baskı için kullanılan resimlerin kalitesi ne olmalı?

Baskı - baskı için kullanılan resimlerin kalitesi ne olmalı? Sponsorlu Bağlantılar ofset baskı için kullanılan resimlerin kalitesi kaç piksel olmalı yada minumum kaç dpi olmalı yani kaliteli bir sonuç alabilmek için yardımlarınız için şimdiden tşk mesela ekledigim resim baskıda ...

living06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

living06

Grafiker / Ankara

Alt 19-02-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

ofset baskı için kullanılan resimlerin kalitesi kaç piksel olmalı yada minumum kaç dpi olmalı yani kaliteli bir sonuç alabilmek için yardımlarınız için şimdiden tşk mesela ekledigim resim baskıda sizce sorunsuz çıkarmı

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 19-02-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
300 dpi olması makbuldür ama bu bir orantıdır aslında, fotoğrafın 50 cm olduğunu, kullanılacağı alanın 10 cm olduğunu ve çözünürlüğünün 72 dpi olduğunu düşünürsek, ebatı 10 cm yapıp çözünürlüğü 300 dpi olarak yükseltirsek aynı şekilde bunu da baskıda kullanabiliriz. Tam tersi 5 cm'lik 300 dpi bir resmi 50 cm alana kullanamazsınız...
Bu mesajdan alıntı yap

living06

Grafiker / Ankara

Alt 19-02-2009 #3
Yazdıklarınız için teşekkürler aslında sorunum şuan bir katalog tasarlıyorum elimde çekilmiş yada internetten alınmış resimler var bunları kullanmayı düşünüyorum herkez 300 dpi olması yeterli diyor ama elimdeki resimlerin hiç biri 300 dpi degil daha azı var daha çoku var bu resimleri kullanmayı düşünüyorum ama baskıda nasıl görünür yada nasıl çıkar bilmiyorum sorun burda başlıyor yani matbanında kalitesi önemli dediler tabiki önemlidir ama önce ben standart sorunsuz makinalarda basılacak kadar düzgün katalog çalışmamı bitriyim gerisi matbaya kalsın bana katalog çıkınca maur atamasınlar istiyorum o bakımdan elimdeki resimlerin baskıya uygun olup olmadıgını anlamanın bir yolu yokmu yani görünürde sorunsuz mükemmel kalitede resimler gibi duruyor ama okudugum yazılarda dpi 300 ve üstü olmalı deyince olay degişiyor kaldım ortada bu elimdeki resimleri test edebilecegim program yada bir site vs varmı varsa yardımcı olabilirmisiniz
Bu mesajdan alıntı yap
ZirZoop isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZirZoop

Grafiker / İstanbul

Alt 20-02-2009 #4
Prova alicaksın nasıl biryerde çalişiyorsun bilmiyorum ama internetten çektiğin 72 dpi ufak resimlerle istediğin kaliteyi yakalaymazsin yaptın diyelim nasıl kontrol edicem diyosan baskıyla birebir olan dijital prova alıcaksın Ve Mac temi çalişiyorsun pc demi pc de çalişiyorsan ve ekranın kalibrasyonu yoksa renkler felaket çıkar benden söylemesi ekranını kalibre etmen gerek sık sık
Bu mesajdan alıntı yap

living06

Grafiker / Ankara

Alt 20-02-2009 #5
dijital prova baskı ile aynı kaliteyi yakalayabilirmi ?
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 21-02-2009 #6
Ofset baskıda gerekli Dpi:300
Dijital baskıda gerekli Dpi: 72

Ancak Önder beyin dediği gibi ebat ile dpi ters orantılıdır.

Resmin orjinal hali 10x10 cm ve dpi: 100 ise ----> 300 dpi yapıldığında resim boyutu 3x3 cm olacaktır.

Yani resmin orjinal halinin kalitesi çok önemli eğer 10x10 cm basıcaksan offsette kötü sonuç ancak dijitalde uygun sonuç alırsın. Sebebi baskı kalitesi arasında fark yani ofset baskı kalitelidir ve hatalar detaylar çok rahat gözükür.
Bu mesajdan alıntı yap

living06

Grafiker / Ankara

Alt 22-02-2009 #7
tecrübelerinizden yayrlansak mesela ofset baskıya yolladıgınız ve gayet kaliteli sonuç aldıgınız bir resim ile diital baskıya yolladıgınız bir resmi buraya ekleseniz süper olurdu yapabilirseniz çok sevinirim teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap

living06

Grafiker / Ankara

Alt 22-02-2009 #8
bu arada vector magic diye bir program buldum resimleri veriyorsunuz istediginiz kalitede vektörel olarak size geri veriyor bu tarz bir programla çevirsem baskı kalitesi için yeterli olurmu sizce
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-03-2009 #9
300 dp olmalı cmyk ve formatı tiff yeya eps olmalı.
Bu mesajdan alıntı yap
timsah_sg isimli Üye şimdilik offline konumundadır

timsah_sg

Grafiker / İstanbul

Alt 17-03-2009 #10
bu arada vector magic diye bir program buldum resimleri veriyorsunuz istediginiz kalitede vektörel olarak size geri veriyor bu tarz bir programla çevirsem baskı kalitesi için yeterli olurmu sizce
eğer vectörden çıktı alıcaksan tekrar üzerinde düzeltme yapman gerekli
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları