Arapça Neden Önemli bir dildir?

Arapça Öğrenelim - Arapça Neden Önemli bir dildir? Sponsorlu Bağlantılar Arapça Neden Önemli bir dildir? İslamiyet'in Arapların dışında yayılmasıyla birlikte, bu dinin kutsal kitabının dili Arapça, sadece Türkler değil diğer milletler için de önemli ve öğrenilmesi gerekli bir ...

crazyglad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

crazyglad

Grafiker / İstanbul

Alt 22-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İslamiyet'in Arapların dışında yayılmasıyla birlikte, bu dinin kutsal kitabının dili Arapça, sadece Türkler değil diğer milletler için de önemli ve öğrenilmesi gerekli bir dil kabul edilmiştir. Diğer yandan Türk milletinin kültür mirasının vazgeçilmez parçaları olan el yazması ve basılı binlerce eserin Arapça ile yazılması, milletimiz bu dilin önemli dillerden kabul etmesi sonucunu doğurmuştur. Türklerin, Arapça konuşan toplumlarla Selçuklulardan itibaren gittikçe artan siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri de bu dilin Türk toplumundaki önemini artıran etkenlerden olmuştur.

Türk milletiyle ilişkisinin tarihi boyutu bir an olarak göz ardı edilse bile, Arapça günümüzde de önemini ve dünya dilleri arasındaki etkinliğini gittikçe artıran bir dildir. Zira Arapça 22 Orta Doğu ülkesinde 350 milyona yakın bir nüfus tarafından konuşulan bir dildir. Ayrıca 24 Arap olmayan Müslüman ülkede 1 milyara yakın bir nüfus tarafından kullanılan bir dildir. Petrol üretimi ve petrokimya endüstrileri sebebiyle dünyanın ilgisi birçok Arap ülkesinin ekonomileri üzerindedir. Uluslararası ticaret, politika bilimi, uluslararası hukuk ve kültür tarihi öğrencileri, Arapça öğrenerek çok şey kazanabilirler. Antik arkeoloji ve Mısır'daki piramitler, sfenksler gibi tarihi eserler ve Arapça'nın edebi yoğunluğu, Arapça öğreniminin önemini artıran öğelerdir. Bütün bu açıklamalar günümüzde neden Arapça öğrenilmeli sorunu bir ölçüde açıklamaya yetecektir.

Günümüzde, İlahiyat fakülteleri, Fen Edebiyat fakültelerinin Doğu Dilleri Bölümü ve Gazi Eğitim Fakültesinin Arapça Öğretmenliği bölümü dışında pek fakültenin Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih Bölümlerinde Arapça yardımcı ders olarak okutulmaktadır. Arapça ilahiyat fakültelerinin temel derslerinin başında gelmektedir. Ona bu niteliği İslami kaynaklarının hemen tümünün Arapça olması ve bu dil bilinmeden bu alanda araştıma yapmanın imkânsız olmasıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

yusii isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yusii

Öğrenci (Grafik) / Burdur

Alt 16-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
güzel paylaşım teşekkürler :clapping:
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 16-06-2009 #3
bir lisan, bir insan

teşekkürler paylaşımın için crazyglad Arapça Neden Önemli bir dildir?
Bu mesajdan alıntı yap
senay74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

senay74

Grafiker / Çankırı

Alt 02-07-2009 #4
bende öğrenmek istiyorum bukonuda yardımcı olacak varmı ankaradayım burda nerden veya kimden öğrenebilirim. Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Bayfresh isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bayfresh

Grafiker / Yurtdışı

Alt 02-07-2009 #5
Bence Ingilizce sosyal acidan daha onemli bir dil..

Aramizda kac arkadas, Piramitlerin uzerindeki eserleri okumak icin Misira gitti veya gidecek? Kac kisi petrol krallariyla, petrol anlasmasi yapicak?

Ayrica pirmatlerin uzerindeki eserler ARAPCA dil degildir.
Bu mesajdan alıntı yap

crazyglad

Grafiker / İstanbul

Alt 02-07-2009 #6
Bence Ingilizce sosyal acidan daha onemli bir dil..

Aramizda kac arkadas, Piramitlerin uzerindeki eserleri okumak icin Misira gitti veya gidecek? Kac kisi petrol krallariyla, petrol anlasmasi yapicak?

Ayrica pirmatlerin uzerindeki eserler ARAPCA dil degildir.

Yaklaşıma bak süper anlatım süper uslup .........saygı göstermek lazım
Bu mesajdan alıntı yap
Bayfresh isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bayfresh

Grafiker / Yurtdışı

Alt 02-07-2009 #7
Yaklaşıma bak süper anlatım süper uslup .........saygı göstermek lazım
ne alakasi var? Birkere senin vermis oldugun ornekler ya yanlis,yada cogu arkadaslarimiz icin gecerli bir sebeb degil.

Saygida kusur ettigimi sanmiyorum..
Bu mesajdan alıntı yap
slow1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

slow1

Grafiker / İstanbul

Alt 07-07-2009 #8
Arapça çok zengin ve geniş bir dil'dir.. dinimiz arapça olarak sunulmuştur bizlere.. osmanlı arapça alfabe ( osmalnlıca) kullanmıştır mimar sinanlar fatih sultan mehmet hanlar arapça eğitim almışlardır.. öğrenmekte fayda var.. şuan bile farkında değiliz ama arapçayı zaten günlük hayatta kullanıyoruz osmanlı torunuyuz.. saygılar selamlar
Bu mesajdan alıntı yap

crazyglad

Grafiker / İstanbul

Alt 07-07-2009 #9
Arapça çok zengin ve geniş bir dil'dir.. dinimiz arapça olarak sunulmuştur bizlere.. osmanlı arapça alfabe ( osmalnlıca) kullanmıştır mimar sinanlar fatih sultan mehmet hanlar arapça eğitim almışlardır.. öğrenmekte fayda var.. şuan bile farkında değiliz ama arapçayı zaten günlük hayatta kullanıyoruz osmanlı torunuyuz.. saygılar selamlar
Osmanlıca ve arapçaan günümüz türkçesine geçen bir çok kelime mevcut onlarıda sitemizde paylaşmıştım zaten bir çoğunu Arapça Neden Önemli bir dildir?
Bu mesajdan alıntı yap
silvershadow isimli Üye şimdilik offline konumundadır

silvershadow(35)

Hiç Biri / Kırklareli

Alt 07-07-2009 #10
Güzel paylaşım olmuş tebrikler Arapça Neden Önemli bir dildir?
İlahiyat mezunu biri ile tarihi yerleri gezmek güzel oluyor... O çeviriyor hepsini Arapça Neden Önemli bir dildir? [Eşim] Arapça Neden Önemli bir dildir?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları