Antoine Watteau

Biyografiler - Antoine Watteau ...

Cevapla
Antoine Watteau
senem sevtap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Standart

Antoine Watteau

Alt 20-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Antoine Watteau, Fransız ressamıdır (1684-1721).

Valenciennes'de doğan Watteau 1702'de Paris'e gitti. Orada, kendisine İtalyan komedisinin kişilerini tanıtan ressam Gillot'nun, daha sonra Luxembourg Sarayı'nın dekoratörlüğünü yapan Audran'ın öğrencisi oldu; Audran'ın sayesinde Rubens'in tablolarım görüp tanıdı; devrin zengin, soylu kişileriyle dostluk kurdu.

ilk yapıtları, küçük esnafın ya da askerlerin günlük yaşantısından sahneleri işleyen gerçekçi tablolardır (Müfrezenin Molası, Uçan Ordugâh). Sonraları, tiyatronun etkisi, Venedikli ressamların ve Rubens'in zengin paleti, hastalıklı yapısının iyice kamçıladığı hayal gücü Watteau'yu kır eğlencelerinin ve şenliklerin ressamı yaptı.

Şiir dolu manzaraların içine, birbirleriyle tatlı tatlı sohbet eden, bir köşede oturup düş kuran, müzik çalan zarif tavırlı insanlar yerleştirir; kişilerin en içten duygularını yansıtmakta son derece ustadır. Bütün bu görüntülerin üstüne düşen melankoli havası ise mutluluğun geçiciliğini göstermek ister gibidir.

Versailles'ın klasik üslûbundaki sertliğe ve katılığa tamamıyla aykırı düşen Watteau'nun zarif ve yumuşak üslûbu sonradan bütün XVIII. yy. sanatını etkileyecektir.

Birkaç Tablosu

Mevsimler, Gilles, Arlequin ve Colombine, Kayıtsız, Gersaint'in Alâmeti, Jüpiter ve Antiope.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
antoine, watteau

Kapat
Şifremi Unuttum?