art direktör kimdir? nedir?

Grafik Sözlük - art direktör kimdir? nedir? ...

Like Tree6Likes

chowzr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

chowzr

Grafiker / İstanbul

Alt 15-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

art direktor( sanat yönetmeni ) kimlerdir ne ler yapar grafikerlerden farkı nedir..
art direktor olan ınsan grafikerlere acınası bır ima ile mi bakar....

ben aradım taradım fakat grafikerlerden( cogu ) bı farkını goremedım.. benı aydınlatırsanız cok sevınırım.....

konu ile ilgili topic bulamadım varsa eger modlardan ve ya adminden rica konuyu silerseniz konu kirliliği olmasın iyi form lar...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
foxx_foxx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

foxx_foxx

Grafiker / İzmir

Alt 23-10-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
ben bir art director'um ajansta,atölyede,vs grafikerlerin yaptıkları işleri denetler. aşağılamazlar çünkü onlar da o dönemden geçmişlerdir kimbilir unutmadan küçük bi matbaada fatura çizerek başlayan art directorde gördüm ve şu an yurtdışında meseleğini icra ediyor. ama onların fikirlerine önem vermeyi ihmal etmeyin bu bir gıcıklık savaşı değil fikir alışverişi
dexter_ip bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
N/A1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A1(33)

Alt 23-10-2007 #3
Art Direktör
Kreatif direktörle beraber çalışır. Onu bir üstünden ayıran en önemli fark, art direktörün teknik konuda bilgi ve deneyim sahibi olması zorunluluğu olmamasıdır. Yani art direktör photoshop'ta layout oluşturma veya freehand ile logo tasarımı hazırlamayı bilmese de olur. Onun gücü projeler için ürettiği fikirler ve storyboardlarda yatar. Kreatif direktöre fikir ve projenin görsel akış şemasının üretiminde destek olur.

Alıntıdır...
Bu mesajdan alıntı yap
chowzr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

chowzr

Grafiker / İstanbul

Alt 24-10-2007 #4
degerli cumleleriniz için cok tesekkur edıyorum.ne oldugunu şimdi daha iyi anladım art direktör kimdir? nedir?
Bu mesajdan alıntı yap
ByGRAFF isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ByGRAFF

Grafiker / İstanbul

Alt 16-11-2007 #5
degerli cumleleriniz için cok tesekkur edıyorum.ne oldugunu şimdi daha iyi anladım art direktör kimdir? nedir?
Arkadaşıma aynen katılıyorum çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
sufyani isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sufyani

Grafiker / İstanbul

Art Director Değil Sanat Yönetmeni

Alt 12-02-2008 #6
Biz hepimiz türküz ve önce Türkçe konuşalım. Bunun adı Sanat Yönetmeni'dir.

Sanat Yönetmeni, Güzel Sanatlarla ilgili mesleklerde, belirli bir aşamadan geçmiş veya akademik alt yapısı olan, tecrübesiyle ışık, boyut, renk, kadraj, baskı teknikleri (reklamcılık sektörü) gibi mesleki unsurlara tam hakim ve tecrübesiyle ekibini yönetecek bir mesleki ünvandır. Mesleğin bir aşaması olmasıyla birlikte bir meslek adı değildir. Mesleğin asıl adı Grafik Tasarımcı'dır. Yani Grafik Tasarımcı demek Sanat Yönetmeni'nin altında çalışan bir alt ünvan değildir. Çalışılan ortamdaki ekip ve kişilerin mesleki yeterliliğine göre ve işverenin verdiği imkanla Sanat Yönetmeni olunur. Tıpkı Genel Müdürlük gibi. Başka bir kurumda ekibin olmadığı veya daha tecrübeli biri olduğunda Sanat Yönetmeni o kişi olur. Kısacası bu "ünvan" bir meslek değil, kurum içinde verilen bir görevdir. Kişi bir kere Sanat Yönetmeni olup öyle kalmaz. Bu gerçekten komik bir durumdur. Nasıl ömür boyu müdür kalınmayacağı gibi. Büyük üstadlar da bir kurumda çalışmadıkları için kendilerine hala Grafik Tasarımcı derler. Bilgilerinize...
Alleyezonme bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
hodjam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hodjam(34)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 01-03-2008 #7
Evet açıklamalar güzel ve aydınlatıcı. Ben de öğrenmiş oldum. Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Ömer DEMİRBAŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ömer DEMİRBAŞ

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 01-03-2008 #8
tüm bilgilere tamamıyla katılıyorum. teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Semih Taneri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Semih Taneri(45)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 17-03-2008 #9
Foxx_Foxx ve 412 arkadaşlara aynen katılıyorum. Meseleye çok güzel ışık tutmuşsunuz.

