Altını Olan Kanunu Koyar! Barış Uygur

Graficafe - Altını Olan Kanunu Koyar! Barış Uygur ...

Cevapla
Altını Olan Kanunu Koyar! Barış Uygur
Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 13-05-2010 #11
Sponsorlu Bağlantılar

aynen:angel:
Teşekkür ederim Altını Olan Kanunu Koyar! Barış Uygur
Bu mesajdan alıntı yap
Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart

Kanada hükümeti altın arama faaliyetleri yüzünden uyarılmış

Alt 08-06-2010 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Kanada hükümeti altın arama faaliyetleri yüzünden uyarılmış


Dünya altın madenciliğinin yüzde 60'ını ellerinde bulunduran Kanadalı şirketler, 2007 yılında topa tutuldu. BM mart ayında ilk kez bir hükümeti, Kanada hükümetini 'madencilik şirketlerinin yerlilerin yaşadığı yerlerde yürüttüğü faaliyetleri gözlemlemeye' çağırdı. Kanadalı altın firmalarından Barrick Gold'un faaliyetleri de aynı yıl, büyük şirketlerin insan hakları ihlallerini ve çevreye verdikleri hasarı izleyerek 'etik açıdan doğru firmalara yatırım yapmak isteyenler için raporlayan' ABD merkezli Corpwatch'ın raporuna takıldı.
BM'nin ırk ayrımını ortadan kaldırmaya yönelik komitesinin (CERD) uyarısı, ABD'nin altın zengini batı bölgelerinde yaşayan Şoşon yerlilerinin ekonomik, sosyal ve kültürel haklarının Kanadalı maden şirketleri tarafından ihlal edildiğine yönelik şikâyeti üzerine geldi. İddiaya göre altıncılık faaliyetleri yüzünden Şoşonların su kaynakları ve sağlıklarının yanı sıra kültürleri de tehlike altında.
Corpwatch'ın 'Barrick'in Gizli Sırları' adlı raporuysa, küresel ısınma çağının en değerli maddesi olan suyun, iş altın madenine gelince ikinci sıraya gerileyebildiğini gözler önüne serdi. Raporda yer alan örnek vakaların arasında, Barrick Gold'un Avustralya'daki Cowal Gölü yakınlarındaki altın madeni de yer aldı. Corpwatch'ın raporuna göre bölge sekiz yıldır tarihinin en büyük kuraklığını yaşamasına rağmen, şirket aldığı ruhsatla yeraltı kaynaklarından her gün tam 17 milyon litre su çekiyor. Gölün çevresindeki yeraltı suyu seviyesinin, madenin Mart 2006'da işlemeye başlamasından yıl sonuna kadar 20 metreden 50 metreye düştüğü kaydedilirken Barrick'in önümüzdeki 13 yıl boyunca, yılda 3.6 trilyon litre su kullanma izni var. Corpwatch'ın raporuna göre, şirket bu miktarı da aşacak.
Siyanürlü yöntem sayesinde 1 ton toprak işlenerek 1 gram altın elde edilebiliyor. Barrick'in dünyanın su açısından en zengin ülkesi olan Kanada'da sadece iki altın madeni var.

BERİL KÖSEOĞLU (Arşivi)
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
İş Kanunu yazarcizer Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları 7 19-04-2013 17:43:08
Uygur Türkçesi orhaneren Fontlar 3 26-12-2009 10:41:00
cumhurıyet altını ve kuyumculuk safaksef Fotoğraf - Resim 0 23-08-2009 22:08:11
Siyah yazıların altını oyuluyor geantes InDesign 11 03-06-2009 08:55:33

Kapat
Şifremi Unuttum?