Artık Pes Ediyorum...

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Artık Pes Ediyorum... ...

Cevapla
Artık Pes Ediyorum...
Grafixit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafixit(30)

Grafiker / Aydın

Standart

Artık Pes Ediyorum...

Alt 24-11-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Hüzünlü bir aşk hikayesi gibi bu.
Grafik tasarım - Her Şehirde Çalışmayı Göze Almış Bir Grafiker...
Biriyle yaşadığınız bi ilişkiden enkaz halinde çıktığınızda bir daha aşık olmamaya yemin edersiniz ya onun gibi birşey.

Benimkiside meslek aşkı...

Bu aşk 10 yıl önce başladı. grafik tasarım nedir bilmezken lise yıllarında tanıştım onunla. Başlarda sadece küçük bir heyecandı benim için. corel programında ufak tefek kartvizitler yaptığımda ve birilerinin beğenisine sunduğumda mutlu oluyordum. Gözlerimi her kapatışımda daha fazla neler yapabilirim ne verebilirim bu mesleğe diye düşünüyordum. Lise hayatım ve okuduğum bölüm grafik tasarım olduğu için; hiç ayrılmadım onunla hep beraberdim. Lise ve staj dönemleri bitti. Staj döneminde grafikerliğin zorluklarını biraz öğrenmiştim ama daha tam gözüm açılmamıştı. Çünkü bu iki kişilik bir ilişki değildi arada bilgisayar ve programlardan ayrılmak zorunda kalıyordum. Çünkü bir grafiker sadece grafiker değildi(officeboydu,çaycıydı,temizlikçiydi) İlk başlarda tecrübesizliğime verdim olacak şeyler dedim çünkü daha tam bilmiüyorum biranda yükselmek olmaz yerleride süpürmek gerekiyor demekki dedim.

Daha sonra üniversite yılları başladı Muğla üniversitesi Muğla Meslek Yüksekokulu tasarım Basım ve Yayıncılık bölümüne yatay geçiş yaptım. Burda herşeyin biraz daha farklı ve zorlu olacağını biliyordum. bilgisayar Destekli grafik derslerinde arkadaşlarım internette gezinirken ben program öğrenmeye devam ettim kendimi geliştirdim. daha sonra bi reklam ajansının ilanını gördüm bu benim için büyük bir fırsattı. Gidip hemen değerlendirdim. Çok ii bildiğimi sandığım mesleğimi aslında hiç bilmediğimi öğrendim. İş hayatının farklı olduğunu okulda öğrenilen şeylerin sadece teorikte kaldığını işyerinde pratik bilgi gerektiğini öğrendim. Ancak yinede işe alındım ve görüp görebileciğim en ii işletmeci,arkadaş ve patronu orada gördüm. şu anki zeminimi onun sayesinde hazırladım. Daha sonra maddi imkansızlıklar yüzünden Üniversiteyi yarıda bırakmak zorunda kaldım.

Daha sonra askerlik hayatı burdada mesleğimden hiç ayrılmadım. Askerliğimi deniz kuvvetleri Komutanlığı Basım Yayım Müzeler Şube Müdürlüğü'nde grafiker olarak yaptım. Mesleğimin en zor dönemlerini burda geçirdim. Mükemmel bir baskı altında mesleğimi icra ettim ama hiç pes etmedim. Sürekli yeni şeyler öğrendim.

Askerlikten sonra hayat ve mesleğim adına herşeyim tamamdı. cebimde kocaman umutlarla oradan çıktım. artık herşey daha güzel olacaktı. En azından verdiğim emeklerin karşılığını alabilecektim. İlkönce sevdiğim kızla nişanlandım evlilik için para gerekiyordu ama sorun değildi ben işimi bilen bir Grafikerdim. Yüsek maaşlarla bir yerde çalışır biriktirebilirdim. hem grafikerlik aranılan bir meslekti girdiğim işyerinde garantim olurdu. Diye düşündüm. Ama çok çok yanıldığımı Kafamdaki miktarın çok çok altında ücretler teklif edildiğinde ve işine gelirse çalışırsın dendiğinde anladım. ben herşeyi yalnış anlamıştım. Mesleğime olan aşkım karın tokluğuyla doğru orantılıydı. hem lise staj döneminde yaşadığım şeyleri tekrar yaşamak zorundaydım. Çünkü grafikerlik sadece grafikerlik değildi.

Şu anda başta yazdığım gibi hayal kırıklığına uğramış bir enkazdan farksızım ve bir daha aşık olmamaya yemin etmek üzereyim. Mesleğinde başarılı bir Yıldız(grafiker) daha kaymak üzere umarım işverenler grafikerliğin sadece grafikerlik olduğunu anlarlar birgün...

Teşekkür Ederim
Ümit Çetiner
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

hcaliskan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hcaliskan

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 28-11-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Yazınıza şu açıdan katılmıyorum. insan olmanın manası küllerinden yeniden doğmaktır. mücadele azmini yitiren insan olmamamsı lazım. çünkü işim bitti dersen gerçekten artık hiçbirşeyde başarılı olmamazsın. Bunları konuşmamıza istinaden yazıyorum. ismimden tanımışsındır. Burada grafikerler hep müşterilerden ve işverenlerden dertliler. piyasanın şartlarını siz nasıl photoshopu sihirli değnek gibi kullanıp 2 dakkikada tasarım yapamıyorsanız, şartlarda öyle anında gerçekleşmez.

serbest piyasa ekonomisin altın kuralı minumum ücret, maksimum performansdır. bunu ancak profesyonelllikle aşarsınız. ama tabi burada profesyonelliğin ne olduğunun tanımı gerekir. normalde herkes profesyonel ama neye göre kriterler ne işte o belli değil.

böyle olunca piyasa emeği sömürmek isteyen işverenlerle, işvereni işletmek isteyen elemanlarla dolu olacaktır. şansınız ancak istisnalara kalmış demektir. bununda yolu her fırsatı değerlendirmek istemekten geçmektedir. bu kural her meslek grubu için geçerlidir. denize olta atmadan, balık yakalamak ancak hayalde olur. her meslek erbabı şunu kendisine sormalı, karşımdaki benim istediğimi bana neden vermeli? bunun cevabını demogojiye ve duygusallığa kaçmadan verebiliyorsanız ne mutlu size.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Yardım Rica Ediyorum ismrt Vektörel 0 02-12-2009 11:36:12
İtiraf ediyorum; bil-mi-yo-rum! fuducuk Graficafe 13 25-08-2009 19:59:55
Protesto ediyorum!!! >:( helvetica neue Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları 23 28-06-2009 15:06:59
Devam ediyorum :) Pondore Fotoğrafçılık 9 22-06-2008 22:08:49

Kapat
Şifremi Unuttum?