Başım CMYK ile dertte yadım lütfen

Baskı - Başım CMYK ile dertte yadım lütfen ...

futurist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

futurist

Öğrenci (Grafik) / Ankara

Alt 20-04-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar. Bilirsiniz ki tasarım çeşidine göre renk kodu kullanılıyor web içinse RGB baskılar için CMYK kullanılıyor.

Tamam buna karşı değilim. Şayet şuda bir gerçek baskı işine girmiş herkesin nerdeyse 1 hatası vardır baskıda.
ekranda gördüğün güzel fıstık yeşilini koymuşsundur. baskıya gider bir gelmiş ki haki yani koyu yeşil. sizin renginizden eser yok.

İşte burada tasarımınızı cmyk çevirmelisiniz.
Ve sorun tamda bu kısımda başlıyor.

Ben cmyk içi katalok diye birşey duydum araştıtdım. Pantone katalogu deniyor. Çok kafaya takmıştım 300 t. nerdeyse alacaktım.
Çalıştığım şirketteki kız. RGB ayrı, CMYK ayrı, pantole renk ayrı dedi.

Hadi ben bilmiyorum.
Yıllarca kartvizit basmış kişiler nerden öğrendir.
mesela siyah Cmyk siyah: 30 30 0 100
cmyk beyaz 0000
kırmızı. cmyk : 80 90 0 100
İşte böyle sırayla cmyk kodlar nelerdir.
O gün kart yaptım yazı rangini cmyk: siyah 100 100 100 100 yaptım. grafiker olmaz ya ofsette dedi ama kart çoktan baskıda.

İşte benim için cmyk pantone nedir.Böye kataloğ varmı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ukayrak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ukayrak

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 20-04-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Sanirim bazi yanlis bilgiler var...

Cok uzun bir konu ama kisaca anlatmaya calisayim...

CMYK: Matbaaciligin kullandigi renk uzayi... Gördugumuz tüm basili materyaller, dergiler, kitaplar, brosurler vb. bu 4 rengin kroslar araciligiyla üstüste basilmasindan meydana gelir...

Pantone: Hazir matbaa renkleri yani mürekkepleri... CMYK nin renk uzayi kücüktür. Daha parlak ve özel renkler kullanmak gerektiginde Pantone renkler devreye girer... Ayrica mesela bir dökümanda sadece YESIL renk var diyelim... CMYK teknigi ile o rengi elde etmek icin hem MAVI, hem de üzerine SARI basmak gerekir. Ama Pantone de tek renk olarak bir YESIL mürekkep satin alirsak sadece onu makinaya yükleyerek 2 renk baski yapmakta kurtuluruz.

RGB: Bilgisayar ekranlarinin ce TV lerin görüntüleri bize iletirken kullandigi renk uzayidir... 3 rengin karisimiyla tüm renkleri oluşturur. CMYK ya göre renk uzayi coook geniştir... CMYK nin ulaşamayacagi kadar parlak renklere sahiptir...

Pantone katalogu: Hazir renklerin tüm çeşitlerinin bir arada görünebildigi, çok kaliteli makinalarla basilmis renk katalogudur... Hazir renklerin karsisinda, o hazir rengin CMYK uzayindaki YAKIN karsilik gelen kodlari bulunur...

Siz bu CMYK kodlarini isinizde kullanirsaniz en yakin degerleri elde edersiniz... Monitör kalibrasyonunuz yoksa o kodlari yazdiginizda ekranda farkli görünebilir ama baskida dogru cikar...

Sadece siyah olan kücük yazilara bu yüzden 100 - 100 - 100 - 100 degeri vermeniz dogru olmaz... Üstüste geldiginde kayma yapacaktir...

Umarim bu özet bilgi isine yarar...
Bu mesajdan alıntı yap
yazarcizer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yazarcizer

Grafiker / Kocaeli

Alt 20-04-2013 #3
Daha geniş ve doğru bilgi edinmek için:

http://www.pantonekatalogu.net/panto...k-renkler.html

Pantone Colour Formula Guide 1164 tire renk içeren ve her rengin ofset baskı sisteminde nasıl elde edileceğini karışım formülleriyle veren bir renk katalogudur. Bu 1154 rengi hem parlak (Coated) hem de mat (Uncoated) olarak ayrı ayrı göstermektedir. Pantone renk ifade edilirken renginin mat veya parlak bölümden seçildiğini belirtmek için renk numarasının sonuna U ve C harfleri eklenmektedir. Her bir karşılığı Pantone numarası mevcuttur ve her rengin altında formülü yazılıdır. Formül, yüzde ve ölçü olarak iki şekilde verilmiştir; Yüzde değeri karışıma giren ana renklerin %100'e tamamlanmasıyla, ölçü değeri ise birim ölçü değerlerinin adet bölündüğünde yüzde değerini vermektedir.

