Anı Foroğrafında Malzeme Seçimi

Fotoğrafçılık - Anı Foroğrafında Malzeme Seçimi ...

Cevapla
Anı Foroğrafında Malzeme Seçimi
vipmatbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vipmatbaa

Grafiker / İzmir

Anı Foroğrafında Malzeme Seçimi

Alt 23-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Anı Foroğrafında Malzeme Seçimi
Şartlara Uygun Malzeme Seçimi

Objektif Seçimi
Uzun odak uzaklığına sahip bir objektif kullanımı, burun çıkıntısını gizleyip, normal ya da geniş açılı bir objektife oranla yüz hattı oranlarının daha uyumlu olmasını sağlayacaktır. “Kısa tele” dediğimiz 105 mm ve buna yakın odak uzaklığına sahip objektifler portre çekimlerinde idealdir (85-135 mm arası). Bu rakamlar 35 mm’ lik sistem için geçerlidir. Dijital, APS ve orta format için dönüşüm yapılmalıdır. Geniş açılı objektiflerin yakın çekimde insan yüzünde yarattığı distorsiyon inanılmaz ölçüde komiktir. Biraz eğlenmek için bunu deneyebilirsiniz. Ancak, klasik anlamda bir portre fotoğrafı için asla
kullanmamalısınız. Normal ya da standart olarak adlandırılan objektifler ise ciddi bir distorsiyon yaratmamakla birlikte, uygun bir kadraj için konuya çok yakınlaşılması sonucu, modelin gözlerinde şaşı bir ifadenin oluşmasına neden olurlar. Çok uzun telelerde ise, modele çok uzak kalınması nedeniyle modelin anlamsız bakışlar takınması olasılığı yüksektir. Uygun bir konuşma mesafesi kadar pay sağlayan kısa teleler, en rahat ifadelerin oluşmasına yardımcı olurlar.

Film seçimi
Hangi filmi kullanmalı?
Film, ışığa duyarlı bir emülsiyonla kaplanmış bir jelatin şerididir. Kameranın içine sarılan film her seferinde bir tane olmak üzere film uzunluğunca tek tek pozlar çekilir. Emülsiyon özel kimyasal ilaçlarla yıkandığı zaman oluşan değişiklerle negatif görüntü meydana gelir. Doğal ışık yeterli değilse, yapay ışık kaynaklarından yararlanmanız ya da yüksek ASA’ lı film kullanmanız gerekir. Ama portre türü anı fotoğrafında keskinlik önemli olduğu için iri gren (yani yüksek ASA) pek tercih edilmeyecek bir etki yapacaktır.

Kartuşlar: Kameranın arkasına takılır. Kamerayı film hızına göre programlar.
Rulo film: Arkasına bir kağıt yapışmıştır. Bu filmin kamera ucu sargı makarasına geçirilerek takılır ve filmin başlangıcına dek sarılır.

Kasetler: Ucu film takılan makaraya geçirilir. Film kasete geri sarılmadan önce 20 ya da 36 poz çekilir.

Siyah beyaz film
Hızlarına göre siyah beyaz filmler dört ana gurupta toplanır.

• Yavas filmler
Uzun poz süreleri ve açık diyaframlar gerektirirler, ama en küçük ayrıntıyı bile
görüntüler ve son baskısı çok düzgün görünür. Çünkü, çok fazla büyütüldüğü zamanlar dışında görüntü grenli noktacıklarla bölünmez. Örnekleri İlford Pan F ve Kodak Panatomic-X dir. Bunları kullanırken kamera çokluk bir ayak üstüne yerleştirilir.

• Orta hızlı filmler
Kodak Plus X ve llford FP4 gene çok net ve ince grenli filmlerdir. Genel kullanım için daha uygundurlar. Fakat kapalı yerlerdeki ışıkta kullanmak için hızları yeterli değildir.

