Almanya-Türkiye Grafikerlerin ucuk maas farklari..

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Almanya-Türkiye Grafikerlerin ucuk maas farklari.. Sponsorlu Bağlantılar Selam arkadaslar, Forumda okudugum kadariyla türkiyede bir grafiker ortalama 800-900 tl ye calisiyor. yani yaklasik 450 euro. gelelim almanyaya. burda calisan bir grafiker ortalama 1600 euro aliyor yani ...

Pierre Lotti isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Pierre Lotti(29)

Sanat Yn. / Yurtdışı

Alt 08-12-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Selam arkadaslar,

Forumda okudugum kadariyla türkiyede bir grafiker ortalama 800-900 tl ye calisiyor. yani yaklasik 450 euro.

gelelim almanyaya.

burda calisan bir grafiker ortalama 1600 euro aliyor yani 3200 tl.

bu para türkiyedeki maaslarla kiyaslandigi zaman hemen hemen ayni. cünkü almanya gercekten cok pahali bir ülke. buranin sartlarina göre esdeger.

gel gelelim asil soruna. cok yakin arkadasim üniversite mezunu olmus ayrica grafik tasarim ve master of business administration bitirmis birisi olarak türkiyeden istanbuldan cok büyük bir reklam ajansindan is teklifi aldi. burdaki maasi yaklasik 5000 tl falandi. sonra istanbula is görüsmesine gidiyor burda ilk olarak 3000 bin tlye ise aliniyor.

sözlesme yapildigi icin hic kusku duymuyor fakat ödemelerde sikinti yasaniyor ilk ay 1500 tl ikinci 2000 bin tl eh iste isler acilinca 3000 olur falan filan. bu bahsettigimiz reklam ajansinda cok ünlü ve 100 calisani olan bir ajans.

sizlerde böyle ödeme sikintilari yasiyormusunuz arkadaslar???
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Ufuk Cebeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ufuk Cebeci

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 08-12-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bu tür sorunlar genelde hep yaşanır, biz ajans olarak bu sorunları hiçbir zaman çalışma arkadaşlarımıza yaşatmadık çünkü kimseye boş vaadlerde bulunmuyoruz, verebileceğimiz maksimum rakam bellidir ve 1 tl üzerini asla teklif etmeyiz, 5000 diyp de 3000 vereceğime baştan 3000 olarak konuşurum karar çalışana kalır, ama maaşı da gününde cebinde olur. tüm ajanslarında bu şekilde çalışmasını diliyorum çunku emek çok büyük bir değerdir ve çalınması kadar kotü birşey olamaz, bu yapılanda hırsızlıktan gaspdan başka birşey değildir.. kendimi çalışan olarak duşunduğumde de 5000 e evet diyip bir ay 3 bir ay 5 bir ay 1 alacağıma 3000 e evet derim ve hiçbir sıkıntı yaşamam, benim tercihim budur.
Bu mesajdan alıntı yap
larana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

larana

Grafiker / İstanbul

Alt 08-12-2009 #3
İstanbul için konuşmam gerekirse, burada küçük ajanslarda yada küçük yerlerde küçük maaş alıyorsun Almanya-Türkiye Grafikerlerin ucuk maas farklari.. büyük yerlerde büyük maaş. Ayda 5000 alan da var 3000 de...kendini geliştirip, cv ne çekidüzen verip birazda şansından serpiştirip başvuruda bulunacaksın büyük yerlere. Hangi ajansmış o merak ettim doğrusu. İlkkez duyuyorum böyle birşeyi???
Bu mesajdan alıntı yap
Ufuk Cebeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ufuk Cebeci

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 08-12-2009 #4
İstanbul için konuşmam gerekirse, burada küçük ajanslarda yada küçük yerlerde küçük maaş alıyorsun Almanya-Türkiye Grafikerlerin ucuk maas farklari.. büyük yerlerde büyük maaş. Ayda 5000 alan da var 3000 de...kendini geliştirip, cv ne çekidüzen verip birazda şansından serpiştirip başvuruda bulunacaksın büyük yerlere. Hangi ajansmış o merak ettim doğrusu. İlkkez duyuyorum böyle birşeyi???
evet aslında bu konu çok önemli atlamamak gerekli böyle bir şey yapan çok büyük ajansı açıklamanız çok faydalı bir paylaşım olacaktır ki üyelerden belkide burada çalışacak olan kişilerin tedbir almasını sağlayabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
C3ng0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

C3ng0

Grafiker / Ankara

Alt 08-12-2009 #5
Ankarada ilk çalıştığım yerde maaşı alacağımız saat bile belliydi hiçbir şekilde aksama olması sözkonusu olmazdı...
Son iş yerimdede iyi bir maaşa anlaşmıştım fakat neyin ne olacağı belliydi çünkü çalışma ortamı işe insanların bakışı önemsemesi vs. duramlardan anlamak zor değil... Maaşta sıkıntı yapcaklarını tehmin ettim ve orda eski bir çalışana ufak bi zarf attığımda cevabımı aldım maaşları ödemeleri bir hayli sıkıntılı imiş... dolayısıyla işten ayrıldım!
Bu mesajdan alıntı yap
myunder isimli Üye şimdilik offline konumundadır

myunder(39)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 14-12-2009 #6
Peki yurtdışındaki Türk ajansların (firmaların) Türkiye'den freelance grafiker aramaları neden çoğaldı. Olay tamamen duygusal mı? Almanya'da freelance fiyatlar nasıldır?
Bu mesajdan alıntı yap