Ambalaj Tasariminda Tİpografİk Kullanimi

Ambalaj Tasarımı - Ambalaj Tasariminda Tİpografİk Kullanimi ...

Cevapla
Ambalaj Tasariminda Tİpografİk Kullanimi
Standart

Ambalaj Tasariminda Tİpografİk Kullanimi

Alt 27-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Tasarımda tipografi uygulanırken öncelikle uygulanacağı ürün ve konuya göre bir seçim yapmak isabetli olacaktır. Öncelikle tipografiyi hangi karakter veya karakterlerden oluşacağını bilmek gereklidir. Karakterlerinde insanlar gibi bir kişiliğe sahip oldukları unutulmamalıdır. Onlarında içlerinde karizmatik veya silik olanı, durgun veya hareketli olan, sevimli ya da sevimsiz geleni vardır. bunun içinde tasarımcı vermek istediği etkiye göre karakterleri belirlemesi gerekmektedir. Tipografi, konunun içeriğini bastırmayacak şekilde ve gerçekçi karakterlerle hazırlanmalıdır. “Bir harf karakteri ne kadar ilginç olmazsa, o kadar tipografik açıdan kullanışlıdır.” Fikri önemle belirtilmektedir.
Ambalaj tasarımında tipografi amblem, logo tasarımları ve etiketlemede yoğun olarak kullanılmakla birlikte estetik işlevinden ziyade (enformasyon) bilgi verme fonksiyonuyla öne çıkmaktadır. Amblem, ürün ya da hizmet üreten kuruluşlara kimlik kazandıran,sözcük özelliği göstermeyen; soyut ya da nesnel görüntülerle ya da harflerle oluşturulan simgelerdir.
Logo, iki ya da daha fazla tipografik karakterin sözcük halinde okunacak biçimde bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve bir ürün, kuruluş ya da hizmeti tanıtan marka ya da amblem özelliği taşıyan simgelerdir. Ticari markalar, bir ürünün benzer ürünlerden ayrılmasını sağlamak amacıyla üreticiler tarafından kullanılan tanımlayıcı simgelerdir.
Yukarıda açıklanan tipografik tasarım öğeleri ambalaj tasarımında ön plana çıkan ve hedef kitle ile iletişim kuran birer eleman olarak karşımıza çıkmaktadır. En yaygın ve vazgeçilmez grafik iletişim unsurlarından biri olan tipografinin birinci işlevi “Okumak”tır. Grafik tasarımcı, tipografi dilini iyi tanımak ve kullanmak durumundadır. Tasarımda kullanılan tipografik karakterlerin seçimindeki en önemli kriter, görsel malzemeyi en son kullanan kişinin; yani tüketicinin (okuyucunun) gereksinimleridir. Tipografik unsurlarla aktarılacak bilgi analiz edilip, önem sırasına göre düzenlenmelidir. Bölümler, alt bölümler, mantıklı biçimsel gelişmeler, simge ve renkler anlaşılırlığa katkıda bulunurlar. Tipoğrafik tasarımlarda renklerin kullanımı ve etkisi iletişimde önemli bir etkendir. Tasarımda renkleri kullanırken “kontrastlık” konusu iyi bilinmelidir. Kontrast zeminlerde okunaklığın iyi bir şekilde sağlanabilmesi için, harf ve zemin arasında ton farkı olmalıdır. Aynı tona yakın renkler, harfin, zemin üzerinde titreşmesine neden olur. Birde buna zeminin hareketliliği eklenirse yazıların okunması zor hale gelir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 27-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Ertu güzel ve önemli bir konu açmışsın. Herkes belki hatırlamak için birkez daha okur.
sevgiler...
Bu mesajdan alıntı yap
CandasArin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

CandasArin

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 10-09-2011 #3
Teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
memoli4646 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

memoli4646(36)

Grafiker / Kahramanmaraş

Standart
Alt 10-09-2011 #4
güzel bilgiler, teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
ambalajda tasariminda tipografik, ambalaj tasariminda, ambalajda tipografi, ambalajda tipografik

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Mental Ray Daylight & Physical Sky Kullanimi (Video Ders) Yorkshire 3D Studio Max 10 20-05-2010 15:52:28
Web Tasariminda GÖrev Alacak Grafiker Ariyoruz cvsepetim Sonuçlanan İlanlar 2 07-07-2008 22:18:53
Gİf Uzantili Pattern Kullanimi kral23 Photoshop 1 24-12-2007 16:34:50
Sayfa Tasariminda SÜrmanŞet Uygulamasi mapuskus Temel Tasarım İlkeleri 0 02-07-2007 08:21:02

Kapat
Şifremi Unuttum?