Artık Bıktım Bu İşten

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Artık Bıktım Bu İşten ...

Cevapla
Artık Bıktım Bu İşten
kurbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kurbaa(29)

Yrd. Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 07-01-2012 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Ücretli ücretsiz birçok kurs "İş garantili grafik tasarım kursu" adı altında dersler veriyor... İş garantili deyip milleti özendiriyor.
Kursu veren kurum birkaç işverenle anlaşıyor. Kursu tamamlayan kişi işyerine yerleştiriliyor, bu sürede yeni dönem kursa gelenler kursu tamamlayacağı sürede işten çıkartılıp, yeni kişiyi işe alıyorlar...
Bu zaman dilimi içinde zaten işverenin eli cebine hiç gitmiyor.
Sigorta yook, maaş yook.
Neden?
Eee deneme süresi...

Üni.de 2 yıllık bölümler özel yetenek sınavı olmadan öğrenci yerleştiriyor, o okul öyle yada böyle bitiyor, mezun "ben grafikerim" diyor...

4 yıllık üni. okuyup mezun olanlar ise, 2-3 aylık kurs eğitimi alanlarla aynı kefeye koyuluyor...
Hatta o kadar ileri gidiyorlar ki, "ben 2-3 ayda öğrendim, 4 yıl neyi okudun sen yaa?" bile diyebiliyorlar...

Ne diyebilirim ki, "GRAFİKER"ler ortada, "İŞVEREN"ler ortada...
Al birini vur ötekine....

(Sözüm meclisten dışarı, forum içinde kimseyi kastederek konuşmadım, yanlış anlaşılmasın)
Bu mesajdan alıntı yap
Erkan ERGEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erkan ERGEN

Özel

Grafiker / Karabük

Standart
Alt 07-01-2012 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Değerli meslektaşlarım ve değerli arkadaşlar. Öncelikle herkes geçmişinden anektotlar sunmuş ben de sunayım. Tasarımcılık ile ya da hayatla ilgili olarak herkes sitem etmekte. Öncelikle evet bazılarımız şanslı olurlar bazıları da şanssız. Ancak şanslı olanların da birçoğunun tesadüf olarak karşılarına çıkan fırsatları akıllıca değerlendirdiğini unutmamalıyız. Ben bu mesleğe başladığımda corel 4.0 ve photoshop 5.0 vardı piyasada. Renkli bilgisayar derseniz PC olarak yoktu maclerde ise biraz dpi yükseltmek için rame yüklenseniz makos hakkın rahmetine kavuşuyordu. 56 k modemin dahi lüks olduğu mustek tarayıcısı ve hp 4L yazıcısı olan yerlerin teknolojik sayıldığı dönemde başladık Artık Bıktım Bu İşten Şöyle diyeyim kartvizit serigrafi yöntemi ile basılıyor, kristal, koza davetiye hazır kart zeminlerinin satışı ile davetiyeden kazandığından daha fazlasını kazanıyordu. Mesleğimiz ve programların gelişimini o yıllarda tutulan arşivlerde yer alan reklamlar ile kendiniz de görebilirsiniz. Sonraları mesleğime üniversite, yöneticilik teklifi vb derken ara verdim. Askerlik sonrası tekrar eski işime (grafik ile alakası yok) dönmeye kalktığımda yerimin doldurulduğunu gördüm. Sonraları tekrar kendi mesleğime yani grafikerliğe geri döndüm. Döndüğümde baktım ki yeni yeni sınıflandırmalar türetilmiş. personel arayışında olan firmalar; grafikerlik, yardımcı grafikerlik, sanat yönetmenliği vb tanımlar türeterek karşımıza çıktılar bilge adam tarzı kursların verdiği sertifikalı eğitim mantaliteleri sonrasında.
Malesef üniversitelerimiz de güzel sanatlar bölümlerimizin eğitimcileri de kendilerini gelişen reklam yöntemlerini takip etmede yetersiz kaldıkları için ortalık kurslar kalmış.

Şimdi aşağı yukarı ben kendim işyerim için 1 yıldan fazladır grafiker arıyorum. Her gelen personelin ilk sorunu şu ki kaç para maaş alırım. Portfolyolar ile asla değerlendirme yapmam. Patron şirketleri dendiği için izahat yapmak zorunda kaldım. Şu anda ortak olarak bir ajans işletiyoruz. Kendimize bir maaş bedeli biçtik ve işyerimizi o şekilde idare ediyoruz. Ortağım pazarlama kısmını ben tasarım kısmını yürütüyorum. Öncelikle bir çok personel değiştirdim. Sırasıyla işlerin yoğunlu nedeniyle işyerine aldığım ve çıkardığım personelin çıkarılma nedenlerini sıralıyorum.