Biz hepimiz türküz ve önce Türkçe konuşalım. Bunun adı Sanat Yönetmeni'dir.

Sanat Yönetmeni, Güzel Sanatlarla ilgili mesleklerde, belirli bir aşamadan geçmiş veya akademik alt yapısı olan, tecrübesiyle ışık, boyut, renk, kadraj, baskı teknikleri (reklamcılık sektörü) gibi mesleki unsurlara tam hakim ve tecrübesiyle ekibini yönetecek bir mesleki ünvandır. Mesleğin bir aşaması olmasıyla birlikte bir meslek adı değildir. Mesleğin asıl adı Grafik Tasarımcı'dır. Yani Grafik Tasarımcı demek Sanat Yönetmeni'nin altında çalışan bir alt ünvan değildir. Çalışılan ortamdaki ekip ve kişilerin mesleki yeterliliğine göre ve işverenin verdiği imkanla Sanat Yönetmeni olunur. Tıpkı Genel Müdürlük gibi. Başka bir kurumda ekibin olmadığı veya daha tecrübeli biri olduğunda Sanat Yönetmeni o kişi olur. Kısacası bu "ünvan" bir meslek değil, kurum içinde verilen bir görevdir. Kişi bir kere Sanat Yönetmeni olup öyle kalmaz. Bu gerçekten komik bir durumdur. Nasıl ömür boyu müdür kalınmayacağı gibi. Büyük üstadlar da bir kurumda çalışmadıkları için kendilerine hala Grafik Tasarımcı derler. Bilgilerinize...
Sufyani arkadaşımı ise yaptığı ilave açıklamadan dolayı ayakta alkışlıyorum. :alkis: Evet ünvanlarımız, görevlerimiz zamanla değişebilir ama bizler Grafik Tasarımcılarız.
Bu mesajdan alıntı yap
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(42)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 11-09-2008 #10
ayrıca, illa ki tasarımcılığı bıraktığınızda patron olmak zorunda değilsiniz, "art director" denilen bir iş tanımı var, güzel bir seçim olabilir
Art diktör nedir? Nerede yetişir Nerede bulunur?
Kime art direktör derler?
Tasarımcı grafiker art direktör müdür?
3 yıl ajans tecrübeli art diretör arıyoruz ifadesi doğru mudur?
Bu ifade 3 yıl ajans tecrübesi aldıktan sonra art directör olmuş kişiyi istiyoruz manasına da gerlrbilir mi?
Yoksa 3 yıldır art direktörlük yapan mı denmesi lazımdır?

Art direktör matbaa da mı olur, ajansta mı?
Yaşlanmış grafikere ayıp olmasın diye art direktör mü denir?

Ajanslar doğru ilan vermesini biliyor mu?

Ajasta tek başına çalışıp, kendi tasarımını kendi yapan, kendi uygulamasını, kendi dekupesini kendi yapan, kendi film yerleşimini kendi montajlayan , emrinde kimsenin bulunmadığı kimseye biraz daha fazla maaş alıyor diye art direktör denir mi?

Art direktörün emrinde ekip olması gerekir mi, ekipsiz tek başına, sap gibi art direktör olur mu?

Nükhet hanımın diğer bir konuda açmış olduğu grafikerler arası uzmanlık durumu ile art direktörün ilşişkisini nasıl kuruyorsunuz?

Art direktör, uzman grafiker midir, yönetici grafiker midir?

Art direktör iş mi yapar, iş mi yaptırır?

Art direktörle kreatif yönetmen (yaratıcı yönetmen) arasında ne fark vardır?

Kreatif yönetmen yaratıcı ise, art direktör yaratıcı değil midir?

2 aylık kurs mezunu "grafiker" kardeşlerimiz bu konularda ne düşünür?

Saygılarımla.
farukcagla

Faruk Bey'in
Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?
bölümünde olan yazisini buraya eklemek istedim.
Bu konu yeni bir başlık olacak kadar önemli.
Konu hakkinda yorum yapmak isteyen meklektaslarımı can kulağı ile bekliyorum....
mustun bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Tags
art direktor kimdir, art direktor, art direktor nedir