Alfred Wallis

Biyografiler - Alfred Wallis ...

Cevapla
Alfred Wallis
Yasemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Standart

Alfred Wallis

Alt 27-03-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Alfred Wallis
Alfred Wallis (18 Ağustos 1855-29 Ağustos 1942), İngiliz balıkçı ve ressamdır.

Wallis'in anne babası Charles ve Jane Wallis, Cornwall bölgesindeki Penzance'tandılar. 1850 yılında Devonport'a taşındıktan sonra Alfred ve kardeşi Charles doğdu. Kısa bir süre sonra Jane Wallis öldü ve bu olaydan sonra aile Penzance'a geri döndü. Okulu terk ettikten sonra Alfred önce bir sepetçinin yanına çırak oldu, sonra da 1870'lerde deniz ticaretine girip denizci oldu. İşi gereği Kuzey Atlantik'te Penzance ve Newfoundland arasında mekik dokuyor ve uskuna satıyordu.

Alfred, 1876'da Penzance'taki St. Mary's Kilisesi'nde Susan Ward ile evlendiğinde 20, karısıysa 41 yaşındaydı. Alfred karısının eski evliliğinden olan beş çocuğuna babalık etti. Evliliğinin ilk zamanlarında açık denizlerde balıkçılığa devam ettiği için iyi bir maaş kazansa da iki çocuğunun ölümünden sonra Penzance'ta balıkçılık yapmaya başladı.

Aile 1890 yılında Cornwall'daki St. Ives'e taşındı ve burada Alfred denizci dükkânlarına hurda demir, yelken, ip gibi malzemeler satmaya başladı. 1912 yılında işini bırakmak zorunda kalınca Alfred farklı işlerle meşgul olmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de Bay Armour adında bir antikacının yanında çalışmaktı ki, burada sanat eserlerini görecek ve onlar hakkında bilgiler öğrenecekti.

1922 yılında karısının ölmesiyle, Wallis resim yapmaya başladı. Resim yapmasının sebebinin bir mektubunda "kendisine arkadaşlık etmesi için" olduğunu söyleyecekti.

Wallis'ın resimleri naif sanatın mükemmel bir örneğidir; perspektifin tümüyle gözardı edildiği bu resimlerdeki objenin boyutu da genellikle manzaradaki önemine göre büyür ve küçülür. Bu da resimlerine genellikle bir harita görünümü verir. Wallis deniz manzaralarını, yelkenlilerin yerini buharlı gemiler aldığı için hafızasından yapıyordu. Fazla parası olmadığı için, Wallis elindeki malzemelerle doğaçlama çalışır, sık sık kolilerden kopardığı kartonların üzerine gemi mumcularının getirdiği sınırlı renkteki boyalarla resim yapardı.

Pek çok açıdan, Wallis'ın zamanlaması harikaydı. 1928 yılında, resme başladıktan birkaç yıl sonra, Ben Nicholson ve Kit Wood St. Ives'a taşındılar ve burada bir sanatçı kolonisi kurdular. Wallis'i bulduklarında çok sevindiler ve onun resme olan yaklaşımını çok beğendiler. Wallis, 1930'larda İngiltere'de çalışan en ilerici sanatçılardan bazılarının çevresine girme imkânı buldu. Ancak etkilenimler tek taraflı olmuştu; Wallis resim yapma şeklini hiç değiştirmedi.

Nicholson ve Wood yoluyla Wallis, Londra'da eserlerini tanıtacak olan Jim Ede'yle tanıştı. Bu kadar dikkat çekmesine rağmen, Wallis pek az resmini satabildi; Penzance'ta öldüğünde yokluk içindeydi. St. Ives'de, Porthmeor plâjı ve Tate St. Ives Galerisi'ne bakan Barnoon Mezarlığı'nda gömülüdür. Mezar taşını süsleyen, Wallis'in resimlerinde sıkça görülen "deniz fenerinin yanındaki balıkçı" motifi, çömlekçi Bernard Leach tarafından fayansla yapılmıştır.

Wallis'ın resimleri Jim Ede'nin evi olan Kettle's Yard'da ve Tate St. Ives Galerisi'nde görülebilir.

Alfred Wallis

Alfred Wallis
Alfred Wallis
Alfred Wallis
Alıntıdır...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 27-03-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
''Wallis'ın resimleri naif sanatın mükemmel bir örneğidir..'' , ''Penzance'ta öldüğünde yokluk içindeydi..'' ilgiç bir yaşam hikayesi.. Bir sanat dalının mükemmel örneği olarak kabul edilsede sanata bakış açımızdan bu nasıl çizim..Git kumda oyna diyecektir çoğumuz.(Belkide birçok kişi demiş olmalıki, eser satılamamış sefalet çekilmiş..)
Ben hikayesine üzüldüm sadece..
Teşekkürler paylaşımına yasemin.
Bu mesajdan alıntı yap
blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Standart
Alt 01-04-2009 #3
Alfred Wallis (18 Ağustos 1855-29 Ağustos 1942) İngiliz balıkçı ve ressamdır.

Evet hikayesi üzücü gerçekten Ulaş.

Sanat engel tanımıyor, bunu bu biyografide de en iyi şekilde görüyoruz....içindeki sese kulak ve o seni mutlu olacagın yere götürecektir...ya o sesi susturmak ya da herşeye ragmen sanat diyebilmek gerek...EMEK olmadan yEMEK olmuyor ne yazık ki...

Paylaşım için teşekkürler canım.
Bu mesajdan alıntı yap
wwaslıww isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wwaslıww

Öğrenci (Diğer) / Çankırı

Standart
Alt 08-04-2009 #4
paylaşım için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
donie isimli Üye şimdilik offline konumundadır

donie

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 28-04-2009 #5
paylaşım için teşekkürler elinize sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
lovies isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lovies

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28-04-2009 #6
güzel bir paylasım teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Kapat
Şifremi Unuttum?