• Hızlı filmler
Kodak Tri-X ve llford HP4 (HP5 yeni tanıtılan daha gelişmiş bir türüdür) birçok amaç için çok iyidir. Elde olan ışıkta çalışmak için çok uygundur. Dikkatli yıkanırsa grenleri ve netliği kabul edilebilir bir düzeydedir. D.76 da 1+1 yıkanan Tri-X en çok kullanılan siyah beyaz filmdir.

• Çok hızlı filmler
Agfa Record ya da Kodak 2475 Recording Film gerçekten çok grenlidir, net değildir. Çok kötü ışık şartlarında da sonuç verirler, fakat grenleri öyle kabadır ki baskı sanki zımpara kağıdına yapılmış gibi görünür. (Bir de "sanatsal" etki yaratmak için kullanılırlar)
Hangi filmi seçerseniz seçin, durmadan değiştirmekten çok alışmaya çalışınız.
Çabanıza değecektir. Ancak grenleri rahatsız edici bulmazsanız, daha birçok olanak da verebileceğinden, hızlı bir film iyi bir seçim olacaktır.

• Reversal siyah beyaz film
Agfa Dia-Direct siyah beyaz slaytlar yapmaya yarar. Aynen öteki siyah beyaz filmler gibi kullanılır ve yıkamaya gönderilir. Siyah beyaz slaytlar halinde geri gelir.

Renkli filmler
• Slayt (reversal) filmleri
Bunlar da ceşitli hızlarda filmlerdir. (renkli slaytlar için).

• Yavas filmler
Kodak PFC fotomikrograf renkli film birçok yerde kameranın bir ayak üstüne
oturtulmasını gerektirir, fakat fotoğraflar son derece net çıkar. 16 ASA

• Orta hızlı filmler
Kodachrome 64 öteki filmlerin hepsinden daha hızlıdır. (belki PFC hariç) Çünkü renk boyaları filmin içinde değildir, yıkama sırasında eklenirler. (Kodachrome 25 daha net değildir, yalnızca daha yavaştır) Ektachrome-X, Agfa CT 18 ve Agfachrome pek net olmasa da iyi sonuç verirler. Aslında film yapmak için kurulan bir üretim zincirinin maliyetini ikinci sınıf bir şeyler üreterek karşılamak olanaksızdır. Her filmin belli bir renge karşı duyarlılığı ötekilerden biraz fazladır. Bazıları bir rengin egemenliğinde iken başkaları da daha çok başka bir rengi gösterirler.

• Hızlı filmler
Bunlar 100 ASA'lik Agfa CT 21'den 160 ASA'lik Yüksek Hızlı Kodak Ektachrome'a,
hatta 500 ASA'lik Gaf 500'e dek değişir. Bu filmler çok net resim vermez. Onları yalnızca çok kötü ışıkta, başka bir seçeneğiniz olmadığı zaman kullanınız.

• Tungsten (yapay) ışıkta kullanılan slayt filmleri
Yüksek hızlı Ektachrome B tipi film yapay ışıkta kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Gündüz ya da flaşla kullanılırsa ortaya masmavi bir resim çıkar. 125 ASA

• Negatif/Pozitif film
Karta basılan renkli fotoğraflar istiyorsanız Kodacolour, Vericolour, Agfa CNS gibi
bir Negatif/Pozitif film kullanmanız gerekir. Sonucun kalitesi filmden çok banyoya bağlıdır. Kart baskıları makinadan çıktıktan zaman yanlış görünüyorlarsa yeniden basılmalıdırlar. Bazı laboratuvarlar bu konuda ötekilerden daha dikkatlidir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
ani, anı, cekim, forografinda, fotoğraf, malzeme, seçimi, teknikleri

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
solvent te hangi malzeme ye kaç paraya m2 sini basıyorsunuz josef29 Dijital makineler 32 20-02-2009 22:36:40
Digital baskı makinesinde malzeme ile sensör boşluğu sorunu. abdurborucu Dijital makineler 12 11-02-2009 12:52:00
Malzeme ve makina fiyatlarında artış? SKYTH Dijital makineler 1 05-03-2008 21:20:18
malzeme stoklayın baskici46 Dijital makineler 6 21-01-2008 18:26:46

Kapat
Şifremi Unuttum?