arkaplan

Web Tasarımı - arkaplan Sponsorlu Bağlantılar arkadaşlar sorunum şu; 1024*768 boyutunda bir resmim var ben bunu sitenin arkaplanı yaptığımda her ne çözünürlük olursa olsun sayfada kendisini ayarlayıp, uygun boyutunu bulup tam oturmasını istiyorum. *şu ...

arkaplan
BATMANCU isimli Üye şimdilik offline konumundadır

BATMANCU

Webmaster / Denizli

arkaplan

Alt 24-08-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar sorunum şu;
1024*768 boyutunda bir resmim var ben bunu sitenin arkaplanı yaptığımda her ne çözünürlük olursa olsun sayfada kendisini ayarlayıp, uygun boyutunu bulup tam oturmasını istiyorum.
*şu anda 1024*768 çözünürlüğünde bir sorun yok ama çözünürlük değiştiğinde resmin bittiği yerde ikinci bir resim başlıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

el_chancho isimli Üye şimdilik offline konumundadır

el_chancho(29)

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 24-08-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Css olarak arkaplan resmini x-y koordinatlarında sabitlemeyi yada devam etmesini saglayabilrsin...

repeat-x resmini genişlik düzleminde devam etmesini saglar,repeat-y uzunluk düzleminde devam etmesini saglar,no-repeat arkaplan resmini sabitler yani tekrarına izin vermez...

Sanırım doğru oldu yanlış noktaları varsa css daha iyi bilen arkadaşlar düzeltirse sevinirim...
Bu mesajdan alıntı yap
vasili_zaitzev isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vasili_zaitzev

Grafiker / Konya

Alt 24-08-2009 #3
öle birşey olsa bile bu resmin sünmesine sebep olur.Bence sen 1440-900 bi background kullan daha bi büyük monitör herkes de yok zaten arkaplan
Bu mesajdan alıntı yap

BATMANCU

Webmaster / Denizli

Alt 25-08-2009 #4
öle birşey olsa bile bu resmin sünmesine sebep olur.Bence sen 1440-900 bi background kullan daha bi büyük monitör herkes de yok zaten arkaplan
fikrin için tşk. ederim ama şöyle bir sorun çıkar o zaman resim büyüdükçe boyutu artar ve site yavaş çalışmaya başlar...
Bu mesajdan alıntı yap
vasili_zaitzev isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vasili_zaitzev

Grafiker / Konya

Alt 25-08-2009 #5
fikrin için tşk. ederim ama şöyle bir sorun çıkar o zaman resim büyüdükçe boyutu artar ve site yavaş çalışmaya başlar...
Çok etkilemez bana güven.Sonuçta flash dosya yüklemiosun ki.Html de elemanlar parça parça yüklenir.Tıpkı grafikerl.net gibi.Bu da kullanıcıyı ço fazla sıkmaz emin ol arkaplan
Bu mesajdan alıntı yap
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 25-08-2009 #6
Bunun için ekranda gözükecek kadar bir kısmını bir grafik programı ile kesin.1024x768 px çözünürlük kullanan bir pc de grafiğiniz 1000 x 600 px de tarayıcıya tam oturacaktır.Sıra geldi grafiği arka plana sabitlemey bunu CSS kodu ile yapacaksınız.Kodumuz:

body {
background-image:url(images/arkaplan.jpg);
background-attachment:fixed;
}
Bu mesajdan alıntı yap

BATMANCU

Webmaster / Denizli

Alt 26-08-2009 #7
Bunun için ekranda gözükecek kadar bir kısmını bir grafik programı ile kesin.1024x768 px çözünürlük kullanan bir pc de grafiğiniz 1000 x 600 px de tarayıcıya tam oturacaktır.Sıra geldi grafiği arka plana sabitlemey bunu CSS kodu ile yapacaksınız.Kodumuz:

body {
background-image:url(images/arkaplan.jpg);
background-attachment:fixed;
}

Dediğinizi denedim ve oldu çok tşk ederim. Ama 1024 * 768 px lik bilgisayarın çözünürlüğünü yükselttiğimde resim yetmediği yerlerde kendini yeniden kopyalıyor ve kötü bir görüntü meydana geliyor. Yardımlarınız için tşk. ederim anladığım kadarıyla düşüncem mümkün değil gibi görünüyor. Bende arkaplana bozulmayacak resim kullanmalıyım sanırım.
Bu mesajdan alıntı yap
ensargk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ensargk

Öğrenci (Diğer) / Zonguldak

Alt 27-08-2009 #8
aslında sorununuzun çözümü var tam olarak hatırlamıyrm ama kolay da bi yoldu araştırmaya devam edin bence diğer forum kaynaklarından.
Bu mesajdan alıntı yap
gnc_erdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gnc_erdem

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 18-09-2009 #9
arkadaşlar sorunum şu;
1024*768 boyutunda bir resmim var ben bunu sitenin arkaplanı yaptığımda her ne çözünürlük olursa olsun sayfada kendisini ayarlayıp, uygun boyutunu bulup tam oturmasını istiyorum.
*şu anda 1024*768 çözünürlüğünde bir sorun yok ama çözünürlük değiştiğinde resmin bittiği yerde ikinci bir resim başlıyor.
ya tam hatırlamıyorum ama bunun çözümü css den oluyodu dıye bılıyorum background > repeat > no repeat olması lazım dı once bır cssye bakın derim ben.
Bu mesajdan alıntı yap
d3niz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

d3niz

UI Pilot

Grafiker / İstanbul

Alt 19-09-2009 #10
Dediğinizi denedim ve oldu çok tşk ederim. Ama 1024 * 768 px lik bilgisayarın çözünürlüğünü yükselttiğimde resim yetmediği yerlerde kendini yeniden kopyalıyor ve kötü bir görüntü meydana geliyor. Yardımlarınız için tşk. ederim anladığım kadarıyla düşüncem mümkün değil gibi görünüyor. Bende arkaplana bozulmayacak resim kullanmalıyım sanırım.
Aynen dediğiniz gibi olmalı. Yani mesela üzerinde desenler varsa büyüdüğü zaman tekrarlamaması için ayrı ayrı bölmeniz gerekir. Arkaplana mutlaka düz bir fon bırakmalısınız. Üstüne resim olarak koyabilirsiniz. Böylece çözünürlük değiştikçe site bozulmaz. Örneğin şöyle bir banner olsun:

arkaplan

İşte olay budur. arkaplan Bu mantığı anlar ve uygularsanız sorun kalmaz. Püf nokta tekrar eden alanla etmeyen alanı birbirinden ayırarak uygulama yapmak. Köşeleri ve logo kısmını (sözde:P) tekrar etmeyen alan olarak seçtiğim için onları ayrı dilimliyorum . (slice tool ile*dilimleme aracı) 1, 7, 8, 9 yani. 2,3,4,5 ve 6 no'lu alanları düz yaptığım için resimleri kullanmasam da olur. arkaplan Tabii siz resim kullanırsanız yine bozmamak için ayrı dilimlemelisiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları