Ambalaj Tasarımın'da Spot Renk Calışma

Ambalaj Tasarımı - Ambalaj Tasarımın'da Spot Renk Calışma ...

Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-02-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba,
Ambalajlar, yıllar boyu baskısı süre gelen ürünlerdir. Üretici firma, baskı firmasını bile değiştirse, siz tasarımcı olarak ambalajinızın renk değerlerini koramak zorundasınız. 10 yıl sonra bile ürün tüketci tarafından satın alınırkan, gerçek olup olmadigindan, satın alırken emin olmalı, taklit vb. şüphelere girmemelidir. Böylesi bir şüphe, üretici acisindan büyük bir itibar kaybıdır.
Bizlere düşen nedir?
Ambaljımızn baskısını en sağdal dönelere bağlamak. CMYK degimiz sistem baskı firmasina göre degiskenlik gösterir. Hatta baskı ustasının o günkü ruh haline göre Ambalaj Tasarımın'da Spot Renk Calışma İşimizi saglam kazıga bağliyalim. Bütün işimizi pantone degerlerine bağliyalim. İllustrasyon gerekirse fotogaf bile... Böylece ambalajin baskı kontrolunu ele almiş oluyoruz.

Ekte iki tane örnek ekliyorum. Calismanizi bol layerli calisitiktan, renk bilginizi kullanarak, gerekli layerlardaki renkleri, kanallara tasiyip, pantone renklerini oluşturun. Oldukca uygulama gerketiren bir konu. Ortam oluşursa ben konuyu bir seminer niteginde anlatmaya talibim Ambalaj Tasarımın'da Spot Renk Calışma

Herkese kolay gelsin....

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ufukdural isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ufukdural(52)

Hiç Biri

Alt 21-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
doğru düşünüyorsun nucat..
bilgi paylaşımlarını bekliyoruz..

saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Alt 21-02-2008 #3
sevgili nucat,

kanallarda pantone kullanımını, kendi çalışmanızda gösterme sözünüzü, bu kadar çabuk yerine getirdiğiniz için teşekkürler.
"oldukça uygulama gerektiren" demişsiniz ama verdiğiniz örnekler bile yeterince fikir veriyor.

semineriniz olursa kesinlikle katılmak isterim.

sevgiler
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-02-2008 #4
Çok mersi,
Ben, liseli çocuklar gibi oldum... Biraz beni burdan atsınlar bari, işleri serdim, burayi takip ediyorum... eger böyle devam edersem aç kalacagimAmbalaj Tasarımın'da Spot Renk Calışma
ben yok olayım.
sevgiler...
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 21-02-2008 #5
Bu güzel bilgileri bilmeyen arkadaşlarla paylaşmanız gerçekten çok güzel bir davranış. Türkiye de her önüne geçen kişi bu işe el atmaya çalışıyor ortaya çıkan görsel kirlilik biraz daha bilgi ile bu görsel kirliliğinin önüne geçilecek diye düşünüyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
semra duyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

semra duyar

Grafiker / İstanbul

Alt 21-02-2008 #6
merhaba söylediklerinize bende katılıyorum pantone değerler işin katilesini arttırıyor. lakin müşteriler hem kalite hem maliyete önem verdikleri için pantoneden çıkacak rakamlar biraz onları aşıyor. günümüzde çok iyi 4+1 5 renkli baskı makinaları var ve masa kumandalı bunlarla renk değerlerinde oynamak çokta sorun olmuyo istenilen görüntüler çok kısa sürede çok kısa emeklede alınabiliyo, teknoloji ilerliyo...
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-02-2008 #7
Esnek ambalajlarda, tifduruk, flexso, teneke ambajlarda serigrafi gibi baskı teknikleri kulanılıyor. Ofset Baskı ise sadece kutular için geçerli. Bu yüzden ambalaj tasarımına başlamadan önce, baskı teknigimizi belirlememiz, detaylarını bilmemiz çok önemli. Çünük her birinin renk ayrımı basmakaları biraz farklı. Ben Tifduruk ağırlıklı çalışan bir tasarımcıyım. Tiduruk baskı makinaları 10 renk+pcs yada lak biçiminde çalışabilmekte... Bu bizler için güzel bir artı... Tabiki söylediginz gibi birde isin maliyeti var. Dereye giren paçaları sıvayacakAmbalaj Tasarımın'da Spot Renk Calışma
Bu mesajdan alıntı yap
Engin BÜTÜN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Engin BÜTÜN

Grafiker / İstanbul

Alt 21-02-2008 #8
Paylaştığınız pantone kullanımın bilgileri için teşekkür ederim nucat hanım.
Bu mesajdan alıntı yap
ufukdural isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ufukdural(52)

Hiç Biri

Alt 21-02-2008 #9
merhaba söylediklerinize bende katılıyorum pantone değerler işin katilesini arttırıyor. lakin müşteriler hem kalite hem maliyete önem verdikleri için pantoneden çıkacak rakamlar biraz onları aşıyor. günümüzde çok iyi 4+1 5 renkli baskı makinaları var ve masa kumandalı bunlarla renk değerlerinde oynamak çokta sorun olmuyo istenilen görüntüler çok kısa sürede çok kısa emeklede alınabiliyo, teknoloji ilerliyo...
baskı operatörünün renk değerleri ile oynaması hiç doğru bir davranış değildir.
Tasarımcının verdiği renk tonları doğrultusunda baskısını gerçekleştirir.
Bunu gerçekleştirirken de Strip (SKALA) diye adlandırılan bir kontrol belirleyicisi basılacak işin etek tarafına yerleştirilir.
Burada operatör Cyan, Yellow, Magenta, Black değerlerini kontrol ederek baskı yapar..
Tasarımcının uyguladığı tonlarla hiç oynaması gerekir.

saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
suleymankkoklu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

suleymankkoklu(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 22-02-2008 #10
Slm Herkese
Ben ambalaj tasarımcısı değilim matbaada grafikeriyim ama bu konuya o kadar çok ilgi duyuyorum ki anlatamam..
NUCAT usta bu konuda seminer verebilirim demiş. ne güzel demiş..
Site yöneticilerine sesleniyorum Ambalaj Tasarımın'da Spot Renk Calışma bu konuyu lütfen ciddiye alın ve somut adım atalım. Kendimizi geliştirmek için bunlar güzel fırsatlar. NUCAT ile görüşülerek seminer vermesini sağlamak ve yer ve zamanını sitede duyurmak çok önemli bir iş olacaktır..
İlginizi bekler, sabırsızlıkla bu seminer haberini duymak isterim..
Sadece ambalaj tasarımı için değil matbaa grafikerleri için de böyle bir şey yapılabilir..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
ambalaj, ambalaj tasarimi, pantone, photoshop renk ayrımı, renk ayrımı