Alıgn

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - Alıgn ...

Alıgn
Dreamland isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dreamland

Grafiker / İstanbul

Alıgn

Alt 02-01-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar, beni illistratorde çıldırtan bir konu hakkında yardımınızı almak istiyorum. İki vektör objenin çapalarını objelerin yerini değiştirmeden eşitlemek konusunda sinirim bozulmuş durumda Freehandteki gibi hizalamam gereken çapaları ( 2 veya üzeri) direct selection ile seçip yada alt tuşuna basarak seçmek istediğim çapaları birleştiren çizgiye tıkladığında seçilmiş olan çapalar diğer bir objenin çapasına hizalayabiliyordum ama illistrator beni bu konuda çok yoruyor.

Alıgn

hizalamak istediğim objenin sadece çapası olan yerlerine hizalayabiliyorum çapasız line şeklindeki bir bölgeye nasıl hizalayabilirim. Resimle göstermeye çalıştım.

1 ve 2 diye isimlerdiğim obje çapalarını 3 diye işaretlediğim obje hizasına ALIGN ile nasıl getirebilirim?

TEŞEKKÜR EDERİM
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 02-01-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Aynı işlemi illustratorde de yapabilirsin Window>Align penceresinden.

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap

Dreamland

Grafiker / İstanbul

Alt 02-01-2012 #3
Omuyor freehanddeki gibi
Bu mesajdan alıntı yap

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 02-01-2012 #4
Hizalamak istediğin köşeleri aynı anda veya shift tuşuna basarak tek tek direct selection tool ile seçip align uygulayabilirsin.

Alıgn

Bu mesajdan alıntı yap

Dreamland

Grafiker / İstanbul

Alt 02-01-2012 #5
Arkadaşlar lütfen bilmeden cevap vermeyin yada demek istediğimi iyice anlayın... Kısacası şu ; bir çapayı bir objenin sağ sol alt üst vs. bölümlerine ( çapasına değil ) nasıl hizaların. Sizin yazdılarınızı deneyin olmadığını göreceksiniz
Bu mesajdan alıntı yap

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 02-01-2012 #6
Arkadaşlar lütfen bilmeden cevap vermeyin yada demek istediğimi iyice anlayın... Kısacası şu ; bir çapayı bir objenin sağ sol alt üst vs. bölümlerine ( çapasına değil ) nasıl hizaların. Sizin yazdılarınızı deneyin olmadığını göreceksiniz
Anladığımız kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyoruz arkadaşım, sen anlamıyorsan veya anlatamıyorsan o başka.

O zaman hizalamak istediğin yere bi sütun çizgisi çekersin o çizgiye göre hizalarsın, hadi kolay gele allah yardımcın olsun.

Bu mesajdan alıntı yap
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Smart Aleck

Hiç Biri / İstanbul

Alt 02-01-2012 #7
Bende anladım desem yalan olur
O nedenle cevap veremiyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
mornatari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mornatari

Grafiker / İstanbul

Alt 03-01-2012 #8
eğer anlatmaya çalıştığın pembenin solundaki anchor pointleri mavinin en soluna hizalamak falan mı öyleyse, direct selection tool ile tut çek götür. zaten intersect çizgileri var. mavinin tam soluna gelince yeşil çizgiler ve intersect yazısı çıkıyor. snapliyor bir nevi. freehandde var olup da illustrator olmayan bişey herhalde yok. aynısı yoksa da daha kolayı vardır. bu kadar kasmayın illustratore geçince. emin olun çok daha keyifli, ve sınırları geniş bi program.
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(37)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 03-01-2012 #9
Çapa nedir yahu Alıgn

Selection tool ile uzatmak veya hizalamak istediğiniz karenin sadece 2 köşesini tutun. Hizalıyacağanız alan 2 köşesini yene beyaz ok (selection tool / kısa yolu A ) ile tutun. Align penceresinden ne yöne istiyorsanız hizalayın.Olmuyor gibi bir alternatifi yok Alıgn

İşin komik tarafı anlatmak istediklerinizi daha anlaşılır, sadece sizin bildiğiniz çapa çupa kupa şeklinde değil açık net yazmanız anladığınız gibi sizin işinize yarayacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap

Dreamland

Grafiker / İstanbul

Alt 03-01-2012 #10
inan başka türlü anlatılmaz bu çapa dediğim yollardaki geçiş noktaları yani şöyle söylim şekildeki karenin sol karaftaki iki noktanısı diğer objenin ( mavi ) sol tarafına hizalak istiyorum. Şimdi direct selection ile karenin iki ucunu tuttum diğer objeyide tuttum shift ile ALIGN den sola hizalayı tıkladım böyle bir uygulamada mavi obje tek bir çizgi haline geliyor karenin noktaları hizalanıyor ama mavi objenin şekli değişiyor. Off anlatamıyorum sanırım Alıgn
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Reklam

Kapat
Şifremi Unuttum?