baskı hakkında yardım

Baskı - baskı hakkında yardım Sponsorlu Bağlantılar iyi günler biraz bilgi almak istiyorum. bazı sorularım olacak, ben katalog hazırlıyorum bilgilerim şöyle; 56 sayfalık +4sayfa kapak = 60 sayfalık 4 renkli bir katalog boyutu a4, 90 ...

baskı hakkında yardım
klbkhln isimli Üye şimdilik offline konumundadır

klbkhln

Grafiker / İstanbul

baskı hakkında yardım

Alt 09-08-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

iyi günler biraz bilgi almak istiyorum.
bazı sorularım olacak, ben katalog hazırlıyorum bilgilerim şöyle;
56 sayfalık +4sayfa kapak = 60 sayfalık 4 renkli bir katalog
boyutu a4, 90 gr kuşe kağıt iç 300 gr parlak kuşe üzerine mat selefon,
amerikan ciltleme için matbaalarla görüştüm bilmediğim çok şey var.
1. kuşe kağıda amerikan cilt olur mu?
2.eğer olmaz ise tel dikiş yapılması gerekiyorsa sayfaları çift çift mi çalışmam gerekecekti ben sayfaları 1,2,3 ... sırayla tek tek çalıştım.
3.sayfalarım tek tek olmasına rağmen 2-3 ,4-5 gibi sayfalarımın zemininde tek bir görsel duruyor, resimlerimi a3 hazırlayıp daha sonra 2 ye bölüp, illüstratörde a4 sayfalara yerleştirdikten sonra 5er milim taşma payı vererek büyüttüm.problem olacak bir durum var mı?

yardımcı olursanız sevinirim.
iyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

derbederr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

derbederr

Baskıcı / Bursa

Alt 17-11-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
kuşe kağıda yeni nesil ısısal cilt makinalarından bir kısmı cilt yapmaktadır cevrenizde dijital baskı merkezi var ise sorabilirsiniz
Bu mesajdan alıntı yap
Designerrr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Designerrr(29)

Grafiker / İstanbul

Alt 18-11-2010 #3
sayfa sayfa çalış sıkıntı olmaz montajcı halleder.
ama dikkat et sayfaların sırasından çok programdaki numarası önemli. yani tutupta 1. sayfadan sonra 5. sayfa geliyorsa ve sen bunun farkında olmayıp 2. sayfayı burada çalıştıysan sıkıntı olur.
illustrator de çalışacaksan pdf yapıp gönderirsin baskıya başka bi işleme gerek yok (embed, convert vs. yapmana gerek yok)

taşmaları verirken kesinlikle bleed e taşırman ne kadarsa belirtmeyi unutma yoksa montaj programları taşmayı algılamaz.

özellikle kapakta siyah zemin kullanacaksan sadece 100K vermen yetmiyor çok soluk bir siyah çıkar. Uygun karışımı matbaacıya danışabilirsin selefon kağıt vs. bunlar etkiler.
Ha birde yazdığın siyah yazıların altını oydurtma overprint ver yani ve tek siyah tan çıksın 4 renginr karışımı olmasın yani ufak yazılarda sıkıntı çıkıyor.
Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
grafikan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikan

Grafiker / İzmir

Alt 25-11-2010 #4
burdan neye ne kadar yardımcı olunur bilemem ama bi kac soleyebilirim 2-3 veya 4-5 . sayfalarda oturma var diorsun ki (pen pek bunları tavsiye etmem) bunun için hangi programda calıstıgını soleydin daha mantıklı olurdu indesinde arkadasın da dediği gibi pdf kaydederken blen vererek bıcak paylarını ayarlayabilirsin ve sayfaları bolmen gereksiz olur sayfaları tek tek calısman montaj yapacak kişinin işini kolaylastır ama dikkat et sayfalr sıralı gitsin ve sayfa numaraları koy ki iş bitiminde sayfa karısıklığı gibi süprizler ile karsılasma ihtimalin daha az olsun
kuşe kağıda veya herhangi bi kağıda amerikan cilt yapılabilir o konuda sıkıntı olmaz (maliyeti tel dikiş işlere gore fazladır ama) 170 gr kuse ye kadarişin ip dikişsiz olması cok fazla risk yaratmaz (max 56sf) ama kağıt 170 gr olursa ip dikişi ısrarla tavsiye ederim yoksa zamanla sürüülen tutkal atacaktır
Bu mesajdan alıntı yap
grafikan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikan

Grafiker / İzmir

ünlem
Alt 25-11-2010 #5
burdan neye ne kadar yardımcı olunur bilemem ama bi kac soleyebilirim 2-3 veya 4-5 . sayfalarda oturma var diorsun ki (ben pek bunları tavsiye etmem) bunun için hangi programda calıstıgını soleydin daha mantıklı olurdu indesinde arkadasın da dediği gibi pdf kaydederken blend vererek bıcak paylarını ayarlayabilirsin ve sayfaları bolmen gereksiz olur sayfaları tek tek calısman montaj yapacak kişinin işini kolaylastır ama dikkat et sayfalr sıralı gitsin ve sayfa numaraları koy ki iş bitiminde sayfa karısıklığı gibi süprizler ile karsılasma ihtimalin daha az olsun
kuşe kağıda veya herhangi bi kağıda amerikan cilt yapılabilir o konuda sıkıntı olmaz (maliyeti tel dikiş işlere gore fazladır ama) 170 gr kuse ye kadarişin ip dikişsiz olması cok fazla risk yaratmaz (max 56sf) ama kağıt 170 gr olursa ip dikişi ısrarla tavsiye ederim yoksa zamanla sürülen tutkal atacaktır
Bu mesajdan alıntı yap