Örneğin, bir rengin elde edilmesi için üç ana renk %30, %40 ve %50 değerleriyle, karıştırılması gerekiyorsa, 1 litrelik boya için 300 gr, 400 gr ve 500 gr olacak şekilde üç renk birbiriyle karıştırılır. 10 litrelik boya için 3kg, 4 kg ve 5 kg hesabı yapılır. Veya bu 3 ölçü, 4 ölçü ve 5 ölçü şeklinde basitleştirilebilir.
Baskl Poet, Renkli Poet, Tama Poeti, Basksz Poet

1. EKSTRA-SPOT RENKLER
Baskı sistemlerinde renkler çıkartıcı yani maddesel renk karışımı ile elde edilmektedir. Sistemde kullanılan renkler Cyan, Magenta ve Sarıdır. Teoride bu üç renk eşit oranda karıştığı zaman siyahı vermelidir. Ancak pigmentasyondaki yetersizliklerden dolayı siyahı elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenden ötürü sisteme siyah renk katılmıştır. Günümüzde kullanılan CMYK renk karışım sistemi insan gözünün görebildiği renk evreninin sadece bir kısmını vermektedir. CMYK haricinde daha geniş renk evreni veren renk karışımlarıda vardır. Hexacrome baskı sistemi altı renk kullanan bir sistemdir. Bunun yanısıra katolog renkleride denilen Pantone, Focoltone gibi firmaların ürettiği özel renk sistemleride vardır. Bu sistemlerde özel olarak üretilmiş yüzlerce renkli mürekkep bulunmaktadır. Bu mürekkepler özel olarak hazırlanmış saf pigmentler ile elde edilmektedir. Özel katolog sistemleri CMYK sisteminden daha geniş renk evreni vermektedir. Renk evreni genişliğinin yanı sıra katolog renklerinin bir avantajıda CMYK ile elde edilen renklerden daha canlı ve saf olmalarıdır.

2. EKSTRA-SPOT RENKLERİ CMYK KARIŞIMDAN OLUŞTURMA
Yukarda açıklanan sebepleri dolayısıyla katolag renkleri matbaacılıkta sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak kimi zaman hazır özel renkleri CMYK karışımından çıkartılması yoluna gidilebilmektedir. Bunun sebebi bazen ekonomik nedenler olabileceği gibi bazende müşteri isteğiyle olabilmektedir.
Spot renkleri CMYK’dan oluşturmada kullanılan temel iki yöntem vardır. Birincisi istenen orinal rengi yakalamak için CMYK mürekkeplerin baskıya girmeden karıştırılması, ikincisi ise renk ayırım işlemi sırasında tram yüzde karışımları ile elde edilmeye çalışılmasıdır.
Renk Yönetim Sistemi Araçları Kullanılarak Ekstra-Spot Renklerin Trikromi Renklerden Oluşturulması

Rengin seni ele veriyor -2
http://www.ceyhunakgun.com/kutuphane...20YONETIMI.pdf

Asus ProArt PA248Q IPS monitör testte | TeknoSeyir
http://www.teknoseyir.com/9615/asus-...eni-bir-soluk/
http://www.prestij.com.tr/RENK_YONETIM_SISTEMI.html
http://www.renkyönetimi.com/?p=41
Bu mesajdan alıntı yap
zafografi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zafografi

Grafiker / Manisa

Alt 24-04-2013 #5
İki arkadaşın makalesi de konuyu özetlemiş ben de şöyle bir ilave yapma gereği duydum. CMYK renk profilinin açıklamasında şöyle bir cümle okumuştum; CMYK, doğadaki renkleri taklit eden bir baskı renk profilidir. Buradaki "taklit eden" ibaresi bana göre her şeyi açıklıyor. Bir de kendim tecrübe edindiğim bir bilgi varki, CMYK profilinde bütün renkleri birebir hem görüntü, hem de sonuç olarak almak mümkün değildir. Bunlardan biri matbaacıların AS709 diye tabir ettiği parlement mavi/reflex mavidir.
Bu mesajdan alıntı yap
dizaynator isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dizaynator

Grafiker / İstanbul

Pantone yazı ve overprint

Alt 19-07-2013 #6

Mrb arkadaşlar, resimdeki kutu baskıya yollayacağım matbaa baskıya hazırlıyor ama ben her ihtimale karşı hatasız göndermek istiyorum çalışma 3renk CMY ve pantone 2736 yazılarda pantone Overprint revievde önizleme yaparken yazıların altı boşalıyor nasıl bir şişirme tekniği uygulamalıyım yada zemin açık renk yazı koyu siyahta yaptığımız gibi direk overprint versem doğru olur mu ??
yardımlarınız için şimdiden tşk ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
FotoYS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

FotoYS

Grafiker / Tokat

Alt 10-09-2013 #7
Arkadaşlar. Bilirsiniz ki tasarım çeşidine göre renk kodu kullanılıyor web içinse RGB baskılar için CMYK kullanılıyor.

Tamam buna karşı değilim. Şayet şuda bir gerçek baskı işine girmiş herkesin nerdeyse 1 hatası vardır baskıda.
ekranda gördüğün güzel fıstık yeşilini koymuşsundur. baskıya gider bir gelmiş ki haki yani koyu yeşil. sizin renginizden eser yok.

İşte burada tasarımınızı cmyk çevirmelisiniz.
Ve sorun tamda bu kısımda başlıyor.

Ben cmyk içi katalok diye birşey duydum araştıtdım. Pantone katalogu deniyor. Çok kafaya takmıştım 300 t. nerdeyse alacaktım.
Çalıştığım şirketteki kız. RGB ayrı, CMYK ayrı, pantole renk ayrı dedi.

Hadi ben bilmiyorum.
Yıllarca kartvizit basmış kişiler nerden öğrendir.
mesela siyah Cmyk siyah: 30 30 0 100
cmyk beyaz 0000
kırmızı. cmyk : 80 90 0 100
İşte böyle sırayla cmyk kodlar nelerdir.
O gün kart yaptım yazı rangini cmyk: siyah 100 100 100 100 yaptım. grafiker olmaz ya ofsette dedi ama kart çoktan baskıda.

İşte benim için cmyk pantone nedir.Böye kataloğ varmı
CMYK 4 Ana renkten oluşur renklerin karışmasıyla diğer renkler elde edilir
matba baskı sisteminde renkler sırası ile basılır CMYK da 100-100-100-100 yaparsan siyah elde edersin ama renkler sırayla basıldığı için matbaa baskı sistemine uygun değildir titremelerin fazla olması muhtemeldir.
ancak sen siyahı 0-0-0-100 yaparsan tek seferde siyah basacaktır. Buda titreme problemini ortadan kaldırır.

CMYK da kırmızı 0-100-100-0 dır 2. defa baskıda kırmızı çıkar.
sarı 0-0-100-0 dır
mavi 100-0-0-0 dır

RGB diğer arkadaşların dediği gibi monitör tv telefon gibi elektronik eşyaların verdiği renklerdir. Fotoğraflar RGB çekilir. baskı makinelerinda ise bildiğim kadarıyla sadece fotoğraf baskı makineleri RGB baskı yapar onlarda mürekkep sistemi yoktur.

Pantone özel boyalardır. Örneğin (TTnet in turuncusu) Pantonelerin birebir karşılığını CMYK da bulmak mümkün değildir en yakınını bulabilirsiniz.
CMYK da 4 ana renk var demiştik pantonede ise bunların yerine örneğin turuncu renkse basılacak özel boya koyulur ve turuncu direkt olarak basılır.
CMYK da ise turuncu 0-60-100-0 olarak yani 2 defada oluşur

Baskı ya gelince eğer kartvizit bastırıyorsanız ve organize çalışan bi matbaaya gönderiyorsanız renklerin bire bir gelme şansı azdır. Ancak özel yani tek olarak bastırırsanız renkler daha iyi ve istediğiniz gibi çıkacaktır.

