mts formatlı ve 1080p yani 1920 X 1200 boyutlu.Export ettiğim dosyada 1080p ve 1920 X 1200 boyutlu olsun istiyorum ama export menüsünde en fazla 720 X ... var.Ne yapmak gerek ? :-)
Bu mesajdan alıntı yap