Aydınger nedir?

Baskı - Aydınger nedir? ...

Like Tree3Likes
  • 1 Post By niLqün.672
  • 1 Post By coreldeniz
  • 1 Post By skarakose

Aydınger nedir?
coreldeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

coreldeniz

Eğitimci / Adıyaman

Aydınger nedir?

Alt 04-08-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar biraz komik olacak ama aydınger nedir bir makinemi programmı bana çok yüzeysel bahsedecek olan varmı sürekli yanımda adı geçiyor ama sormuyorum komik olmamak için.Allah şu grafikerler netten razı olsun olmasa ne yapardım bilmem:smile:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 04-08-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Aydınger, bir kağıt türüdür aslında. Ama arkasına elini tuttuğunda ön taraftan rahatlıkla olmasada, görebildiğin türden. ince değildir ama saydam özelliği vardır.
Buzlu camlar vardır ya onun gibi Aydınger nedir?
Lazer çıkış yapan makinalarda, dışarıya, film çıkışa para vermemek için aydınger kağıt kullanılır. Karakalem, irsaliye, fatura v.b. işlerde kullanılır.
Rulo halinde ya da a4 ebadında da satılabiliyor.
Bu mesajdan alıntı yap
niLqün.672 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

niLqün.672

Öğrenci (Grafik) / Edirne

Alt 04-08-2011 #3
[IMG]Aydınger nedir?[/IMG]

Aslına bakarsan yağlı kağıdın biraz daha kalını diyebiliriz.Arkadaş açıklayıcı bilgi vermiş zaten Aydınger nedir?
ares_026 bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
coreldeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

coreldeniz

Eğitimci / Adıyaman

Alt 04-08-2011 #4
Çok sağolun bende aydıngeri mir makina sanmıştım Aydınger nedir?
ares_026 bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
ares_026 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ares_026

Matbaacı / Aydın

Alt 31-01-2012 #5
Bir aydınger bu kadar mı güzel anlatılır, tebrik ediyorum arkadaşlar =)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 31-01-2012 #6
Aydınger, eskiden Mimari ve Mühendislik çizimlerinde kullanılan ve ozalit çekilerek projelerin çoğaltılabilmesine imkân sağladığı için tercih edilen bir kâğıt türü idi..

Eğer çoğaltılması gerekmeyen, örneğin bir sunum çizilecekse "Schöller karton" tercih edilirdi..

Aydıngerin ve Schöller kartonun en önemli özelliği, yapılan hataların jilet ile kazınarak silinmesi ve uzun süre masada kalarak kirlenen çalışmanın pamuğa dökülen benzin ile temizlenmesi idi. Bu tür kâğıtlar suya karşı hassastır. Fakat uçucu olan benzin, kâğıdı ıslatmaya vakit kalmadan uçtuğu ve Rapido mürekkebini etkilemediği için sadece temizler, kâğıda ve mürekkebe zarar vermezdi..

Bkz. *B.Ö. çizim araçları.

(*B.Ö. : Bilgisayardan Önce) :smile:
Bu mesajdan alıntı yap
skarakose isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skarakose(41)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-02-2012 #7
Aydınger, eskiden Mimari ve Mühendislik çizimlerinde kullanılan ve ozalit çekilerek projelerin çoğaltılabilmesine imkân sağladığı için tercih edilen bir kâğıt türü idi..

Eğer çoğaltılması gerekmeyen, örneğin bir sunum çizilecekse "Schöller karton" tercih edilirdi..

Aydıngerin ve Schöller kartonun en önemli özelliği, yapılan hataların jilet ile kazınarak silinmesi ve uzun süre masada kalarak kirlenen çalışmanın pamuğa dökülen benzin ile temizlenmesi idi. Bu tür kâğıtlar suya karşı hassastır. Fakat uçucu olan benzin, kâğıdı ıslatmaya vakit kalmadan uçtuğu ve Rapido mürekkebini etkilemediği için sadece temizler, kâğıda ve mürekkebe zarar vermezdi..

Bkz. *B.Ö. çizim araçları.

(*B.Ö. : Bilgisayardan Önce) :smile:
Eski günlerimi hatırladım ilk staj yerimde bir dünya hata olurdu çizgileri birleştiremezdim tablolar yazılar kelimeler eksik çıkardı Aydınger nedir? düzeltmek için jiletle kazırdım Neyseki daha sonra 1989 da aydıngere plotterla çizime başlayınca benim için bir devrim olmuştu.
skyfox bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap