Amerika' nın desteği ile Kadın Haklarını (olmayan tabii) kısıtladılar!!!

Graficafe - Amerika' nın desteği ile Kadın Haklarını (olmayan tabii) kısıtladılar!!! ...

Cevapla
Amerika' nın desteği ile Kadın Haklarını (olmayan tabii) kısıtladılar!!!
g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(31)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Amerika' nın desteği ile Kadın Haklarını (olmayan tabii) kısıtladılar!!!

Alt 14-08-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Eşine "hayır" diyen kadın aç bırakılacak

A.A.

Afganistan'da Şii azınlığın kadınlarına yönelik tartışmalı ve ayrımcı "Aile Yasası" sessiz sedasız yürürlüğe girdi. İnanılmaz yasa, eşiyle cinsel ilişkiye girmeyi reddeden Şii kadınlara yemek dahi verilmemesini öngörüyor. Ve ABD'nin desteklediği devlet Başkanı Karzai bu yasayı imzaladı.


Amerika' nın desteği ile Kadın Haklarını (olmayan tabii) kısıtladılar!!!

Afganistan'da Şii azınlığın kadınlarına yönelik tartışmalı ve ayrımcı "Aile Yasası" yürürlüğe girdi.

Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW) yaptığı açıklamada, üzerinde değişiklikler yapılan yasanın 27 Temmuz tarihli Afgan resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girdiğinin bugün öğrenildiğini bildirdi.

EŞİNİ REDDEDEN KADIN AÇ BIRAKILABİLİR

Bu gelişmeyi Afganistan'da 20 Ağustosta yapılacak seçimlerden önce Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin bir seçim manevrası olarak niteleyen HRW, yasanın eşiyle cinsel ilişkiye girmeyi reddeden Şii kadınlara yemek dahi verilmemesini öngördüğünü vurguladı.

KADIN HAKLARINI KISITLADILAR

İnsan Hakları İzleme örgütü, yürürlüğe giren yasanın, mart ayında Afgan parlamenterler tarafından kabul edilip, Karzai tarafından imzalanan yasanın yeni bir şekli olduğunu ifade etti. Batı ülkeleri, eski yasanın hane içi tecavüzü meşrulaştırdığı gerekçesiyle tepki göstermiş ve yasa yürürlüğe girmemişti.

HRW, değişiklikler yapılan yasanın bir kopyasını gördüğünü, ilki kadar "kadın haklarını kısıtlayıcı" maddeler içermese de "kadın haklarını gerileten maddeler" içerdiğinin altını çizerek, yasanın bir maddesinin, kadının eşinin cinsel isteklerine cevap vermeyi reddetmesi halinde, kocaya karısından her türlü maddi desteği çekme ve hatta ona yemek vermeme hakkını tanıdığını belirtti.

KOCA İZNİ OLMADAN KADIN ÇALIŞAMAZ

Yeni yasa, çocukların her zaman için yasal olarak babalarının veya büyük babalarının koruması altında bulunması gerektiğini, kadınların kocalarının izni olmadan çalışamayacaklarını ve bir tecavüzcünün tecavüz ettiği kadına "kan parası" ödemesi halinde kanuni kovuşturmadan kurtulmasını öngörüyor.

Yasayla ilgili hiçbir resmi açıklama yapılmazken, Afgan hükümetinden de herhangi bir yetkiliye ulaşılamadı.

"KARZAİ KÖKTEN DİNCİLERLE İNANILMAZ BİR ANLAŞMA YAPTI"

HRW'nin Asya Direktörü Brad Adams, yasanın yürürlüğe girmesiyle ilgili olarak, "Karzai, 20 Ağustostaki seçimlerde kökten dincilerin desteğini almak için Afgan kadınını satarak inanılmaz bir anlaşma yaptı. Bu kadın hakları konusunda ılımlı açıklamalarının hiçbiriyle tutarlı değil" diye konuştu.

Devlet Başkanı Karzai, Afgan ve uluslararası kuruluşların tepkisi üzerine Martta imzaladığı yasa tasarısını Adalet Bakanlığından gözden geçirmesini istemişti.
Şiilerin nüfusun yüzde 15 civarını oluşturduğu Afganistan'da değişik etnik ve dini gruplarla anlaşmalar imzalayan Hamid Karzai 20 Ağustosta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin en güçlü adayı olarak gösteriliyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
çirkin kadın yoktur. bakımsız kadın vardır. Hande DEMİR Graficafe 56 04-06-2011 14:56:01
Acele iş arıyorum, mümkünse tabii ((: Tollyver Sonuçlanan İlanlar 1 16-07-2008 14:48:00
Düğün Davetiyesi için fikir ve tasarım desteği arıyorum ahmetkayikci Kitap kapağı, broşür, menü vb. 8 09-03-2008 13:29:24
IRAK MI AMERIKA MI katil ?? Androit Dijital Sanat 5 17-08-2007 13:50:40

Kapat
Şifremi Unuttum?