umarım yeterli açıklama olmuştur.
Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 10-09-2013 #8
Hazır konusu açılmışken dijital baskıda turuncu rengi alamıyorum. Turuncu yerine açık kahverengine benzer bir renk çıkıyor. "Portakal rengi" denen turuncu baskıda nasıl alabiliriz?
(0-100-60-0 / 0-95-55-0 / 0-95-45-0 vs vs. değişik değerler denedim ama turuncu olmadı)
Bu mesajdan alıntı yap
futurist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

futurist

Öğrenci (Grafik) / Ankara

Alt 10-09-2013 #9

Pantone özel boyalardır. Örneğin (TTnet in turuncusu) Pantonelerin birebir karşılığını CMYK da bulmak mümkün değildir en yakınını bulabilirsiniz.
CMYK da 4 ana renk var demiştik pantonede ise bunların yerine örneğin turuncu renkse basılacak özel boya koyulur ve turuncu direkt olarak basılır.
CMYK da ise turuncu 0-60-100-0 olarak yani 2 defada oluşur

Baskı ya gelince eğer kartvizit bastırıyorsanız ve organize çalışan bi matbaaya gönderiyorsanız renklerin bire bir gelme şansı azdır. Ancak özel yani tek olarak bastırırsanız renkler daha iyi ve istediğiniz gibi çıkacaktır.

umarım yeterli açıklama olmuştur.
çok teşekkür ederim güzel bir açıklama olmuş.
söyledikleriniz anladım da biraz konuları çok irdeleyerek öğrenen biri olarak, kural bu diyerek pek geçemiyorum. bu yüzümden matematikte hep başarısızdım. formülün nerden geldiğini öğrenmeden soruyu çözmeyen bir öğrenciydim. hiç bir hocamda açıklayamadığı için tıkanıp kaldım.
açıklamak istemezseniz anlarım ama birkaç sorum olacaktı.

rgb yi biliyorum tamam. fotoğrafçılar kullanırken sorun yok.
cmyk ofset denilen baskı matbaa makineleriyle ilgili bir tasarımın kağıdı makinede 4 defa dolanıyor her dolanmada bir renk işleniyor ve 4. de döngü tamamlanıyor resim çıkıyor

buradaki sorum: birisi şöyle demişti. tasarımın güzel çıkması için birazda hem matbaa makinesinin kalitesi olmasıda önemli. 50 milyarlık makine ile 1 trilyonluk makinelerde varmış. pahalı olanlarda baskı hatası daha az oluyormuş. bilmiyorum.. öylemidir. mesela türk matbaa sanayininkiler öyleymiş biliyorum.

2. sorum: bu makinelerin boyasını hazırlayan kişilerinde bilgili olmasıda önemliymiş. mesela ben grafiker olarak tasarımımda cmyk sorunum yoksa bile eğer boya ayarını nasıl yapıyorlarsa görmesim ama yanlış yaparsa daha koyu falan çıkarıyorlarmış. böyle birşey doğrumu?

3. sorum:
pantone renkleri tek basımda çıkarıyorlarsa cmyk yı neden kullanılıyor. bütün renkler pantone gibi olsun. tek seferde basılsın. neden pantone mantığıyla basılmıyor peki.
diyelimki dediğiniz gibi ttnet bir afiş bastıracak pantonede bir rengi var ben tasarım yaparken cmyk ya çeviriyorum. onun pantonedeki karşılığı kodumu giriyorum?
bunlar çalışılmadan tam olarak öğrenilmez biliyorum. ama kısaca cevaplanırsa memnun olurum. elşnizi verdiniz kolunuzu istiyorum ama öğrenme ateşinde yanıyorum. beni kurtarsın birisi...
Bu mesajdan alıntı yap
mervehan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mervehan(27)

Hiç Biri / Ankara

Alt 11-09-2013 #10
Hazır konusu açılmışken dijital baskıda turuncu rengi alamıyorum. Turuncu yerine açık kahverengine benzer bir renk çıkıyor. "Portakal rengi" denen turuncu baskıda nasıl alabiliriz?
(0-100-60-0 / 0-95-55-0 / 0-95-45-0 vs vs. değişik değerler denedim ama turuncu olmadı)
Merhaba, acaba bu renk kodlarında bir hata mı var? (0-60-100-0) olacak gibi.
Ayrıca bende bu değerlerde yapıyorum ama çok farklı bi sonuçla karşılaşmadım henüz.
3-63-94-0 bir de bunu deneyin isterseniz ama genelde sizin verdiğiniz değerlerle hemen hemen aynı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları