Antalya Altın Portakal Afiş Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları - Antalya Altın Portakal Afiş Tasarım Yarışması Sonuçlandı ...

YuBayer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

YuBayer

Hiç Biri / Bursa

Dosya18

Alt 16-05-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Antalya Büyükşehir Belediyesi&Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 6 – 12 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali için yapılan afiş yarışmasında ödül alan afişler belli oldu. Yarışmada dereceye giren tasarımlar Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve AKSAV Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı basın toplantısında açıklandı.

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin tanıtım materyallerinde kullanılacak afişin belirlenmesi için yapılan yarışmada birincilik ödülüne yarışmaya “Kara Grafik” rumuzuyla başvuran Yusuf Kara’nın tasarımı değer görüldü.

Yarışmada ikinciliği Bilecik Üniversitesi Bozüyük Meslek Yüksek Okulu Grafik Tasarımı Bölümü öğrencisi Yunus İnci elde ederken; üçüncülüğe Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu grafik sanatçısı Metin Erdoğan’ın afişi seçildi.

Yarışmanın birincilik ödülü 5 bin, ikincilik ödülü 2 bin, üçüncülük ödülü bin TL olarak belirlenmişti.

Yaratıcı sanatçılara Portakal desteği

“Estetik” sözcüğünün günlük yaşamda “iletişim estetiği” olarak algılanır hale geldiğine dikkat çeken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı&AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın grafik sanatının iletişim bilimi ve dünyasının temelini oluşturduğunu söyledi. Başkan Mustafa Akaydın, reklam sektörünün olmazsa olmazı grafik sanatının medyayı etkili kılmada, kamuoyunu yönlendirmede de önemli bir araç olduğunu belirtti. Günlük yaşamda kullanılan her şeyin tasarım sanatınca biçimlendirildiğini vurgulayan Başkan Akaydın, genç tasarımcıları yüreklendirmek, yaratıcı sanatçıları yetkinliğe yöneltmek amacıyla Altın Portakal heyecanını afiş yarışmasıyla başlatmaya karar verdiklerini bildirdi. Beklentilerinin gerçekleştiğini dile getiren Akaydın, yarışmaya başvuran 177 eser arasında birbirinden başarılı çok sayıda tasarımın yer almasının sevindirici olduğunu söyledi.

Sinema ışıklı bir dünyadır

Yarışma birincisi Yusuf Kara 1974 yılında Bursa – Orhaneli doğumlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi’ni de bitiren Yusuf Kara Uludağ Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Grafik Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 1997 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Cumhuriyetin 75. Yılı adına düzenlediği logo yarışmasında “mansiyon” ödülüyle de ödüllendirilen Kara özel bir firmada grafik sanatçısı olarak görev yapıyor.

Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan (Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dek. Yönetim Kurulu Üyesi); Prof. Dr. Hasip Bektaş (Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölüm Başkanı); Cihan İşbaşı (Grafik Sanatçısı – Yaratıcı Yönetmen); Himmet Öcal (Akdeniz Reklamcılar Derneği Başkanı); Tufan Dağıstanlı (Seramik Sanatçısı-AKSAV Yön. Kur. Üyesi); Akgün Keskin Sakarya (Antalya Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı) ve Yrd. Doç Dr. Merih Taşkaya’dan (Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi) oluşan jürinin birincilik ödülüne değer gördüğü; Antalya, Akdeniz ve film şeridinden portakal figürlerinin kullanıldığı 49. Festival afişinin teması, afişin tasarımcısı Yusuf Kara tarafından şu şekilde dile getiriliyor: “Sinema hayallerimizi ve umutlarımızı aydınlatan ışıklı bir dünyadır.”

İyiler sergilenecek

Yusuf Kara’nın birincilik ödülüne değer görülen afişi 49. Festivalin tanıtım materyallerinde kullanılacak. Ödüllü afişlerle birlikte sergilenmeye değer görülen 49 afiş, festival programı kapsamında açılacak sergide sinemaseverlerle buluşturulacak.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

teamwork isimli Üye şimdilik offline konumundadır

teamwork

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 17-05-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
belirleyen juride bu kadar dinozor varken yaratıcı afişlerin şansı yok 2.afişin dısında berbat bi seçim yapmıslar bu nedenle altın portakal istanbuldaki sanatçıların antalyaya heykel almak icin gelip gittikleri bisey
Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 17-05-2012 #3
Ben 1. afişe bayıldım. Harika ...
Bu mesajdan alıntı yap
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Hiç Biri / İstanbul

Alt 17-05-2012 #4
1.çalışma oldukça başarılı görünüyor, isabetli olmuş lakin ikincisi için aynı yorumu yapamıcam zira oldukça vasat bir afiş, şahsi fikrim..
Keza 3. çalışma da fena değil..

Gerçi konu yarışma oluca insan ister istemez gardını alıp geliyor Antalya Altın Portakal Afiş Tasarım Yarışması Sonuçlandı
Ne diyelim hayırlı uğurlu olsun..
Bu mesajdan alıntı yap
YuBayer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

YuBayer

Hiç Biri / Bursa

Alt 17-05-2012 #5
belirleyen juride bu kadar dinozor varken yaratıcı afişlerin şansı yok 2.afişin dısında berbat bi seçim yapmıslar bu nedenle altın portakal istanbuldaki sanatçıların antalyaya heykel almak icin gelip gittikleri bisey
2nci olan afiş tipik bir "Vesica Piscis" çalışması. Türkiye'de böyle bir afişin, anlaşılamayacağı için kazanması mümkün değil.

1nci olan afiş Türkiye için daha uygundur.
Bu mesajdan alıntı yap
grafikçe_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikçe_

Eğitimci / Eskişehir

Alt 17-05-2012 #6
1. afişi bende çok beğendim.
Dinamik, yenilikçi bir etkisi var.
Türkiye ve Antalya açısından da olumlu bir imaj olur üstelik.

3. afişin de etkisi güzel ama klasik olmaya başladı artık bu tarz çalışmalar.

Paylaşım için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
cbcimrin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cbcimrin

Grafiker / Antalya

Alt 18-05-2012 #8
Ben de dereceye giremedim. Afişimi paylaşmak isterim. Katılan arkadaşlar da paylaşırsa çok sevinirim. Merak ediyorum çok. Kazananları tebrik ederim.

Bu mesajdan alıntı yap
Latintin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Latintin

Grafiker / İstanbul

Hadi hayırlısı...:)

Alt 20-05-2012 #10
Antalya Altın Portakal Afiş Tasarım Yarışması Sonuçlandıhadi hayırlısı...Antalya Altın Portakal Afiş Tasarım Yarışması Sonuçlandı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları