Alkolsüz Ofset Baskı Makinalarında Alkollü Baskı

Baskı - Alkolsüz Ofset Baskı Makinalarında Alkollü Baskı ...

N/A6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A6(38)

Alt 23-02-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Evet arkadaşlar size biraz normal sulu sistem ofset baskı makinalarında alkollü baskı hakkında bilgi vereyim. Ülkemizde Genel de kullanılan ofset baskı makinaları Tek renk ve Alkolsüz modellerdir. Alkollü makinalarda basılan bir işin kalitesi sulu sistemde basılan bir ofset baskı makinasına göre daha yüksektir. Eğer elinizdeki ofset baskı makinası tek renk ve Alkolsüz ise söylediklerimi lütfen dikkata alınız. Şimdi size Heidelberg Kor, Kord, Kora ve Kors (Halk diliyle pompalı ofset) modelerinde alkollü baskı nasıl yapılır? 1963-64 makina kataloğunda bu makinaların alkollü de kullanılacağı Heidelberg firması tarafından izah edilmiş ve alkol karışımını detaylı bir şekilde türkçe olarak anlatılmıştır. Kılıflı su merdaneleri (Çapları 49 olması lazım) makinadan çıkartılarak iptal edilir. Yerine 51 mm çapında alkol merdanesi takılır. Bunlar toplam sayısı 3 tür. Kalıba temas eden merdaneler normal temas edecek şekilde ayarlanır. Kılavuz su merdanesine ise normal kullanılan su merdaneleri gibi su kılıfı TERS giydirilerek makinaya takılır, daha verimli bir su alış verişi sağlanır. Kılıfın ters giydirilmesindeki amaç merdanenin tüy bırakıp baskıyı bozmasını engellemektir. Tabii alkollü makinalarda alkol soğutularak makina su haznesine verilmektedir. Bunun çaresi ise su haznesine buz kalıpları konularak giderilebilir. Tabii biraz uğraştıracak ama baskı kalitesini fark edince değer bence. 2. yol ise makinanın hiç bir özelliğine karışmadan yani normal su merdane kılıfları ile alkolle çalışmaktır. Bu diğer yönteme nazaran birazdaha kolay olmaktadır. Ama baskı kalitesi tramlardaki keskinliği hemen fark edeceksiniz ve makinanın su kısmını tamamen unutacaksınız. Ton alma, gizli ton olayıda ortadan kalkacaktır. Ben ikinci yolu kullanmaktayım. Baskılar gayet şık ve güzel. E tabii baskıların birazdaha parlak olmasını istiyorsanız boyaya belirli miktarda parlatıcı vernik atınca oldu size parıl parıl bir baskı. Ama parlatıcı verniği iyi ayarlamanız gerekmektedir ve baskısı normal baskılara nazaran daha zor olacaktır. Yapışma arka verme gibi. Umarım anlattıklarım matbaacı meslektaşlarımın işine yarar. Saygılarımla.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

sebograph isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sebograph(36)

Grafiker / İzmir

Alt 23-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
teşekkürler xblack bir çok matbaacının işine yarayacak çok güzel bir bilgi
Bu mesajdan alıntı yap
KOMORI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

KOMORI

Hiç Biri / Ankara

Alt 23-02-2008 #3
siz bu saydiginiz makinalarda Alkolsüz baskimi yapiyordunuz ?

simdi alkollüyemi cevirdiniz ?

Bende zamaninda KORD makinada bastim bizimki daima alkol katkili idi. Hic alkolsüz, sadece su ile basildigini duymadim.

Makina üreticileri Alkolsüz basma yolunu ararken siz akollüye cevirmek istiyorsunuz Alkolsüz Ofset Baskı Makinalarında Alkollü Baskı
Bu mesajdan alıntı yap

N/A6(38)

Alt 23-02-2008 #4
siz bu saydiginiz makinalarda Alkolsüz baskimi yapiyordunuz ?

simdi alkollüyemi cevirdiniz ?

Bende zamaninda KORD makinada bastim bizimki daima alkol katkili idi. Hic alkolsüz, sadece su ile basildigini duymadim.

Makina üreticileri Alkolsüz basma yolunu ararken siz akollüye cevirmek istiyorsunuz Alkolsüz Ofset Baskı Makinalarında Alkollü Baskı
Türkiye matbaa piyasası hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz bilmiyorum. Örnek verdiğim makina modeli büyük küçük her matbaada mevcut makinadır. öylediğim makinalar sulu sistemdir. Hazne suyu deseniz anlarım ama alkollü baskıyı bilen meslektaşlarımız fazla değil.
Bu mesajdan alıntı yap

KOMORI

Hiç Biri / Ankara

Alt 23-02-2008 #5
Hazne suyuna alkol katmiyormusunuz ?
Bu mesajdan alıntı yap

N/A6(38)

Alt 23-02-2008 #6
Hazne suyuna alkol katmiyormusunuz ?
Bakın anlatamadım galiba siz biliyor olabilirsiniz. Ben bilmeyen arkadaşlarımız için yazdım. Dikkatinizi çekerim orda su merdane kılıfı olmadan baskı yapmayıda Heidelberg firması tarif ediyor. Siz zamanında baskı yaparken bir hatırlamaya çalışın su merdanesinde kılıf varmıydı yokmuydu?
Bu mesajdan alıntı yap

KOMORI

Hiç Biri / Ankara

Alt 23-02-2008 #7
kilifli kulandigimi hatirliyorum, hazne suyunda benim bildigim zaten %3-4,5 Alkol katkisi vardir, Heidelbergte toplam %9-12 arasi Alkol katkisini kullandigimizi biliyorum.

Su an kulandigimiz Komoride %5 toplam Alkol kullaniyoruz. %0 Alkol ile sorunsuz basim yapildigini baska firmalarda gezip gözlerimizle gördük.
Bu mesajdan alıntı yap

N/A6(38)

Alt 23-02-2008 #8
kilifli kulandigimi hatirliyorum, hazne suyunda benim bildigim zaten %3-4,5 Alkol katkisi vardir, Heidelbergte toplam %9-12 arasi Alkol katkisini kullandigimizi biliyorum.

Su an kulandigimiz Komoride %5 toplam Alkol kullaniyoruz. %0 Alkol ile sorunsuz basim yapildigini baska firmalarda gezip gözlerimizle gördük.

İşte şimdi orta noktasını bulalım. Ben dikkatinizi çekerim kılıfsız alkollü baskıyı tarif ettim. Hiç denk geldinizmi bilmiyorum. Şu andada Normal su kılıfları ile Alkol kullandığımı belirttim. Millet Alkolsüz baskıya geçiyor diyorsunuz. Peki Araştırdınızmı Alkolsüz baskının maaliyetini.
Bu mesajdan alıntı yap

KOMORI

Hiç Biri / Ankara

Alt 23-02-2008 #9
İşte şimdi orta noktasını bulalım. Ben dikkatinizi çekerim kılıfsız alkollü baskıyı tarif ettim. Hiç denk geldinizmi bilmiyorum. Şu andada Normal su kılıfları ile Alkol kullandığımı belirttim. Millet Alkolsüz baskıya geçiyor diyorsunuz. Peki Araştırdınızmı Alkolsüz baskının maaliyetini.
Heidelberg Keramik merdane denedi basarisiz oldu, KOMORIde hic bisey degismesine gerek yok, özel hazne suyu var normal boya kullaniliyor.

Herhangi bir degisiklik gerekmiyor. iki tane firma gezdik sifir Alkol kullaniyorlardi.

Biz %3 e kadar indik, daha azini denemedik.

daha azini denememizin sebebi bizim makina son serinin Almanyaya geldigi ilk modeldi, instruktorlar daha iyi egitilmemislerdi, makinanin merdanelerinde konstrüksiyon hatalari vardi ve ayni zamanda boyadada hata cikti, biz hep kendimizde suc aradik, tabii bunlari sonradan ögrendik o yüzden %3 altina inmedik.
Bu mesajdan alıntı yap

N/A6(38)

Alt 23-02-2008 #10
Heidelberg Keramik merdane denedi basarisiz oldu, KOMORIde hic bisey degismesine gerek yok, özel hazne suyu var normal boya kullaniliyor.

Herhangi bir degisiklik gerekmiyor. iki tane firma gezdik sifir Alkol kullaniyorlardi.

Biz %3 e kadar indik, daha azini denemedik.

daha azini denememizin sebebi bizim makina son serinin Almanyaya geldigi ilk modeldi, instruktorlar daha iyi egitilmemislerdi, makinanin merdanelerinde konstrüksiyon hatalari vardi ve ayni zamanda boyadada hata cikti, biz hep kendimizde suc aradik, tabii bunlari sonradan ögrendik o yüzden %3 altina inmedik.
Galiba iletişim kuramıyoruz. Anlatamıyorum galiba. Siz elinizdeki makinaya zaten alkollü olan makinaya göre konuşuyorsunuz. Ben genel olarak meslektaşlarımızın çok kullandığı bir makida bu baskıların olabileceğini tarif etmeye çalışıyorum. Burda kopuyoruz zaten yeni teknoloji ayrı zaten. Ona diyecek söz yok.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
alkollu, alkolsuz, baski, makinalarinda, ofset, ofset bask