Amatör 2 kare Resim Çekimi

Fotoğrafçılık - Amatör 2 kare Resim Çekimi ...

mgrafik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mgrafik

Grafiker / İstanbul

Alt 21-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar forumumuzda fotoğraf konusunda üstadların olduğunu düşünerek 2 kare fotoğraf ekledim çekim konusunda nelere dikkat edilmeli ve bir dijital kamera almak istiyorum tavsiyeleriniz nelerdir....teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 21-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
dostum tek kare resim var ama güzel... eline saðlýk
Bu mesajdan alıntı yap
soner60 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

soner60

Grafiker / İstanbul

Alt 21-01-2008 #3
Öncelikle normal bi fotoğraf olmuş.
1- Çektiğin fotoda neyin fotoğrafını çektiğini bileceksin. Karmaşa var sanki.
2- Resmini çekeceğin öğeyi karenin tam ortasına değil de fotoğrafın baktığında sağında olması gerek. Sağ diyince tam sağa dayamak değil. Ortanın biraz sağında.
3- Ufuk çizgisi resmin tam ortasında olmaması gerek. Ya üstte ya da alttaki çeyrekte.
4- Gereksiz görüntüleri eleyeceksin kareden. Mesela her iki resimde de duvar çok güzel bir görüntü değil bence.

Acizane eleştriydi arkadaşım. Yanlış anlama...
Bu mesajdan alıntı yap

mgrafik

Grafiker / İstanbul

Alt 24-01-2008 #4
verdiğin bilgiler için çok teşekkürler soner... bunları dikkate alarak çekicem bundan sonra
Bu mesajdan alıntı yap
Daerac isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Daerac

Öğrenci (Grafik) / Adana

Alt 24-01-2008 #5
öncelikle fotoğraf çekilir,resim çizilir demek istiyorum. sonrasında ise soner60'ın dediklerine katılmakla birlikte birşeyler de eklemek istiyorum.

.Ana obje sadece sağa değil.sola da konulabilir.Hatta solda daha dikkat çekecektir.Altın noktalardan gözün ilk göreceği nokta kadrajın sol üst tarafıdır.Kadrajı enlemesine ve diklemesine 3 eşit parçaya böldüğünde ortaya çıkan 4 kesişme noktası altın noktalardır ve ilgi bu noktalarda daha kolay toplanır.Eğer ki öne çıkmasını istediğin objeyi bu noktalardan birine koyarsan daha fazla dikkat çekecektir.

.Ufuk çizgisi çok uçuk bir kadraj almadığın sürece kadraja paralel olması gerekir.tabii ki tam ortada olması fotoğrafına durağanlık sağlayacağı için tercih edilmez.Boyuna üç eşit parçaya ayırdığında üst veya alt çizgiye yerleştirirsen doğru bir ufuk çizgisi elde edersin.

.Fotoğrafını çekerken anlatmak istediğin konu veya objeye yarar sağlamayan herşeyden kurtulmalısın.Mesela ilk fotoğrafta uzakta duran amcanın orda bir katkısı yok...gibi...

Fotoğraflarında diagonal dizilimleri yakalaman çok güzel,bunları geliştirebilirsin.Özellikle "s" şekli oluşturan dizilimler veya uzantılar daha dikkat çekici olacaktır.

son olarak da eğer fotoğraf konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız.Dijital fotoğraf makinesi olarak en azından manuel ayarlara izin veren bir makine alırsanız kendinizi geliştirmeniz daha kolay olacaktır.Tabii ki tavsiyem filmli bir slr ile işe başlamanız.Hatta Zenit gelişiminiz için iyi bir marka olacaktır.

saygılarımla...
Bu mesajdan alıntı yap

mgrafik

Grafiker / İstanbul

Alt 24-01-2008 #6
Daerac verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkürler bunların hepsini dikkate alarak resim çekmeyi deniyeceğim ve tekrar paylaşacağım...Amatör 2 kare Resim Çekimi
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
ben ektim