İlk aldığım personel : Konya Selçuk İki yıllık grafik tasarım bölümü mezunu : Corel ya da illustratör bilmiyorum sadece photoshop biliyorum dedi kabul ettim. En azından dekupe ile başlar kendini bu arada geliştirir dedim. Corel ekranında alt tarafı bir kartviziti önüne koyup basit piyasa işi bir kart yapması için pc başında bıraktım ve müşteri ile çay içiyorum. Tam 1 saat oldu geriye geldim ve nasıl birşeyler yapabildin mi şeklinde inceleyelim birlikte dedim. Sonuç Kartvizitte tasarıma değinmiyorum acemi olduğunu varsayarak ancak sadece basit bir kartvizitte 8 yazım hatası benim nazarımda affedilemez. Baktığını yazamayan ve işi umursamadan çalışan kişinin de yanımda yeri yoktur. Haliyle işine son verdim.

İkinci personel : Güzel sanatlar lisesi mezunu. Ctesi öğlen 12 de gelip kapıdan gülerek giren ve ben geldim şeklinde yüzünde bir sempatiklik ile affediceğimi düşünen karşılığında hiç gelmeseydin cümleme e gideyim o zaman diye ukalaca cevap veren ve kovulan personel.

Üçüncü personel : Bayram tatilini kamu kurumları gibi kendi kendine 9 güne çıkaran ertesi hafta da cumartesi günü için köye gidicem diye izin alan ve bunun akabinde pazar tatilini de gerçekleştirip 9.45'de işe gelip 45 dakika geç kalan personel.

Dördüncü personel: Bir müşteriye ait insertte yer alan fiyatlarda çok dip telefon fiyatları görüp insert yayınlanmadan fiyatları bir telefoncuya söyleyen ve müşteri ile kavga etmeme neden olan işyeri sırlarını açıklayan personel

Beşinci Personel:6 gün boyunca 4 kartviziti ve bir inserti tamamlayamayan aldığı maaşın bedeli kadar işi çıkaramayan personel.

Yedinci personel: 50 yaşında bir müşterimin ziyaretinde sekreter çıktığı için soda almasını rica ettiğim (büro 1. katta zemin kat market) ve buna gocunup gece uyuyamadım sinirim bozuldu bana soda aldırdın diye sitem eden ve işinin 2. gününde biz anlaşamayabiliriz cümlesini söyleyen ve yolun açık olsun dediğim personel.

Sonuç olarak ben buradan ayrılan her personelin gözünde anlaşılamayan, huysuz, aksi, çabuk eleman kovan biri olarak gözüküyorum. Kulağıma laflar geliyor sonuçta işte onu çıkarmışsın bunu çıkarmışsın diye hatta Artık Bıktım Bu İşten)) inanmazsınız bu ayrılanlar facede birbirlerini bulup grup kuralım geyiği bile yapmışlar.

Şimdi bu kadar personelin çıkarılmasında bana haksız olduğum bir neden gösterin de ben de patron şirketi ne de olsa mantığının haklılığını kabul edeyim. Günümüz çalışanları (30 yaş ve üstünü katmıyorum sadece aldığı maaşı, çıkış saatini ve izin istemesini biliyor ise, geliş saatindeki beş dakika geç kalmayı affedilebilir hata olarak görürken işten 10 dakika erken çıkmak için vakit kolluyor ise, gayri izinlerinde maaş kesintisine karşı olup da ekstra saatlerine mesaim niye verilmiyor diye düşünüyor ise patron zihniyeti diye düşünmeyelim. Size bir hesaplama ile açıklayayım: Bir personelin sigortası ile birlikte asgari ücret alsa dahi işyerine getirdiği yükün ortalama 1200 TL olduğunu düşünün. Haftanın 6 günü çalıştığını düşünürseniz bu personelin günlük işyeri maliyeti 47 TL'dir. Ortalama işyerinin yaptığı işlerden karpayının %30 olduğunu varsayalım. Bu da demektirki işçinin maaşını çıkarması için işyerinin günlük yapması gereken iş miktarı (47/30)x100 = 156 TL aylık ise = 3.750 TL işyerinde bu personelin minimum 3.500 TL'lik iş yapması gerekir ki sadece kendi maaşını amorti edebilsin. Şimdi böyle bir durumda bir kartvizit için 3-4 saat, broşür için 2 gün, insertlerde 3-4 gün yiyen, katalog dediğinizde kara kara düşünen kişilerin işyerinde barınabilmesi mümkün müdür? Kusura bakmayın ama günümüzde patronlardan talep edilen ücretlerin karşılığında masa başında facebook açıp farmvilleler, canak okeyler oynayan, patron geldi deyip ctrl tab tuşlarına basıp kendini akıllı sanan personeller sayesinde personel aramayı bıraktım. Sözüm iş etiği ile çalışanlara ya da bu mesleği hakkıyla yapanlara değil ama sonuçta patronlardan birşey isterken vermeniz gerekenleri de düşününüz.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
corelin verdiği hatalardan bıktım agra Corel Draw Soru ve Sorunlarınız 44 22-05-2012 09:13:27
"İş" İşten Geçmeden - 75x100 cm Afiş Tasarımı illegalsanat Afiş Tasarımı 4 03-12-2011 15:36:04
bunaldım artık:( eglenjelib10 Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları 10 10-10-2011 19:55:39
Dekupe yapmaktan bıktım (ajansda) laserion81 Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları 11 02-09-2011 22:52:34
Artık Yeter... Furkan EKMEN Kantin 3 02-08-2010 15:08:10

Kapat
Şifremi Unuttum?