::"Anneler Günü"nün Tarihi Geçmişi::

Graficafe - ::"Anneler Günü"nün Tarihi Geçmişi:: ...

Cevapla
::"Anneler Günü"nün Tarihi Geçmişi::
Rüveyda SALIK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Rüveyda SALIK

MissGraphic

Grafiker / Bursa

::"Anneler Günü"nün Tarihi Geçmişi::

Alt 01-05-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Anneler Gününün Tarihi Geçmişi
Anneler günü, annelerin kıymetini bilmeyen batılı toplumlar tarafından anneye değer kazandırmak için kutlanmaya başlamıştır. Daha sonra tüketime olan etkisi nedeniyle gazete ve televizyonlar aracılığı ile teşvik edilmiştir.
Anneler gününü daha da önemli hale getirmek için, tarihi bir geçmişe dayandırma gayretleri olmaktadır. Bu anlatımlar zaman zaman dramatik hale getirilmiştir.
Anneler Günü tarihi hakkında bazı değerlendirmeler şöyle:
-Bugün alışageldiğimiz "anneler günü" anlamında olmasa da anneler için yapılan kutlamalar Sümerlere dek dayandırılabilir. Matriyarkal (anaerkil) düzenin hüküm sürdüğü tarihin ilkçağlarından bu yana İştar, Kybele, Rhea ve daha bir çok yerel ve dönemsel isimlerle analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkmış ve doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimi ile özdeşleşmiştir. Patriyarkal düzenin yerleşmeye başlaması zaman zaman kutlamaların içeriğinin ve şeklinin değişmesine ve hatta bazı dönemlerde gizli olarak yapılmasına sebep olmuşsa da kesintiye uğratamamış; her bahar coşkulu kutlamalar ve sunularla bir gelenek halini alarak binlerce yıl kesintisiz olarak sürmüştür.

-Daha yakın tarihlere uzanacak olursak, günümüzden birkaç yüzyıl önce 1600'lü yıllarda İngilizler arasında "mothering sunday" adı ile, lent döneminin 4. Pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı. İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler bu özel günde izinli sayılırlar ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirlerdi. Hatta biraz da hristiyan aleminin yortu geleneğinin etkisiyle olsa gerek "mothering cake" adını verdikleri bir tür pasta götürme adeti yerleşmişti.

-Hristiyanlığın Avrupa'da yaygınlaşmasından sonra bu kutlama, onlara hayat veren ve kötülüklerden koruyan ruhani bir güç sayılan "Anneler Kilisesi" ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali Anneler pazarı kutlamaları ile birleşerek, beraber kutlanmaya başlandı.

-Anneler günüyle ilgili ilk resmi kutlama önerisi, Amerika'da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlandı. İlk defa Boston'da bir yürüyüş düzenlenerek kutlandı.1907 yılında Philadelphia'da Ana Jarvis, annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci pazarının Anneler Günü olarak kutlanması için bir kampanya başlattı. Bir sene sonra Philadelphia'da kutlanan Anneler Günü Ana Jarvis'in izleyenleri tarafından bakanlara, gazete patronlarına, işadamlarına ve politikacılara ulaştırılarak ulusal olarak kutlanmaya başlandı.

1911 yılına gelindiğinde hemen hemen her ülkede kutlanmaya başlanmıştı. 1914 yılında ABD başkanı Wilson tarafından resmi bir açıklamayla Mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak duyurulmuştur.

[COLOR="Gray"](alıntıdır)[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Standart
Alt 01-05-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
vay be benim aklimda kalan hikayede annesini kaybeden bir kizin mektup yazmasiyla basliyor.dedigin gibi dramatize olmus biraz
Bu mesajdan alıntı yap
ufukdural isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ufukdural(53)

Hiç Biri

Standart
Alt 10-05-2008 #3
Her birey yaşamının her anında doğumundan bedeni toprağa varana dek ana şevkati arar, bu şevkati tattırmayı başarabilen tüm anaların anneler günü kutlu olsun, ayrıca;
senin de anneler günün kutlu olsun ana diyebileceğim tek kadın.
Ellerinden öpebilmek ne büyük onurdu.

Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
tarihi, anneler gunu gecmisi, anneler gunu, anne, tarihi gemis

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
"İğne Deliği Fotoğrafları" Sergisi / 3 Haziran - 24 Ağustos 2008 mavitayfa Fotoğrafçılık 5 28-12-2011 12:17:43
çok iyi düzeyde "php & mysql" bilen freelance çalışabilecek eleman alınacaktır ozbengroup Sonuçlanan İlanlar 1 27-05-2008 11:16:18
Anneler GÜnÜ Foto "İstek" avcıselim Fotoğraf - Resim 4 24-04-2008 09:10:48
Gelene "Come In" Gidene "Go Away" Hades Graficafe 2 24-08-2007 13:12:23

Kapat
Şifremi Unuttum?