Baskes dijital makina için coreldrawda kesim noktasının ayarlanması...

Corel Draw - Baskes dijital makina için coreldrawda kesim noktasının ayarlanması... ...

bartinli_cakabo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bartinli_cakabo

Bilg. Teknikeri / Bartın

Alt 01-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar versaworks programını destekleyen roland vp-540 dijital baskı makinem var..

coreldraw'da istediğim gibi baskı alabiliyorum.
Çizdiğim şekli kesebilmek için cut contur vermem gerekiyormuş bu konuda bilgisi olan varmı.?

Örnek olarak şöyle söylüyeyim
mesala ben herhangi bir sayfaya cakabo yazdım bunu yazdırma işleminde sorun yok bunun etrafını kestirmek için ne yapmalıyım...

Not:coreldrawda yeniyim.Forumda bilgim dahilinde arama kriterlerleri gerekli aramaları yaptım ama istediğim gibi bir sonuç alamadım....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

tasarımcı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tasarımcı

Grafiker / Bursa

Alt 01-09-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
makinayı aldıgın yerden sana bilgi vermeleri gerek kesim için programın özel renk kartelası var başka turlü sorunu çözemezsin yazının etrafına tel çizgi olarak majenta renk olmalı. corel draw,ın için o renk kartelası vardı yanlış hatırlamıyorsam
Bu mesajdan alıntı yap

bartinli_cakabo

Bilg. Teknikeri / Bartın

Alt 01-09-2008 #3
şimdi diğer makinaya ayarlamışlar öyle bir şey
ben başka bilgisayarda ayarlamak için diğer bilgisayarın ayarından nasıl kopya çekebilirim acaba...
Bu mesajdan alıntı yap
grafist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafist(31)

Grafiker / İzmir

Alt 01-09-2008 #4
bilgisayarın kopyasını almana gerek yok.
versa works ve coreldraw bilgisayarınızda yüklü ise sorun yok demektir.
versa work cd'si içinde gelen printnettool adında bi program olmalı. ordan makinenizin durumunu (bilgisayarınızla arasında bağlantı olup olmadığını )görebilirsiniz.

corelde CutContour vermek için bikaç yöntem var.
Tool - Palette Editör menüsüne gelin.
açılan pencereden Add Color butonunu tıklayın.
Select Color penceresi açılacak bu sefer. Burdan Model Mixers Palettes bölümünden Palettese geleceksiniz.
Palette Bölümünde default olarak Pantone falan seçilidir. Ordaki açılan menüden Users Palette'yi açın.
Alt Tarafta Custom Spot Color'un açıldığını göreceksiniz.
Custom Spot Coloru seçin ve editördeki renkler spot renklere dönüşecek.
Burada corelde default olarak belirlenmiş renkler var.
1.CutPatch (Açık Pembe)
2.CutContour (Kahverengi)

muhtemelen sizde CutContour bulunmaz çünkü bu rengi kendim ekledim. Ama bununla aynı özelliklerde CutPatch vardır. O rengi paletinize ekleyebilirsiniz.
herhangi bir çizimin dış rengi olarak CupPatch verdiğinizde o kısmı VersaWorks'de kesim olarak zaten göreceksiniz. Ama dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Kırmızı rengin içinde CutPatch ve CutContourlar gözükmezler. Makinenizin kesmeyeceğini sanmayın.

Size şimdiden kolay gelsin diyorum çok güzel bir makine almışsınız hayırlı uğurlu olsun.
Bu mesajdan alıntı yap

bartinli_cakabo

Bilg. Teknikeri / Bartın

Alt 01-09-2008 #5
hocam sana nasıl teşekür edeyim bilmiyorum...Gerçekten çok güzel şeyler yazmışsın... denemelerimi hemen yapıyorum.....Bazı terimlere yabancıyız.. Ama üstesinden geliriz....Çok sağolasın....
Bu mesajdan alıntı yap
senem sevtap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Alt 02-09-2008 #6
Merhaba arkadaşlar versaworks programını destekleyen roland vp-540 dijital baskı makinem var..
Öncelikle makinanın markası Roland SP 540 V , yazdığın yazıların etrafını yada bir resmin etrafını(ki genelde bu etiket olur yada stiker) kestirebilmen için
cut contur gerekiyor. cut contur'u outline colordan vermen gerekiyor cmyk rengi turuncu ama tam değerini hatırlamıyorum
Teknik servisten (hala ayrılmadıysa salih beyBaskes dijital makina için coreldrawda kesim noktasının ayarlanması...) ayrıntılı şekilde cmyk kodunu aldıktan sonra deneme amaçlı herhangi bir şeklin etrafına mouse la sağ tıkla ve şeklin dış çizgisini cut contur olarak seç( renk paletinde görünmesi gerek) daha sonra versa worksu açtığında ayarlar bölümünde şeklin etrafına verdiğin kesim çizgisi yani cut contur hareketli bir şekilde görünmesi lazım bu kesim çizgisinin aktif durumda olduğunu gösterir
Kesim çizgisi olmadan baskesi sadece baskı makinası olarak kullanabilirsin tabii plotter özelliğinide kullanamazsın çünkü baskes makinalar hem baskı hem baskı-kesim hemde sadece kesim yapma özelliğine sahiptirler
Bu mesajdan alıntı yap
senem sevtap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Alt 02-09-2008 #7
Makinayı kullanmayalı uzun zaman olmasına rağmen bir anda kesim çizgisi ayarını hatırlamama sebep oldun bu arada bende CutPath turuncuydu
Bu mesajdan alıntı yap

bartinli_cakabo

Bilg. Teknikeri / Bartın

Alt 02-09-2008 #8
Öncelikle makinanın markası Roland SP 540 V , yazdığın yazıların etrafını yada bir resmin etrafını(ki genelde bu etiket olur yada stiker) kestirebilmen için
makinamın markası roland vp-540

rengi ayarladım magenta 100 diğerleri sıfır....
Renk paletinde göstermeyi başaramadım ....
sağ taraftaki araç çubuğunda renkler çıkıyor ama benim oluşturduğum renk gözükmüyor. Nasıl renklerin içinde gösterebilirim acaba yardımcı olurmusun ?
Bu mesajdan alıntı yap
grafist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafist(31)

Grafiker / İzmir

Alt 02-09-2008 #9
CutPatch CMYK renk değerleri :
C:7 M:41 Y:10 K:0

CutContour :
C:25 M:75 Y:100 K:0

Umarım Add Color'dan eklemeye çalışmışsındır. Eğer Add Color'dan Spot Renklerden birini seçersen ve Add Color butonunu tıklarsan sorunsuz paletine ekleyecektir.

Kesim yaptıracağın zaman corelde dış renk çizgisi olarak vereceksin. Print dediğin zaman yazdırılacak dosya Versa'ya düştüğünde orda kesim çizgilerini göreceksin.
Bu mesajdan alıntı yap

bartinli_cakabo

Bilg. Teknikeri / Bartın

Alt 02-09-2008 #10
verdiğin bilgi için teşekkür ediyorum. Yalnız cutcontourun renk kodunu magenta 100 olarak girdim.
yeri mi zamanı mı bilmiyorum ama
cutpatch ve cutcontour ne işe yarar hakkında kısa bilgi alabilirmiyim.
cutcontour'u öğrendim sayılır...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
ayarlanmasi, ayarlanması, baskes, coreldrawda, dijital, icin, kesim, makina, noktasinin, noktasının