ASP.Net Eğitim

Php, Asp, Perl, Html - ASP.Net Eğitim ...

ASP.Net Eğitim
WelcomeStranger isimli Üye şimdilik offline konumundadır

WelcomeStranger(29)

Öğrenci (Diğer) / İzmir

Dosya19

ASP.Net Eğitim

Alt 25-01-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

ASP, ya da Active Server Pages (Etkin Sunucu Sayfaları), Microsoft tarafından geliştirilen internete yönelik sunucu taraflı ( serverside) çalışan bir teknolojidir. Sunucunun sadece durağan sayfaları istemciye ( ziyaretçi) göndermesi yerine, ziyaretçiden veri kabul edilmesi gerekliliğinin sonucunda ortaya çıkmıştır.

ASP sayfaları çoğunlukla VBScript kullanılarak yazılır, ancak @Language komutuyla JScript, hatta Perl gibi başka bir dil de seçilebilir.

Bir ASP dosyasının içinde, özel nesneler ve VBS, JS, SQL kodları bulunur, bu sayfalar istemci tarafından istendiğinde sunucu öncelikle ASP içindeki kodları icra ederek, istemciye göndereceği bilgiyi oluşturur ve gönderir. Gönderilen bilgi genellikle HTML (ya da SGML) şeklindedir. Fakat sadece bunlarla sınırlı değildir, aynı şekilde bir grafik dosyasıda oluşturulup, istemciye gönderilebilinir.

ASP sayfaları HTML kodlarının içine gömülü şekilde oluşturulduğu halde bir kez server tarafından yorumlandığında saf HTML olarak döner. Kaynak kodlara bakıldığında ASP kodları görülmez. Bu kodlamacıların kaynaklarını saklamalarını kolaylaştırır.

ASP'nin ortaya çıkış nedenlerinden birisi de CGI dillerinin Oturum (Session) ve Uygulamaların (Application) başından sonuna kadar izlenmesinin yetersiz oluşundandır.

Dersleri buradan indirebilirsiniz
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
asp, asp dersleri, asp eğitimi, asp nedir, asp.net