Basit temel bir soru

Kartvizit Tasarımları - Basit temel bir soru ...

Basit temel bir soru
alicik83 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alicik83

Grafiker / Ankara

Basit temel bir soru

Alt 26-02-2016 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba arkadaşlar,

ben bu grafik işleriyle bireysel uğraşmaya başladım ve kafama bir soru takıldı bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum aradım fakat bulamadım.

şimdi bir kartvizit tasarlayalım veya afiş, poster vs. farketmez. Biz bu çalışmaları Photoshopta tasarlarken baskıya katmanları birleştirip mi göndermeliyiz? Bu görselde kayıplara neden olur mu ?

çünkü şöyle bir şey farkettim; photoshopda katmanları shape olarak kullandığımızda ve pdf kaydettiğimizde ne kadar yakınlaşırsa yakınlaşsın bozulma olmuyor, fakat katmanları birleştirdiğimizde yakınlaşmalarda bozulmalar oluyor.

benim sorumda burada başlıyor bu katmanları birleştirip göndermekle birleştirmeden shape yapıp pdf olarak göndermek arasında baskı kalitesinde fark var mıdır ?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

agit77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

agit77(38)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 26-02-2016 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
merhaba
kartvizit, katalog , afiş olarak hazırlarken sayfa ebadı + 300 dpi olarak sayfa açılır
ve baskıya gönderdiğinizde format olarak tif ( işinadı.tif) formatında layer seçeneğinden flatten image ile katmanları birleştirip gönderebilirsiniz. ve cmyk olmasına dikkat edin.

merhaba arkadaşlar,

ben bu grafik işleriyle bireysel uğraşmaya başladım ve kafama bir soru takıldı bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum aradım fakat bulamadım.

şimdi bir kartvizit tasarlayalım veya afiş, poster vs. farketmez. Biz bu çalışmaları Photoshopta tasarlarken baskıya katmanları birleştirip mi göndermeliyiz? Bu görselde kayıplara neden olur mu ?

çünkü şöyle bir şey farkettim; photoshopda katmanları shape olarak kullandığımızda ve pdf kaydettiğimizde ne kadar yakınlaşırsa yakınlaşsın bozulma olmuyor, fakat katmanları birleştirdiğimizde yakınlaşmalarda bozulmalar oluyor.

benim sorumda burada başlıyor bu katmanları birleştirip göndermekle birleştirmeden shape yapıp pdf olarak göndermek arasında baskı kalitesinde fark var mıdır ?
Bu mesajdan alıntı yap

alicik83

Grafiker / Ankara

Alt 26-02-2016 #3
ilginize teşekkür ederim

evet cmyk ve 300dpi olayını biliyorum fakat bu kafamı kurcalıyordu benim dosyayı baskıya katmanlı mı yoksa katmanları birleştirip mi göndermek arasındaki kalite farkı olup olmadığıydı dediklerinizden anladığım herhangi bir kalite farkı yaratmadığı.

Peki .tif demişsiniz bunu .pdf göndermekten daha iyi olduğu için mi dediniz ?
Bu mesajdan alıntı yap

agit77(38)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 26-02-2016 #4
baskı için uygun olan tif formatıdır.

ilginize teşekkür ederim

evet cmyk ve 300dpi olayını biliyorum fakat bu kafamı kurcalıyordu benim dosyayı baskıya katmanlı mı yoksa katmanları birleştirip mi göndermek arasındaki kalite farkı olup olmadığıydı dediklerinizden anladığım herhangi bir kalite farkı yaratmadığı.

Peki .tif demişsiniz bunu .pdf göndermekten daha iyi olduğu için mi dediniz ?
Bu mesajdan alıntı yap
Korkbenden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Korkbenden

Grafiker / Konya

Alt 26-02-2016 #5
photoshop pixel tabanlı bir programdır. Photosop içinde shape dediğin olay vektör çizmektir. O yüzden de oluşturduğun vektör büyüttüğün zaman bozulmaz. Vekrörel bir program kullan ( Illustrator , Corel, Frehand vb.. ) işini hazırlarken pixel göremessin senin sorununda ortadan kalkar çok kafana takılıyorsa
Bu mesajdan alıntı yap
btrbck isimli Üye şimdilik offline konumundadır

btrbck

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 26-02-2016 #6
İnsanları yanlış yönlendirmeyin lütfen.

baskı için uygun olan dosya tif değildir. pdf'le de gayet sağlıklı baskılar alınır.
Zaten pdf ile sağlıklı baskı alamayan yerlerle çalışmayın.
Bu mesajdan alıntı yap

agit77(38)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 26-02-2016 #7
ben pdf ile basılmaz diye ifademi kullandım?

İnsanları yanlış yönlendirmeyin lütfen.

baskı için uygun olan dosya tif değildir. pdf'le de gayet sağlıklı baskılar alınır.
Zaten pdf ile sağlıklı baskı alamayan yerlerle çalışmayın.
Bu mesajdan alıntı yap

alicik83

Grafiker / Ankara

Alt 27-02-2016 #8
photoshop pixel tabanlı bir programdır. Photosop içinde shape dediğin olay vektör çizmektir. O yüzden de oluşturduğun vektör büyüttüğün zaman bozulmaz. Vekrörel bir program kullan ( Illustrator , Corel, Frehand vb.. ) işini hazırlarken pixel göremessin senin sorununda ortadan kalkar çok kafana takılıyorsa
aslında kafama takılan o işte aynı boyda, aynı dpi de ve aynı ölçülerde photoshop çizim ve illstrator cizim arasında baskıda kalite farkı var mı?

varsa bu fark photoshopda shape ile çalışarak giderilebilir mi ? gerçi shape ile çalışsanda sonunda flatimg yapınca özellikler gidiyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Korkbenden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Korkbenden

Grafiker / Konya

Alt 27-02-2016 #9
Kalite farki olur soyle bi ornek vereyim eger bi kartviziti photoshop ile iluustrator de baskiya gonderirsen illutrator de yaptigin daha net ve keskin hatlara sahip olur nacizhane bilgim
Bu mesajdan alıntı yap

alicik83

Grafiker / Ankara

Alt 28-02-2016 #10
İşte ordada şunu yapabilir miyim, photoshopda alanları shape olarak düzenleyip matbaya pdf gönderip yine illstratordaki gibi net ve keskin görüntü alamaz mıyım ?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları