Ali Alışır - "Sanal Bedenler"

Fotoğraf Sanatçıları - Ali Alışır - "Sanal Bedenler" ...

Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 02-07-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

“Yüzünü örten perde açıldığında hakikat eğer hala hakikate benziyorsa, bu durumda, çıplak hakikat diye bir şeyden söz edilemez”
Baudrillard

Tüketim toplumunda ruhun yerini beden almıştır. Bedenin etrafı ise sağlık, perhiz, tedavi, arzu gibi söylencelerle kuşatılmıştır. Bedeni bir yatırım nesnesi haline dönüştüren kitle iletişim araçları, bizleri bedenleri yeniden ve sürekli olarak keşfetmeye davet ederler.

Ali Alışır - "Sanal Bedenler"Ali Alışır - "Sanal Bedenler"

Örneğin; bir kadın dergisindeki modelin sıcaklığı ile modern bir mobilya takımının sıcaklığı aynıdır. Bu bir “ambiyans” sıcaklığıdır. Yani cinsellik, “işlevsel” bir konuttaki sıcak ve soğuk renkler oyunu gibi sıcak ve soğuktur. Erotik olan artık arzuda değil onun göstergelerindedir.

Cinsellik de artık sadece cinsellikte değil, başka birçok yerdedir; medyada, sinemada, edebiyatta. Aynı şekilde siyaset de siyasette değildir yalnızca, bütün alanlara sıçramaktadır: Dine, sanata, felsefeye, bilime... Futbol biraz siyaset, sanat biraz magazin, magazin de bugün biraz sanat olmuştur.

Asıl ile kopya, gerçeklik ile görünüş iç içe geçmiştir. Hayatlarımız git gide bir simülasyona dönüşmeye başlamıştır. Toplum büyük ölçüde birbirine benzeyen, televizyonun dünyasındaki gibi konuşan, düşünen ve giyinen bireylerden oluştuğu için artık varlığının anlamını bulmaya çalışan birey tipi büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

“Şeffaflık Çağı” adını verebileceğimiz bu çağ her şeyi her şeye karmaktan kendimizi alamadığımız, her şeyin her şey olabildiği, herkesin her şeyi söyleyebildiği, herkesin her şeyi yapabildiği bir çağdır. Politikayı kamuoyu araştırmaları, reklamı testler, radyoda çalınan parçaları tüketici panelleri, sinemada oynatılan filmlerin sonunu ve afişlerini anketler, televizyon programlarını reytingler belirlemektedir. Benim çalışmalarım sistemin bu ters yüz edilişini ve transseksüel yapısını ortaya koymaya çalışmaktadır.

Sürekli cinsel, siyasi ve dinsel manipülasyonlara tabi tutulan bireyin parçalanmışlığını ve çaresizliğini konu almaktadır. Serumla gelen kendini iyi hissetme hali, denetimli anestezi, klonlanmış ifadeler ve üzerlerinde uyurgezerlik halini taşıyan modeller çevrelerine saçtıkları mutluluğu, yüzlerinde sadece birer maske olarak taşımaktadırlar.

Çalışmalarımdaki modeller artık arzu edilecek hiçbir yanı olmayan sanal beden ve yapay androjen kimliklere dönüşmüşlerdir. Klonlanmış bedenler ve başlar başka bireylerde vücut bulmuştur. Bu ironi, kültürel ve zihinsel bir klonlanma halindeki bizlerin birbirine benzeyen kopyalara dönüştürülmesinin sanatsal bir eleştirisidir.

(Alıntıdır)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

_Anathema_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_Anathema_(31)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05-07-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Yeniliklere her zaman açığız. Teşekkürler kelebeğim. Ali Alışır - "Sanal Bedenler"
Bu mesajdan alıntı yap
ahmetbroke isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ahmetbroke(24)

Öğrenci (Grafik) / Ankara

Alt 05-07-2011 #3
acıkcası biraz korkutucu olmus xD güzel calısma eline saglık
Bu mesajdan alıntı yap
ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 05-07-2011 #4
Sadece waawwww, teşekkürler paylaşım Nur. Ali Alışır - "Sanal Bedenler"

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 08-07-2011 #5
Yeniliklere her zaman açığız. Teşekkürler kelebeğim. Ali Alışır - "Sanal Bedenler"
Bir şey değil canımın içisi :kiss1:

acıkcası biraz korkutucu olmus xD güzel calısma eline saglık
Ben sadece siteye yükledim o kadar ama sağol Ali Alışır - "Sanal Bedenler"

Sadece waawwww, teşekkürler paylaşım Nur. Ali Alışır - "Sanal Bedenler"
Amerikanvari şaşırmakta yakışmış Ali Alışır - "Sanal Bedenler" hangi bağın gülüsün sen! hey menn wat is yor prablım dklgfjhgfh
Bu mesajdan alıntı yap
alican81 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alican81

Hiç Biri / İzmir

Alt 23-07-2011 #6
paylaşım için teşekürler insanı yeniden yorumlamış ürkütücü,ilgi çekici,fevkaledenin fevkinde bir bakış açısı,yaradana fikir veren birisi olmadığı için şükredelim Ali Alışır - "Sanal Bedenler"))
Bu mesajdan alıntı yap

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 26-08-2011 #7
paylaşım için teşekürler insanı yeniden yorumlamış ürkütücü,ilgi çekici,fevkaledenin fevkinde bir bakış açısı,yaradana fikir veren birisi olmadığı için şükredelim Ali Alışır - "Sanal Bedenler"))

Eğlenceli yorumunuz için teşekkürler :rofl:
Bu mesajdan alıntı yap
pelinunluturkk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pelinunluturkk

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 18-12-2011 #8
Paylaşım için teşekkürler. Fazlasıyla ilgi çekici kurgularıyla beni benden alır ali alışır.
Bu mesajdan alıntı yap

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 31-12-2011 #9
Paylaşım için teşekkürler. Fazlasıyla ilgi çekici kurgularıyla beni benden alır ali alışır.
Beni de Ali Alışır - "Sanal Bedenler" Asıl ben teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
mordecai isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mordecai

Hiç Biri / Balıkesir

Alt 22-02-2012 #10
tesekkurler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları